Zamiast płacić 98 zł za kilogram, zrób to z czereśnią w maju. Gałęzie będą uginać się od owoców

5 miesięcy temu
Zdjęcie: Co zrobić żeby czereśnia miała dużo owoców? Fot. Paweł Sowa / Agencja Wyborcza.pl


Co zrobić, żeby czereśnia miała dużo owoców? Zapomnij o drożyźnie na placach targowych, gdzie za kilogram niekiedy trzeba zapłacić jak za złoto. Zadbaj o drzewka w ogrodzie i ciesz się pysznymi, soczystymi owocami za darmo.
Czereśnie to jedne z najpyszniejszych symboli lata. Są nie tylko wyjątkowo smaczne, ale również zdrowe, gdyż znajdziemy w nich m.in. witaminę A, C, K, E, kwas foliowy, potas, cynk i magnez. Do tego są niskokaloryczne, gdyż w większości składają się z wody. Niestety wraz z początkiem sezonu ich ceny są wręcz kosmicznie wysokie. Jak dbać o drzewka w ogrodzie, by obrodziły naprawdę obficie?
REKLAMA


Zobacz wideo Jak mrozić owoce? Jak usunąć plamę z truskawek? Jak pozbyć się pestek z czereśni? Rozwiązujemy letnie problemy


Co zrobić, żeby czereśnia miała dużo owoców? To najważniejszy zabieg
Najważniejszym zabiegiem w pielęgnacji czereśni jest regularne cięcie drzewek. To właśnie dzięki niemu będą rosły naprawdę okazałe, a przy tym obradzały w wiele soczystych, czerwonych owoców. Odpowiednio przeprowadzone sprawi, iż słońce dotrze choćby do wewnętrznych gałęzi, a w przypadku młodych drzewek od razu ukształtujesz stosunkowo niską koronę, z której łatwiej będzie zrywać plony. W Pierwsze cięcie należy przeprowadzać na wiosnę, zanim rozwiną się pąki. Nowo posadzone drzewka skróć z wysokości do maksymalnie 1 metra, a boczne pędy do 50 cm. Nie zapomnij, iż młode okazy należy obficie podlewać, choćby 2-3 razy w tygodniu.
Co zrobić żeby czereśnia miała dużo owoców? Co zrobić żeby czereśnia miała dużo owoców? Fot. unsplash.com / Gala
Jak i kiedy ciąć czereśnie? Starsze drzewka ogarnij latem
Kolejne cięcie, zwłaszcza starszych drzewek, wykonaj latem, już po owocowaniu. Usuń wtedy wszystkie przerośnięte, chore, osłabione czy suche gałęzie oraz przede wszystkim te, które nie owocowały. Oprócz tego pozbądź się też tych starszych (młodszymi zajmiesz się później), które rosną w różnych kierunkach, przez co krzyżują się z innymi, blokując im dostęp do światła i utrudniając owocowanie. Pamiętaj, iż oba cięcia powinny odbywać się w stosunkowo ciepły, słoneczny dzień, bez ryzyka wystąpienia deszczu, który może spowolnić gojenie się ran.


Jak dbać o drzewko czereśni? W maju i czerwcu nie zapomnij o tym zabiegu
Po cięciu wiosennym, czyli najczęściej w maju bądź czerwcu, nie zapomnij o regulacji kierunku przyrostu młodych pędów. Gałęzie, które rosną we wszystkie strony, blokując dostęp do światła i ograniczając kwitnienie, odegnij i przywiąż w taki sposób, by przestały być przeszkodą dla innych. Możesz też wykorzystać obciążniki, które im w tym pomogą. Dzięki temu możesz być pewna, iż każdy pęd będzie zdrowo rósł, a niebawem także bogato owocował. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału