Już od wielu lat niektórzy obawiają się trudnych sytuacji, takich jak wojna, powodzie czy pożary, które mogą przyjść znienacka. Z tego względu w mediach co jakiś czas pokazuje się osoby, które w wymyślny sposób budują schrony i bunkry, mające pomóc przetrwać im trudny czas. Niektórzy gromadzą też sporo zapasów, takich jak konserwy w puszkach i inne jedzenie, które raczej długo się nie zepsuje. Okazuje się, iż już niedługo budowa schronów może stać się standardem. Projekt polskiej firmy z Krakowa dba też o aspekt wizualny.
REKLAMA
Zobacz wideo Czy osoby zamożne powinny pobierać 800+? Derpieński: Ciężki temat
Scorpio Garden House. Ma wytrzymałość atomową, a dodatkowo ogród
Na początek Scorpio House, czyli dom ze schronem, a teraz ulepszony Scorpio Garden House z bezpośrednim dostępem do ogrodu. Projekt architektów BXB Studio nie dość, iż wizualnie korzystnie wygląda, to jeszcze ma wytrzymałość nuklearną, biologiczną i chemiczną. Zabezpieczone murem z żelbetu drzwi mają za zadanie ochronę przed falą uderzeniową, a sam mur przypomina przyjazny kominek.
Unikalność rozwiązania polega na tym, iż zmieniliśmy definicję schronu. Scorpio Garden House to dobro luksusowe, które cieszy na co dzień, podobnie jak sportowy samochód albo jacht. Utylitarny bunkier wynosimy na poziom przestrzeni luksusowej, w której realizujemy swoje pasje i marzenia
- poinformował architekt i właściciel przedsięwzięcia Bogusław Barnaś. W rozmowie z dom.wprost.pl przyznał również, iż projekt ma znacząco różnić się od zwykłego schronu. - Jest to część domu, którą można dowolnie zagospodarować, grać tam na perkusji, urządzić winiarnię, kino domowe, klub sportowy, SPA, miejsce spotkań, dodatkowe sypialnie dla gości. Bazując na opracowanych elementach powtarzalnych, możemy stworzyć pod ziemią dowolny metraż i nadać mu dowolną funkcję - powiedział.
Sprawdź też: Czy mogę obciąć gałęzie sąsiada na mojej działce? Niby tak, ale poczekaj. Działaj po tym terminie
Skąd nazwa? Zwierzę jest w stanie wytrzymać wiele
Nazwa Scorpio Garden House wzięła się od skorpiona.
To stworzenie, które może przeżyć atak nuklearny, stąd nazwa naszego systemu. Dziś możemy śmiało powiedzieć, iż jesteśmy biurem architektonicznym wyspecjalizowanym w projektowaniu nie tylko tradycyjnych budynków, domów i rezydencji, ale również schronów
- wyjaśnił Barnaś. Nowy schron ma za zadanie odczarować typowe bunkry podziemne, nadając im wymiar ludzki. Według architekta niedługo coraz więcej osób będzie decydować się na tego typu inwestycje, dzięki czemu zwiększy się bezpieczeństwo w przypadku sytuacji kryzysowych. Jak podaje propertydesign.pl, na ten moment w Polsce zabezpieczono schrony jedynie dla 3,8 proc. społeczeństwa. Dla porównania w Szwecji jest to aż 70 proc., a w Norwegii 50 proc. jeżeli masz ochotę, zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.