Zdarza się, iż liście naszych tulipanów żółkną, a kwiaty nagle przestają rosnąć. Takie symptomy najczęściej są wynikiem chorób, na które ten gatunek jest wrażliwy. Niestety na tulipany czyha sporo zagrożeń. Ważne, by wiedzieć, jak je rozpoznawać i gwałtownie działać, jeżeli zauważymy, iż nasze rośliny dopadło któreś z nich.
REKLAMA
Zobacz wideo Proste sztuczki, dzięki którym bukiet tulipanów będzie cieszył oko jeszcze dłużej
Czemu tulipany opadają i marnieją? Przyczyną mogą być choroby. Kwiat przestaje rosnąć
jeżeli zauważasz u swoich tulipanów zmiany w wyglądzie, lepiej ich nie bagatelizuj. Żółte liście, opadnięte płatki i zatrzymany wzrost, ewidentnie wskazują na chorobę. Niektóre są lepiej rozpoznawalne, inne mniej, ale warto poznać najważniejsze z nich. Przede wszystkim powinniśmy obserwować łodygę i liście, czy nie pojawia się na nich szara pleśń. Charakterystyczny nalot wywoływany jest przez grzyb Botrytis cinerea, który powoduje zamieranie tkanek. Choroba ta może rozwinąć się, gdy tulipany mają za dużo wilgoci i zbyt słabą cyrkulację powietrza. Inną dolegliwością, którą coraz częściej obserwuje się u kwiatów, jest zakażenie wirusem. Objawia się ono mozaikowymi, nieregularnymi wzorami na płatkach. Kolory tulipanów tracą na intensywności, a cebulki tracą zdolność rozmnażania się. Każdorazowy objaw jakiejkolwiek choroby powinien być przez nas traktowany poważnie. Najlepiej będzie regularnie usuwać zwiędłe, pożółknięte liście oraz odcinać zainfekowane części roślin. Musimy również oddzielić chore tulipany od tych zdrowych. Co jeszcze możemy zrobić, by uratować nasze kwiaty? Jest parę sposobów.
Jak uratować chore tulipany? Najważniejsze to działać jak najszybciej. Skuteczne sposoby
Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na choroby tulipanów są różne opryski. W zależności od tego, czy mamy do czynienia z pleśnią, wirusami, czy mszycami, powinniśmy odpowiednio je dobrać. Na wszelkiego rodzaju grzyby powinniśmy zastosować fungicydy, które gwałtownie sobie z nimi poradzą. Musimy jednak stosować je zgodnie z instrukcją, najlepiej robiąc to po opadach lub w dzień, w którym powietrze jest mocno wilgotne. To właśnie wtedy patogeny są aktywne i łatwiej będzie je zwalczyć. jeżeli chodzi o wirusy, to poza usunięciem chorych tulipanów, musimy wyeliminować to, co je powoduje. Najczęściej choroby wirusowe roznoszą mszyce. Zawczasu powinniśmy więc zapewnić roślinom opryski mydłem owadobójczym. Dodatkowo nie bez znaczenia jest prawidłowa pielęgnacja kwiatów, dzięki której zminimalizujemy ryzyko chorób. Tulipany powinny rosnąć w odstępach tak, by zachować cyrkulację powietrza. Nawadnianie musi odbywać się tak, by liście zdążyły obeschnąć przed zmrokiem. Gdy mamy tulipany w ogrodzie już przez długi czas, nie zapominajmy o rotacji upraw. Dzięki temu unikniemy kumulacji patogenów w glebie, a przesadzone kwiaty z pewnością odżyją.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.