Zrób to zaraz po zakupie żywej choinki. Postoi 3x dłużej

1 tydzień temu
fot. screen Youtube / Clever Hacks

Co zrobić, żeby choinka cieszyła oko przez długie tygodnie? Najważniejsze to zapewnić jej komfortowe warunki. Oprócz tego warto zastosować inteligentne sztuczki, przedłużające jej żywotność. Jedna z nich wyjątkowo dobrze zdaje egzamin i pozwala dłużej utrzymać świąteczne drzewko przy życiu.

Żywe drzewko bożonarodzeniowe powinno stać w wodzie. Tylko wtedy zachowa świeżość. Obecny w stojaku płyn nawilża pień i chroni gałązki przed usychaniem i gubieniem przez nie igieł. Niestety, niektórzy ignorują regularne uzupełnianie wody. Wewnątrz stojaka na choinkę znajduje się komora na wodę, o czym wiele osób przez cały czas nie wie. Zanim umieścisz choinkę w stojaku, nalej do niego wody, a gdy stopniowo zacznie jej ubywać, uzupełniaj deficyty. W ten sposób roślina zachowa przepiękny wygląd na dłużej, a gałęzie przez cały czas będą jędrne, natomiast igły nie zaczną oblatywać na ziemię. Podpora na drzewko musi być szczelna!

Co zrobić, by choinka efektywnie „piła” wodę? Zwróć uwagę na jej pień

Musisz go odpowiednio przyszykować. Drzewko świąteczne, które oglądasz np. w sklepie ogrodniczym, pewnie zostało ścięte 1-3 tygodnie temu, więc pień jest delikatnie zasuszony, w związku z tym słabiej pobiera wodę. Sprawdź, jak zwiększyć jego chłonność.

Zanim umieścisz żywą ozdobę w stojaku przytnij pień (ok. 2 cm). Potem zrób w nim trzy otwory. Wcześniej oznacz te punkty (np. markerem) – odstępy między nimi powinny być takie same.

Weź wiertarkę z zamontowanym grubym wiertłem i drąż otwory na oznakowanych punktach – na głębokość ok. 4 cm. Dzięki dziurkom woda będzie mogła swobodniej wsiąkać do głąb pnia. Dobrze nawodniona choinka będzie piękniej wyglądać i postoi w domu znacznie dłużej. Na zabieg ten poświęcisz najwyżej 5 minut. Efekty będą znakomite.

Dlaczego choinka bez wody gwałtownie marnieje?

Pień rośliny ma nietypową strukturę – woda przepływa przez obecny wewnątrz układ naczyń i tak dociera do poszczególnych jej elementów, tzn. gałązek i igieł. Gdy w pniu nie ma wody, wszystkie swoiste procesy nie mogą normalnie zachodzić, a drzewko błyskawicznie opada z sił. Jak temu zapobiec? Wystarczy przygotować pień i regularnie uzupełniać wodę w stojaku.

Idź do oryginalnego materiału