Zielona apteka: skarby natury w leczeniu zdrowia

1 rok temu
Zdjęcie: zdrowie


Gdy Bóg stworzył nasz świat, powiedział do ludzi: „Oto dałem wam wszelkie rośliny wydające z siebie nasienie, które są na powierzchni ziemi, i wszelkie drzewo mające owoc drzewa, wydające z siebie nasienie – będą one dla was pokarmem”1. Dał ludzkości skarb, jakim jest żywność, która miała nas odżywiać i sprawiać, iż będziemy żyć w zdrowiu.

Leczenie naturalne staje się coraz popularniejsze w dzisiejszym społeczeństwie, gdzie ludzie szukają alternatywnych, holistycznych podejść do zdrowia. Artykuł ten skupia się na różnych naturalnych metodach leczenia, ich korzyściach i znaczeniu w utrzymaniu równowagi między ciałem a umysłem. Nasze ciało zostało stworzone do zdrowia. choćby w przypadku choroby, w wyniku przestąpienia praw natury, jesteśmy obdarowani wieloma możliwościami powrotu do zdrowia.

Lekarstwa

Paracelsus, szwajcarski lekarz i pionier medycyny współczesnej, głosił, iż nie ma bezpiecznych leków i jedynie dawka różni lek od trucizny. Można więc powiedzieć, iż każdy lek jest trucizną, jeżeli zostanie podany w odpowiednio wysokiej dawce2. Poza farmakologią istnieje wiele sposobów radzenia sobie z chorobą. Na przestrzeni wieków wykształciło się wiele nurtów, które są dostępne po dziś dzień, m.in. osteopatia, allopatia, homeopatia, chiropraktyka czy naturopatia3.

Stan choroby

Wiele z powyższych nurtów skupia się na organizmie ludzkim jako integralnej całości i tak należy go traktować, gdy dojdzie do stanu chorobowego. Gdy spotykamy się z chorobą, należy wziąć pod uwagę wiele czynników takich jak: styl życia, wiek chorego, nawyki, okoliczności powstania choroby, współistniejące stany chorobowe.

W zależności od jednostki chorobowej warto zwrócić również uwagę na miejsce zamieszkania chorego, tj. klimat w jakim żyje. Środowisko ma znaczący wpływ na nasze zdrowie. Warto zwrócić więc uwagę, czy temperatura powietrza nie jest zbyt wysoka, czy w najbliższym sąsiedztwie nie występują bagna, czy miejscowość nie jest narażona na działanie suchych i zimnych wiatrów, jaka jest twardość wody oraz zawartość w niej soli mineralnych4.

Czynniki zdrowia

Gdy dochodzi do stanu chorobowego, zaburzona zostaje homeostaza (równowaga) organizmu. Istnieje wiele możliwości na jej przywrócenie dzięki naturalnych sposobów. Złotym środkiem jest przestrzeganie praw natury. Zapoznajmy się więc z 8 czynnikami zdrowia:

1. Odżywianie

Nie wszystko, co nam smakuje, działa ku naszemu zdrowiu. To, co spożywamy oraz sposób, w jaki przyjmujemy posiłek, mają istotne znaczenie dla naszego zdrowia. Dieta powinna być tak zbilansowana, aby dostarczać naszemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. istotną rolę w zagadnieniu diety odgrywa regularność spożywania posiłków. Nasz organizm funkcjonuje w dobowym cyklu.

2. Ćwiczenia fizyczne

Bez ruchu nie ma życia. Jest on niezbędny, abyśmy zachowali zdrowie, co zostało przedstawione w cyklu o wpływie pracy biurowej na nasze ciało pt. Siedząca pułapka. Ruch fizyczny pomaga zachować młodość, ponieważ warunkuje procesy regeneracji i odnowy. Mówi się, iż jesteś tak młody, jak elastyczny jest Twój kręgosłup!

3. Woda

Organizm dorosłego człowieka składa się w 70% z wody. Dlatego picie wody powinno stanowić fundamentalną zasadę każdego, kto chce zachować (lub odzyskać) zdrowie. Lekarze i terapeuci zalecają przyjmowanie 6-8 szklanek wody dziennie. Woda może być również wspaniałym środkiem leczniczym, w przypadku użytku zewnętrznego w postaci natrysków i kąpieli.

4. Światło słoneczne

Jego obecność warunkuje prawidłowe działanie ustroju, w tym układu hormonalnego i metabolizmu. Światło słoneczne jest aktywatorem serotoniny, która jest niezwykle ważnym neurotransmiterem w układzie nerwowym. Światło słoneczne umożliwia produkcję witaminy D, która korzystnie wpływa na kości, obniża poziom cholesterolu oraz wzmacnia układ odpornościowy.

5. Wstrzemięźliwość

Zachowanie umiaru jest niezwykle istotną kwestią w życiu każdego człowieka na wielu płaszczyznach. adekwatnym podejściem do tego zagadnienia jest zmiana sposobu myślenia. Zamiast martwić się i męczyć z zasadami, należy zrozumieć, iż pokarm powinien odżywiać ciało. Należy unikać szkodliwych i uzależniających substancji, takich jak kawa, alkohol, narkotyki, słodycze.

6. Powietrze

Bez jedzenia możemy żyć kilka tygodni, bez picia kilka dni, a bez powietrza kilka minut. Większość naszych komórek jest zaopatrywana w tlen, który jest konieczny do produkcji energii do życia.

7. Odpoczynek

Bez możliwości odpoczynku nasz organizm gwałtownie traci siły. Sen powinien trwać 7-8 godzin i zaczynać się do kilku godzin przed północą. W zależności od wykonywanej pracy należy przyjąć odpowiednią formę odpoczynku. W przypadku pracowników biurowych zaleca się aktywne spędzanie wolnego czasu.

8. Zaufanie do Boga

W sercu każdego człowieka znajduje się pragnienie, którego nie da się wytłumaczyć. Zaufanie do Boga jest czynnikiem wpływającym na stan zdrowia. Powierzenie Mu swojej przyszłości doprowadzi nas do stanu, w którym będziemy mieli nowe serce, które będzie przepełnione miłością, cierpliwością, wiarą i zaufaniem5.

Zakończenie

Analizując naturalne metody leczenia i skarby oferowane przez naturę, stajemy przed fascynującym wyborem – drogą ku zdrowiu i równowadze. Słowa Boga obdarowującego nas roślinami i owocami mają szczególne znaczenie w kontekście leczenia naturalnego. W społeczeństwie poszukującym holistycznego podejścia do zdrowia naturalne metody nabierają nowego znaczenia, nie tylko jako reakcja na chorobę, ale przede wszystkim jako prewencja i pielęgnacja zdrowia.

Odkrywanie skarbów natury, takich jak zioła, aktywność fizyczna, dostateczne nawodnienie czy zdrowa dieta, staje się ścieżką do regeneracji i kluczem do trwałego dobrostanu. Zdrowie, oparte na umiarze, ruchu, zdrowym śnie, a także wierzeniu i zaufaniu, kształtuje obraz długotrwałego samopoczucia. Podążając za wartościami, które od wieków wyznaczają drogę do zdrowia, możemy osiągnąć nie tylko długowieczność fizyczną, ale także spokój umysłu, a pielęgnowanie zdrowia staje się nieustanną podróżą ku życiu bardziej zbalansowanemu i pełnemu energii.

Przypisy

  1. Rdz 1,29 UBG
  2. Jodłowiec K., UJ dla Krakowa: Czy leki są bezpieczne?, https://www.uj.edu.pl/wiadomosci/-/journal_content/56_INSTANCE_d82lKZvhit4m/10172/139561870 [03.12.2023]
  3. Tharsh A., Tharsh C., Leczenie domowe cz.1, Źródło Życia, Mszczonów 2010, str. 17
  4. Szymański A., Wielki przewodnik po medycynie naturalnej, WAM, Kraków 2017, str. 18-19
  5. Kuczek G. Newstart. Program Rewitalizacji i Edukacji Zdrowotnej, Zdrowie z Wyboru, 43/2013, str. 13-15
Idź do oryginalnego materiału