Pomalutku zaczynamy już żegnać zimę – dni są coraz dłuższe, a słonko coraz częściej wychodzi do nas zza chmur. To właśnie pora na to, aby pomyśleć o tym, czym zasadzimy nasz ogródek i w jaki sposób należy to zrobić. Musisz pamiętać, aby odpowiednio rozplanować zasiew – poznaj, kiedy sadzić czosnek, aby obrodził w dorodne plony.
Chcąc posadzić czosnek na wiosnę, musisz najpierw upewnić się, iż dysponujesz sadzonkami odpowiedniej odmiany. Wyróżnia się dwie: ozimą i jarą. Tę pierwszą należy sadzić jesienią, a teraz powinieneś wybrać właśnie tę drugą.
Jak sadzić czosnek?
- Najpierw solidnie spulchnij ziemię.
- Następnie zrób w niej rządki – każdy z nich w odległości około 25 cm.
- W każdym rzędzie wydrąż otwory głębokie na około 3 cm – odległość między nimi powinna wynosić mniej więcej 8 cm.
- To ważne! Rozdzielaj główkę czosnku na ząbki dopiero przed samym sadzeniem! jeżeli zrobisz to wcześniej, zdążą obeschnąć, co na pewno nie wpłynie dobrze na ich kondycję i w efekcie nie zapewni Ci aż tak dorodnych roślin.
- Do każdego dołeczka wkładaj po jednym ząbku i przysypuj ziemią.
Kiedy sadzić czosnek?
Najlepszą porą na sadzenie czosnku jest czas między drugą połową marca, a pierwszą połową kwietnia. To jednak zależne jest od tego, jakie warunki pogodowe panują na zewnątrz. Zanim przystąpisz do sadzenia, upewnij się, iż prognozy nie przewidują już żadnych przymrozków.
Jak pielęgnować sadzonki czosnku?
- Jeżeli poziom pH gleby przekracza wartość 6,5 – 7, należy ją zwapnować. Odżyw ją też kompostem.
- Dbaj o to, aby w pobliżu młodych roślinek nie rozrosły się chwasty – należy je usuwać wtedy, kiedy są jeszcze małe, przez co nie uszkodzimy systemu korzeniowego czosnku.
- Pamiętaj o regularnym podlewaniu – małą ilością wody, ale dość często. Nie wolno dopuścić do przesuszenia gleby – to zahamowałoby rozwój młodego czosnku.
A czy wiesz, co zrobić, aby nowe główki czosnku były choćby dwa razy większe?
Kluczem do sukcesu jest tak zwane ogławianie, czyli mówiąc inaczej – usuwanie kwiatów. Kiedy pęd kwiatu osiągnie wysokość około kilkunastu centymetrów, obetnij go lub złam. Pozostawienie kwiatostanu w roślinie sprawiłoby, iż czosnek urósłby dużo mniejszy. Pamiętaj o tym, a wielkość główek Cię mocno zaskoczy! Tak dorodnych plonów będą Ci zazdrościć wszyscy sąsiedzi.
Nie kupuję już czosnku w sklepie. Ogrodnik zdradził mi sposób na hodowanie go w dużych ilościach! To nowatorski patent zaczerpnięty od specjalistów w tej dziedzinie. Bije rekordy popularności – coraz więcej osób decyduje się na tegoroczny rozsiew czosnku właśnie tą metodą. Może i Ty dołączysz do tego grona?