Zbliża się termin ważnego zabiegu dla drzewek owocowych. Chroni przed chorobami

top.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Gdy zbliża się wiosna, należy pomyśleć o opryskach drzew owocowych miedzianem. Ten zabieg jest niezbędny, ponieważ chroni okazy przed chorobami grzybowymi i bakteryjnymi. Właśnie dlatego lepiej nie przegapić terminu opryskiwania tym środkiem ochrony roślin. Sprawdź, co na ten temat ma do powiedzenia doświadczony ogrodnik.

Miedzian zawiera tlenochlorek miedzi, będący substancją grzybo- i bakteriobójczą. Oprysk tym produktem stosuje się, aby zapobiec rozwojowi chorób, ale też zwalczać je we wczesnych stadiach. Ten środek skutecznie niszczy patogeny i blokuje ich rozprzestrzenianie na powierzchni liści. Dzięki niemu możemy liczyć na zdrowe i obfite plony w sezonie. Przedstawiamy najważniejsze informacje o opryskiwaniu drzewek owocowych.

Kiedy i jak wykonać oprysk miedzianem?

Drzewka owocowe możemy opryskiwać miedzianem przez cały sezon wegetacyjny, jednak kluczowym terminem tego zabiegu jest wiosna i jesień. Skupmy się zatem na wiosennym opryskiwaniu roślin.

Oprysk miedzianem wykonujemy już w marcu, jednak temperatura musi być wyższa niż 6 stopni Celsjusza. Najlepiej przeprowadzić ten zabieg rano albo wieczorem w trakcie bezwietrznego i pochmurnego dnia. Słońce mogłoby poparzyć rośliny, a wiatr znieść ciecz użytkową.

Miedzian stosujemy zgodnie z zaleceniami producenta. zwykle stężenie produktu powinno wynosić 15 g na 5-7,5 l wody. Drzewa opryskujemy równomiernie. Nie mogą ociekać cieczą.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Bożodrzew gruczołowaty — zakaz w Polsce, kary za jego posiadanie w ogrodzie

Opryski miedzianem dla konkretnych drzewek owocowych

Opryski miedzianem zaczynamy od brzoskwini i moreli. Te drzewka owocowe wymagają tego zabiegu wczesną wiosną w fazie nabrzmiewania pąków. W ten sposób ochronimy je przed kędzierzawością liści.

Następne w kolejce są wiśnie i czereśnie, które powinny być opryskiwanie w fazie pąków kwiatowych, kwitnienia i wzrostu owoców po to, żeby ochronić je przed rakiem bakteryjnym. Te drzewa pestkowe opryskujemy trzykrotnie, zachowując 7-10 dni odstępu między zabiegami.

Grusze i jabłonie również należy spryskiwać miedzianem, na początku wiosny, w fazie pękania pąków. Zapobiegniemy wówczas parchowi. W przypadku zarazy ogniowej drzewka owocowe wymagają tego zabiegu również w trakcie kwitnienia i wzrostu owoców.

Nie tylko drzewka owocowe. Te krzewy również wymagają opryskiwania miedzianem

Oprysk miedzianem przeprowadzamy również na krzewach owocowych. Winorośl wymaga tego zabiegu w celu ochrony przed mączniakiem rzekomym. Opryskujemy zatem roślinę przed kwitnieniem i po kwitnieniu, a także w lipcu, gdy owoce osiągną wielkość grochu.

Przed kwitnieniem i tuż po nim opryskujemy miedzianem także porzeczki i agrest. Dzięki temu ochronimy je przed antraknozą, rdzą wejmutkowo-porzeczkową i białą plamistością liści.

Borówka amerykańska również wymaga opryskiwania, ale w okresie wzrostu owoców i gdy zauważymy objawy chorób tj. szara pleśń czy zgorzel pędów.

Zobacz też:

Jeśli masz bukszpany, nie przegap tego terminu. Zbliża się czas ważnego zabiegu

Chcesz, by hortensja obsypała się kwiatami? Wiosną zakop to pod krzewem

Zbliża się termin ważnego zabiegu dla traw ozdobnych. Dzięki niemu będą bujnie rosły

Idź do oryginalnego materiału