Zielnik sierpniowy

e-ropczyce.pl 3 miesięcy temu

Zioła wykorzystuje się w gospodarstwach domowych od wieków. Są używane w ogrodzie, lecznictwie, kosmetyce i kuchni. Nasze babcie i prababcie sporo wiedziały o leczniczej mocy ziół. Pewnie słyszeliście o wyciszającej herbacie z melisy i przykładaniu liścia babki lancetowatej na rany. Takiego typu przykładów praktycznego zastosowania roślin jest więcej. Sierpień jest miesiącem, w którym wiele roślin jest w pełni rozkwitu, a część zaczyna owocować. Z tej przyczyny on jest najlepszym miesiącem na zbiory ziołowe.

15 sierpnia obchodzimy święto Matki Boskiej Zielnej, w kościołach poświęca się właśnie – zboże, kwiaty i najróżniejsze zioła. To świetny moment, aby poznać i zacząć wykorzystywać adekwatności roślin w pielęgnacji i leczeniu. Zioła, które warto zbierać w sierpniu, znajdziesz na spacerze na pobliskiej łące, czy w lesie. Są to popularne lecznicze rośliny, o których niekoniecznie dowiesz się od lekarza, prędzej od zielarza. Zbierz więc roślinki i stwórz swoją domową apteczkę! Wykorzystaj cuda natury!!

Nawłoć

Nawłoć. prawdopodobnie kojarzysz mieniące się złotem łąki, zachwycające nasze oczy przełomie późnego lata i jesieni? Czesław Niemen śpiewał wiersz Tuwima „Mimozami jesień się zaczyna”. Ten sławny wers wcale nie jest o mimozie, a o nawłoci, potocznie zwanej polską mimozą. Nawłoć pospolita to roślina o delikatnie zwisających kwiatostanach, o kolorze jaskrawożółtym. W tym miesiącu rozkwita na skrajach lasów i łąkach. Tworzy malownicze kępy, można je podziwiać aż do jesieni, którą zwiastuje. Nawłoć wspiera układ moczowy. Napary z niej mają jeszcze adekwatności przeciwzapalne. Roślina również pomaga w łagodzeniu objawów reumatycznych. Najczęściej spotykana nie jest nawłoć pospolita, a kanadyjska, która ma podobne adekwatności, co jej kuzynka. Nawłoć kanadyjska jest rośliną silnie ekspansywną. gwałtownie się rozprzestrzenia, więc lepiej jej nie zasiewać w swoim ogrodzie.

Skrzyp polny

Skrzyp polny. Dla wielu ludzi jest uciążliwym chwastem. Tymczasem w stworzonej przez francuskich naukowców klasyfikacji ziół o najwyższej mocy skrzyp polny znalazł się na pierwszym miejscu. Zaskoczyliście się? Jakie są adekwatności lecznicze skrzypu polnego? Pomaga przy zaburzeniach pracy układu moczowego, pomaga na schorzenia z nim związane, takie jak: kamica, zapalenie nerek, czy pęcherza, obniża ciśnienie, pomaga w schorzeniach reumatycznych, poprawia aktywność hormonalną u starszych ludzi, a ponadto napar ze skrzypu można stosować do płukania jamy ustnej w razie zapalenia. Można też go używać przy trudno gojących się ranach, a o ile masz problemy reumatyczne, warto zrobić kąpiel ziołową. Ponadto wzmacnia włosy, paznokcie i skórę.

Dziurawiec zwyczajny

Dziurawiec zwyczajny. Ten gatunek jest trudno pomylić z jakimkolwiek innym. Rozpoznamy go po charakterystycznych żółtych liściach i kwiatach, na których znajdują się przypominające dziurki, niewielkie kropeczki. Ta roślina powszechnie występuje na łąkach, porasta także skraje lasów. Warto wiedzieć, iż po przycięciu okazy odrastają, a następnie kwitną na nowo. Dlatego, znając dziurawca, możemy go zebrać w tym samym miejscu po kilku tygodniach. Jednak dziurawca nie mogą stosować wszyscy. To silnie działające zioło. Nie trzeba go też używać w okresach lata. Może powodować wystąpienie na skórze twarzy brązowych plam.

Szałwia

Szałwia. Choć możemy ją uprawiać w ogrodzie, dziko rosnąca ma intensywniejszy aromat. Jest doceniana za działanie przeciwgrzybicze, bakteriobójcze i antyzapalne, dlatego jest jednym z chętniej zbieranych ziół. Podłużne, szarozielone liście szałwii o jajowatym kształcie pokrywa gęsty kutner. To właśnie one stanowią najcenniejszy lekarski surowiec. Sierpień to tak naprawdę ostatni moment na ich pozyskanie.

Chmiel

Chmiel. W tym miesiącu z dziko rosnącego chmielu zbieramy szyszki, które są bogate w substancje aktywne i olejki eteryczne. Surowiec doceniany jest za działanie uspokajające oraz rozkurczające. Stosowany jest również jako środek pobudzający pracę układu pokarmowego.

Babka szerokolistna

Babka szerokolistna. Od wieków była stosowana jako środek wspomagający gojenie ran i wspierający leczenie chorób dróg oddechowych. W sierpniu pozyskujemy liście babki szerokolistnej, a także pojawiające się w tym okresie wartościowe nasiona, które są jadalne.

Najważniejsze!! Trzeba pamiętać, iż wszystkie zioła, bez względu na ich adekwatności lecznicze, mają przeciwwskazania. Dlatego przed użyciem należy skonsultować się z lekarzem albo zielarzem. Niektórym dane zioło może naprawdę pomóc, innym może wręcz zaszkodzić. Warto mieć sprawdzony sklep z ziołami, warto znaleźć kogoś, kto zna temat i spytać go o radę. Sierpień jest idealnym czasem, żeby się zapoznać z ziołami. Wykorzystajmy więc to!!

Idź do oryginalnego materiału