Juka ogrodowa to bylina z rodziny szparagowatych, Mało kto wie, iż jej białe kwiaty nie tylko świetnie zdobią ogród, ale i są jadalne. Ich smak jest lekko kwaskowaty o przyjemnym cytrynowo-kalarepowym aromacie. Możemy dodawać je do sałatek lub ukisić jak ogórki. Jednak, aby roślina bujnie kwitła, musimy o nią odpowiednio zadbać. Podpowiadamy, jak uprawiać jukę ogrodową oraz czym ją podlewać by bujnie rosła.
Na jakim stanowisku juka najlepiej rośnie?
Juka ogrodowa najlepiej czuje się w podłożu dobrze przepuszczalnym i mocno zdrenowanym. Wobec tego powinniśmy użyć ziemi zmieszanej z dużą ilością piachu, keramzytu i perlitu. Podczas szykowania miejsca dla juki warto również pamiętać o tym, iż roślina nie lubi zbyt dużej ilości wody ani ciągłej wilgoci, dlatego dobrze rozwija się także w piasku oraz na lekkim wzniesieniu.
Dla juki ogrodowej warto wybrać rabatę żwirową lub skalniak w jasnym i ciepłym miejscu ogrodu. Wybór adekwatnego stanowiska na uprawę juki jest bardzo ważny, ponieważ roślinę co prawda możemy przesadzić, ale nie jest to najłatwiejsze zadanie, ponieważ tworzy ona bardzo duży, głęboki oraz silny system korzeniowy. Warto więc od razu wybrać miejsce dopasowane do potrzeb juki.
Czytaj również: Zasiej raz i ciesz się plonami przez lata. Warzywa wieloletnie, które warto mieć w ogrodzie
Kiedy i gdzie sadzić jukę ogrodową?
Jukę ogrodową powinniśmy sadzić do ziemi na wiosnę, w momencie gdy zrobi się ciepło, ponieważ wtedy lepiej poradzi sobie na starcie. Wynika to z tego, że młode rośliny są mniej odporne na ujemne temperatury niż starsze okazy.
Sadzonkom warto przyciąć liście, aby mogły się szybciej ukorzenić. Młode juki lubią również zraszanie, więc możemy o to zadbać w pierwszej fazie wzrostu. Nie bez znaczenia jest także to, gdzie zasadzimy rośliny, nie tylko ze względu na aspekt estetyczny, ale także dlatego, iż jukę warto umieścić obok okazów, które mają podobne wymagania.
Jukę powinniśmy sadzić w sąsiedztwie roślin takich jak:
- rozchodnik,
- opuncja,
- wilczomlecz,
- bukszpan,
- berberys,
- macierzanka,
- lawenda.
Jak dbać o jukę ogrodową, aby pięknie rozkwitała?
Oprócz wyboru odpowiedniego stanowiska i sąsiedztwa dla juki musimy również wiedzieć, jak prawidłowo o nią zadbać. Pierwszym ważnym aspektem jest podlewanie rośliny. Juka najlepiej rośnie, gdy nie jest często zasilana wodą. Latem jednak należy podlewać ją obficie, ale także rzadko. Natomiast zimą należy jeszcze bardziej ograniczyć nawadnianie, aby nie wywołać u juki choroby grzybiczej.
Nie zapominajmy również o tak ważnym zabiegu pielęgnacyjnym, jakim jest przycinanie juki, które warto stosować w czasie rozmnażania i przesadzania rośliny. Oprócz tego od czasu do czasu przycinajmy jej liście, aby dodatkowo wzmocnić jej korzenie.
Kiedy kwitnienie rośliny dobiegnie końca, czyli późnym latem, w sierpniu, należy także przyciąć jej kwiatostan, wycinając pęd kwiatowy najniżej, jak to możliwe. Pamiętajmy również, o tym, aby wraz z końcem lata, kiedy kwiaty rośliny już opadną, odżywić i wzmocnić odporność juki, nawożąc ją.
Możemy to zrobić dzięki domowych sposobów, zastępując sklepowe nawozy mineralne, mieszanką z popiołem drzewnym. Wystarczy spalić kilka suchych gałęzi w kominku, a następnie wymieszać je z przefiltrowaną wodą. Tak przygotowaną odżywką podlewamy obficie jukę raz lub dwa razy na przełomie lata oraz jesieni. Dzięki temu nasza roślina przetrwa bez problemu zimę i w następnym sezonie będzie nas cieszyła obfitym kwitnieniem.
Zobacz też:
Chcesz by grudnik zakwitł zimą? Dokarmiaj go tym już teraz
Nie wiesz, co zrobić ze spadami jabłek? Ułóż je pod hortensjami, a efekt cię zaskoczy
Te piękne kwiaty posadź już teraz. Na pewno tego nie pożałujesz