Zamykają wstęp do lasów w Polsce. Nie można wchodzić, a w szczególności zbierać

1 tydzień temu

Zbieranie grzybów czy spacer po lesie niedługo mogą być niemożliwe. Jeszcze w maju zostanie zamkniętych zostanie ponad 500 ha lasów w Polsce. Wstęp do nich będzie nie tylko zabroniony, ale także niebezpieczny.

Fot. Warszawa w Pigułce

Nadleśnictwo Czerniejewo (woj. wielkopolskie) ogłosiło, iż w drugim tygodniu maja zostanie zamkniętych ponad 500 ha lasów w związku z zaplanowanymi opryskami mającymi na celu zwalczanie chrabąszcza majowego. Chrabąszcz ten, będący dużym owadem żywiącym się liśćmi drzew liściastych, stanowi poważne zagrożenie dla polskich lasów, szczególnie w maju, a jego aktywność może się przedłużać aż do lipca.

Decyzja o zamknięciu lasów wynika z konieczności przeprowadzenia oprysków, które mają na celu ochronę drzewostanów przed dalszymi uszkodzeniami. Opryski będą przeprowadzane z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury agrolotniczej zamontowanej na samolotach Dromader. Samoloty, korzystające z danych GPS, będą pokonywać trasę w taki sposób, by precyzyjnie docierać tylko do wyznaczonych obszarów, bez ryzyka zanieczyszczenia obszarów zamieszkałych.

Do walki z chrabąszczem majowym użyte zostaną preparaty Mospilan 20 SP oraz Ikar 95 EC, które po zmieszaniu z wodą nie są uznawane za groźne dla ludzi i zwierząt. Jednakże zaleca się, aby w okresie oprysków oraz przez dwa tygodnie po ich zakończeniu unikać spożywania płodów runa leśnego, ponieważ mogą one być szkodliwe przy połknięciu.

Aby zminimalizować ryzyko dla ludzi oraz zwierząt, leśnicy wprowadzili zakaz wstępu do lasów na obszarach objętych opryskami. Na wejściach do tych lasów zostaną umieszczone specjalne tabliczki informujące o zakazie. Leśnicy apelują, by z szacunkiem odnieść się do tych ograniczeń i nie ignorować wprowadzonych zasad bezpieczeństwa.

Opryski będą uzależnione od warunków pogodowych – nie mogą odbywać się podczas silnego wiatru ani deszczu. Nadleśnictwo będzie na bieżąco informować o planach i ewentualnych zmianach w harmonogramie oprysków, tak aby wszystkie zainteresowane strony były na bieżąco z sytuacją.

Nadmierne występowanie chrabąszcza majowego może także występować na innych obszarach. Należy uważać na komunikaty leśników.

Idź do oryginalnego materiału