"Zemsta Stalina" znów daje o sobie znać. Jak uniknąć poparzenia tą toksyczną rośliną?

1 dzień temu
Latem w różnych miejscach Polski można natknąć się na niebezpieczny barszcz Sosnowskiego. Jak wygląda roślina powodująca poważne oparzenia skóry? W jaki sposób odróżnić ją od barszczu zwyczajnego, rosnącego na łąkach? Przypominamy.
Barszcz Sosnowskiego trafił do Polski w latach 50. ubiegłego wieku z Kaukazu jako roślina pastewna, miał służyć jako tania karma dla bydła. Został sprowadzony w ramach radzieckich planów rolniczych i gwałtownie wymknął się spod kontroli. Okazał się toksyczny dla ludzi i bardzo trudny do zwalczenia. Swoją charakterystyczną nazwę roślina ta zawdzięcza rosyjskiemu botanikowi Dmitrijowi Sosnowskiemu, który opisał ów gatunek. Czasami barszcz Sosnowskiego, w nawiązaniu do radzieckiego pochodzenia i problemów, jakie sprawia do dziś, nazywany jest potocznie "zemstą Stalina".


REKLAMA


Zobacz wideo Dlaczego należy unikać barszczu Sosnowskiego?


Chwast barszcz Sosnowskiego - jak rozpoznać?
Barszcz Sosnowskiego jest bardzo okazały. W skrajnych przypadkach może osiągnąć do choćby pięciu metrów wysokości. Jego długie łodygi porastają duże pierzaste liście z ostrymi końcówkami. Cechą charakterystyczną tego trującego chwastu jest też duży system korzeniowy oraz białe kwiaty.


Barszcz Sosnowskiego i podobne rośliny, które można z nim pomylić
Barszcz Sosnowskiego jest najczęściej mylony z arcydzięglem lub przerośniętą wersją kopru. Jednak należy pamiętać o tym, iż Barszcz jest znacznie większy. Imponująca jest nie tylko długość łodygi, ale i średnica kwiatostanów, która może wynosić od 30 do choćby 80 cm. Baldach barszczu Sosnowskiego złożony jest z wielu drobnych, białych kwiatów i może osiągać choćby metr szerokości w wyjątkowo dużych okazach!
Barszcz Sosnowskiego i barszcz zwyczajny - jak odróżnić?
istotną wskazówką w rozpoznaniu są liście, które w przypadku barszczu Sosnowskiego są trójlistkowe i mają kolor żywej, intensywnej zieleni. Liście barszczu zwyczajnego mają wyraźny podział na trzy lub pięć mniejszych listków w kolorze ciemnej zieleni.
Barszcz Sosnowskiego i barszcz zwyczajny - co jeszcze odróżnia te dwie rośliny? Korzeń barszczu zwyczajnego jest raczej mały, tymczasem korzeń barszczu Sosnowskiego może rozrosnąć się choćby do dwóch metrów.


Zawsze warto zrobić zdjęcie spotkanej przez nas rośliny i sprawdzić w internecie poprzez wyszukiwarkę obrazu, a przy dużych wątpliwościach lepiej taką roślinę po prostu omijać z daleka.


Gdzie rośnie barszcz Sosnowskiego?
Barszcz Sosnowskiego zaliczamy do grupy roślin inwazyjnych, co znaczy, iż możemy na niego natrafić ba terenie całego kraju. Gdzie najczęściej rośnie?


wzdłuż strumieni wodnych;
na skarpach;
na obrzeżach pól i lasów;
na łąkach i pastwiskach.


Barszcz Sosnowskiego objawy oparzenia i pierwsza pomoc
Co powinno nas zaniepokoić po kontakcie z tym chwastem? Poniżej symptomy, które powinny zwrócić naszą uwagę:


zaczerwienienie skóry;
podrażnienie dróg oddechowych;
obrzęk;
ból głowy;
bolesne pęcherze wypełnione płynem surowiczym;
nudności;
wymioty;
zapalenie spojówek.


Po pół godziny do dwóch godzin od poparzenia skóry na ciele pojawiają się bolesne pęcherze, które z czasem zamieniają się w charakterystyczne rany.


Barszcz Sosnowskiego. Co zrobić po oparzeniu?
jeżeli doszło do oparzenia barszczem Sosnowskiego, działamy jak najszybciej, bo toksyczne związki w soku rośliny mogą aktywować się dopiero po ekspozycji na światło UV. Niezbędne jest więc niezwłoczne ograniczenie ich działania.
Co zrobić bezpośrednio po oparzeniu?


Przede wszystkim zdejmij skażoną odzież. Zrób to ostrożnie, żeby nie rozmazać soku po skórze. jeżeli pomagasz innej osobie, najlepiej użyj rękawiczek.
Dokładnie umyj skórę wodą z mydłem i to jak najszybciej, najlepiej w ciągu 15-30 minut od zetknięcia skóry z rośliną. Myj delikatnie, bez pocierania.
Chroń skórę przed słońcem. Zakryj poparzone miejsca jasną odzieżą lub bandażem. Promieniowanie UV tylko nasili działanie toksyn.
Unikaj słońca przez co najmniej dwie doby. choćby po umyciu skóra może przez cały czas reagować na światło.
Nie przekłuwaj pęcherzy i nie stosuj przypadkowych maści, ponieważ może to pogorszyć stan skóry lub spowodować zakażenie.
Zgłoś się do lekarza, zwłaszcza jeżeli pojawią się duże pęcherze, silny ból, gorączka, obrzęk lub trudności z oddychaniem.


Czy po oparzeniu Barszczem Sosnowskiego trzeba udać się szpitala?
Zgłosić się do szpitala powinniśmy, jeśli:


oparzenie barszczem Sosnowskiego jest rozległe;
oparzone są twarz, oczy, szyja lub drogi oddechowe;
osoba poparzona to dziecko, senior lub alergik;
pojawiają się objawy ogólne jak gorączka, osłabienie, dreszcze.
Idź do oryginalnego materiału