Zapalenie jelit u psa – czym jest spowodowane i jak je leczyć?

1 rok temu
Zdjęcie: zapalenie jelit u psa


Zapamiętaj!

  • Zapalenie jelit u psa może mieć różne przyczyny.
  • Najczęściej objawia się biegunką i wymiotami.
  • Istnieje wiele odmian choroby, jednak objawiają się podobnie.
  • Objawy zapalenia jelit u psa należy skonsultować z lekarzem.

Zapalenie jelit u psa – jak rozpoznać?

Najczęstsze objawy zapalenia jelit u psa to uciążliwe, powtarzające się wymioty oraz biegunki. Wątpliwości może również budzi wygląd stolca – w kale pojawia się krew, śluz. Psia kupa może być zabarwiona na czerwono lub czarno. Warto zwrócić uwagę także na kolor wymiocin – niepokoić powinny różowe wymiociny.

Pies cierpiący na zapalenie jelit staje się apatyczny, właściciel może zauważyć spadek energii, zmęczenie, przygnębienie. Chore zwierzaki tracą apetyt, mogą zmagać się ze zgagą, refluksem, mieć gorączkę. Charakterystycznym objawem zapalenia jelit są różnego rodzaju odgłosy – przelewanie w brzuchu, burczenie. Pies może też intensywnie mlaskać i lizać różne powierzchnie.

Jeszcze inne objawy mogą wskazywać na nieswoiste zapalenie jelit (IBD), które często ma podłoże psychiczne. Chory psiak staje się lękliwy, wycofany, wygląda na zestresowanego i nieśmiałego. Niestety stan permanentnego podenerwowania przeradza się z czasem w ataki nieuzasadnionej agresji.

Zapalenie jelit u psa może objawiać się na wiele różnych sposobów, dlatego właściciel, który zauważy niepokojące symptomy powinien jak najszybciej zareagować i skonsultować się z weterynarzem.

Zapalenie jelit u psa – przyczyny choroby

Zapalenie jelit u psa może mieć wiele przyczyn. Zalicza się do nich:

  • zakażenia wirusowe jak parwowiroza, nosówka;
  • infekcje bakteryjne (Salmonella);
  • infekcje grzybicze;
  • zakażenia pasożytnicze;
  • przyjmowanie antybiotyków;
  • spożycie zepsutych lub skażonych pokarmów;
  • alergie pokarmowe.

W zależności od przyczyny choroby nieco inne mogą być objawy. Lekarz musi zastosować odpowiednie leczenie, dlatego jeżeli podejrzewasz, iż twój pupil ma problem z jelitami, koniecznie odwiedź weterynarza.

Zapalenie jelit u psa – rodzaje choroby

Jednym ze stanów chorobowych u czworonogów obejmującym jelita jest nieswoiste zapalenie jelit (IBD). Trudno wskazać na konkretną przyczynę choroby, być może jest to nieprawidłowe działanie układu immunologicznego. Również objawy IBD nie są charakterystyczne i łatwo je przypisać innemu schorzeniu jelit.

Zapalenie jelit u psa może przybrać postać zespołu jelita drażliwego. I w tym przypadku nie udaje się ustalić adekwatnej przyczyny dolegliwości. Specjaliści uznają, iż za objawy może odpowiadać nadpobudliwość układu nerwowego. Tego rodzaju schorzenia dotyka najczęściej psy małych ras, które bardzo mocno przywiązują się do właściciela – symptomy choroby pojawiają się w momencie rozłąki.

Kolejną jednostką chorobową dotykającą jelita jest odmiana parwowirozy. W tym przypadku wirus atakuje komórki śluzówki jelita, a objawy pojawiają się już po 5-12 dniach od jego wniknięcia do organizmu. Stan zarażonego zwierzaka bardzo gwałtownie się pogarsza.

Rodzajem zapalenia jelit jest również krwotoczna biegunka. To bardzo niebezpieczna choroba zagrażająca życiu czworonoga. Tylko szybkie leczenie antybiotykami pozwala uratować zwierzaka. Główne objawy to obfita, krwawa biegunka, wymioty i gorączka.

Zapalenie jelit u psa – leczenie

Jak leczyć zapalenie jelit u psa? Przede wszystkim, jeżeli objawy utrzymują się dłużej, należy udać się do weterynarza, który zbada psiaka i wdroży adekwatne leczenie. W niektórych przypadkach tylko szybka interwencja lekarska jest w stanie uratować czworonoga. Właściciele psów powinni też mieć w domu specjalną psią apteczkę ze środkami, które mogą podać pupilowi w przypadku biegunki lub wymiotów.

Przy zapaleniu jelit u psa duże znaczenie ma również dieta oraz suplementacja kwasów omega. Warto zapytać lekarza o sposób odżywania oraz polecane suplementy.

Leczenie silnego zapalenia jelit u psa polega na podawaniu antybiotyków, sterydów, leków przeciwzapalnych, środków odrobaczających, a czasem również kroplówek.

Zapalenie jelit u psa może mieć różne przyczyny, jednak podobny przebieg. jeżeli zauważysz niepokojące objawy u pupila, nie wahaj się, jak najszybciej skonsultuj się z weterynarzem.

Idź do oryginalnego materiału