Zielnik ropczycki. Mięta

e-ropczyce.pl 2 miesięcy temu

Nazywana jest czasem zieloną miętą. Często używamy jej do przygotowywania posiłków. Główna rola – nadawanie potrawom aromatu. Mięta świetnie się nadaje do robienia napojów leczniczych i koktajli. Dodaje im świeżości. Ta roślina jest przede wszystkim używana w wielu terapiach ze względu na zróżnicowane korzyści i adekwatności, jakie wywiera na nasze zdrowie.

Jest świetnym rozwiązaniem w leczeniu dróg oddechowych. Zawiera składniki, które mają silne działanie wykrztuśne.

Mięta zawiera również składniki, które są bardzo skuteczne w leczeniu problemów związanych z emocjami. Po prostu działa relaksująco.

To skuteczny pomocnik przeciwbólowy. Może być też stosowana do leczenia niektórych oparzeń, zwłaszcza tych, które pochodzą od roślin – np. pokrzywy. Kiedy chcemy zastosować ją na oparzenia, zaleca się zmieszanie naparu z mięty z odrobiną oliwy z oliwek. Taka mieszanka z pewnością pomoże zmniejszyć uczucie pieczenia i zapobiegnie możliwym infekcjom.

Czy kojarzycie miętowy smak past do zębów? Na pewno!! Ten aromat jest do nich dodawany nie bez powodu – pomaga pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust. Miętowy zapach będzie nam towarzyszył przez cały dzień!! A jest to możliwe dzięki mentolowi – jednemu ze składników, który przynosi orzeźwienie. Z mięty przygotujemy relaksującą i pyszną herbatkę. Dobrze pić ją przed snem. Będziemy bardzo dobrze spać.

Napar z mięty jest rekomendowany do usuwania nagromadzonych w naszym organizmie gazów. Mówiąc prosto – jest bardzo dobry na wzdęcia. Na pewno wasze mamy, czy babcie o tym mówiły. Poza tym charakteryzuje się adekwatnościami bakteriobójczymi, przeciwutleniającymi i przeciwwirusowymi. Obniża także ciśnienie krwi. W takim razie wysokociśnieniowcy – pora się zaopatrzyć w miętową herbatkę.

Pobudza apetyt. Czy mięta będzie w takim razie dobra dla niejadków? Warto się o tym przekonać. Poza tym ułatwia trawienie tłustych potraw. Stymuluje układ odpornościowy. Pomaga przy zespole jelita drażliwego. Wspiera leczenie nieżytów górnych dróg oddechowych, jest dobra na kaszel, czy zapalenie oskrzeli. Przyniesie ulgę na stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej. Działa moczopędnie i odkażająco na drogi układu moczowego.

Jak wykazano w różnych badaniach, stosowanie mięty może zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne, takie jak: cukrzyca, otyłość, miażdżyca i choroby nowotworowe. Zewnętrznie, mięta w postaci maści, kremów, balsamów, łagodzi podrażnienia skóry i świąd, zmęczenie, stres, jest dobra w walce z napięciem nerwowym.

Miętę najlepiej pić jako napar. Można stosować też ją jako nalewkę, wyciąg i olejek. Jest składnikiem preparatów do inhalacji, płukanek czy sztyftów do nosa. Przynosi orzeźwienie i doskonale gasi pragnienie.

Poza tym mięta ma długą historię. Była wykorzystywana już w starożytnych czasach, kiedy to wykorzystywano ją do dezynfekcji pomieszczeń, wykorzystywano do różnych rytuałów. Kiedyś uważano, iż mięta odgania złe duchy, miała za zadanie chronić ludzi przed nieszczęściem. Pomagała się odprężyć. Do dziś gości w naszych kuchniach, wykorzystywana jest też do aromaterapii.

Zawiera w sobie witaminy takie jak: A i C, znajdują się w niej: cynk, magnez, bor, mangan, miedź, żelazo, potas, cynk, fosfor, selen. Oprócz tego ma też sporo flawonoidów i garbników. To wszystko sprawia, iż mięta jest jedną z bardziej popularnych roślin o szerokim zastosowaniu zdrowotnym.

Liście mięty do suszenia najlepiej zbierać w czerwcu, zanim roślina zakwitnie. Przeznacza się na to pogodny dzień, południe lub popołudnie. Należy obcinać nożyczkami górne pędy rośliny (około 15 cm) albo obrywać same listki, najlepiej górne. Trzeba uważać, by nie niszczyć całej rośliny i nie wyrywać jej z korzeniami.

Według tradycyjnych wierzeń zioła najlepiej zbierać w czasie przybywającego Księżyca (wtedy, gdy ma kształt litery D). Słynna średniowieczna mniszka i uzdrowicielka św. Hildegarda z Binden twierdziła, iż najwięcej leczniczych substancji w roślinach jest przed pełnią.

Należy suszyć ją z dala od słońca i przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Mięta jest prawdziwym skarbem natury. Ma w sobie mnóstwo dobrych składników, które wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie na długo. Warto się zaznajomić z tematem. Może znajdziecie w tej roślinie coś dla siebie.

Idź do oryginalnego materiału