Żółknące liście to znak ostrzegawczy. Zadbaj o szeflerę, a znów będzie cieszyła oko soczystą zielenią

3 godzin temu
Zdjęcie: fot. Jamaludin Yusup / iStock


Dlaczego szeflerze opadają liście? To częsty problem, który może zaskoczyć choćby doświadczonych miłośników roślin. Parasolowate liście zaczynają żółknąć i spadać, choć roślina wydaje się zadbana. Odkryj, co może być przyczyną tego zjawiska i dowiedz się, jak adekwatnie zadbać o szeflerę.
Szeflera to wiecznie zielona roślina, która nie tylko pięknie zdobi wnętrza, ale także dba o lepszą jakość powietrza, filtrując z niego zanieczyszczenia. Dzięki charakterystycznym, lśniącym liściom w kształcie parasolek wprowadza do domu harmonię i tropikalny klimat. Jest łatwa w uprawie, dlatego świetnie sprawdzi się u początkujących miłośników zieleni. Zadbaj o nią w odpowiedni sposób, a szeflera stanie się prawdziwą ozdobą twojego mieszkania. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

REKLAMA







Zobacz wideo Roślina Pilea (pieniążek) - jak o nią dbać, by cieszyła oko?



Dlaczego szeflerze opadają liście? Przyjrzyj się warunkom uprawy, a gwałtownie znajdziesz przyczynę
Szeflera najlepiej czuje się w jasnym, rozproszonym świetle, dlatego warto ustawić ją niedaleko okna. Unikaj jednak bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi, które mogą uszkodzić liście rośliny. Gleba powinna być lekka, przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna. Ważne jest również wybranie doniczki z otworami odpływowymi, które zapobiegną gromadzeniu się wody i ryzyku gnicia korzeni. Szeflera źle znosi przeciągi oraz zmiany temperatur, dlatego najlepiej unikać miejsc w pobliżu grzejników czy drzwi balkonowych, gdzie mogłaby być narażona na niekorzystne warunki.


Aby roślina rosła bujnie i zdrowo, regularnie przycinaj suche lub przebarwione liście. To nie tylko poprawi jej wygląd, ale także pobudzi do wypuszczania nowych pędów. Najczęstszą przyczyną żółknięcia liści jest nadmierne podlewanie, zbyt mała ilość światła lub suche powietrze w pomieszczeniu. Zimą warto zadbać o jej komfort, delikatnie spryskując liście wodą, co pozwoli utrzymać odpowiednią wilgotność. Przesadzanie należy planować mniej więcej co trzy lata, co da korzeniom więcej miejsca i zapewni przestrzeń do dalszego rozwoju i wzrostu.
PORADA! Roślinę warto wspierać domowymi nawozami. Doskonałym rozwiązaniem są fusy po kawie lub herbacie. Wystarczy co 2-3 tygodnie delikatnie wmieszać je w ziemię w doniczce. Dzięki temu szeflera otrzyma naturalne składniki odżywcze, które pomogą jej w rozwoju i dodadzą blasku liściom. Pamiętaj jednak, by stosować je wyłącznie w okresie wzrostu, od wiosny do jesieni.





Szeflera Katrien Van crombrugghe/ unsplash.com





Jakie szkodniki atakują szeflerę? Rób okresowy przegląd doniczki
Roślina jest łakomym kąskiem dla przędziorków, mszyc lub tarczników. Zwykle pojawiają się wtedy, kiedy powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche. Na szczęście łatwo je rozpoznać. Przędziorki zostawiają drobne pajęczynki na spodzie liści, mszyce skupiają się w okolicach młodych pędów, a tarczniki zdradzają swoją obecność lepkim nalotem i brązowymi tarczkami na różnych częściach szeflery. jeżeli zauważysz któryś z tych objawów, warto działać szybko, aby uniknąć większych szkód.
Sprawdź: Dodaj te dwa popularne składniki do doniczki - twój storczyk wypuści kwiaty choćby zimą
Domowym i skutecznym sposobem na zwalczanie szkodników jest przygotowanie naturalnego środka ochronnego. Możesz skorzystać z dwóch opcji.

Do butelki z wodą dodaj kilka kropel olejku neem i spryskaj łodygi oraz liście. Taki roztwór działa odstraszająco na owady i hamuje ich rozwój, a jednocześnie jest bezpieczny dla rośliny.
Inny sposobem jest przygotowanie mikstury z łyżeczki szarego mydła, łyżeczki oleju roślinnego, szczypty sody oczyszczonej i litra ciepłej wody. Wszystkie składniki wymieszaj w butelce z atomizerem i spryskaj dokładnie całą roślinę.

Pamiętaj, by po 2-3 godzinach dokładnie przetrzeć łodygi i liście wilgotną szmatką. W ten sposób pozbędziesz się martwych szkodników. Zabiegi powtarzaj co 7-10 dni, aż żyjątka całkowicie znikną.



Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału