Zamiast farmy solarnej, przestrzeń edukacyjno-kulturalna. Podoba Wam się ten pomysł?

nadwisla24.pl 17 godzin temu

Konserwator zabytków nie wyraził zgody na wybudowanie przez spółkę ECO Tarnobrzeg dużej farmy solarnej, na skarpie przy ul. Sikorskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie parku w Tarnobrzegu – Dzikowie. I choć spółka zapowiada walkę o zmianę tej decyzji, poprzez wyłączenie części działki spoza jurysdykcji konserwatora, to radny Tarnobrzega Damian Szwagierczak proponuje inne rozwiązanie dla tego terenu, a mianowicie utworzenie tam przestrzeni edukacyjno-kulturalnej.

Przypomnijmy, w grudniu ubiegłego roku Rada Miasta niejednogłośnie, wyraziła zgodę na 25-dzierzawę blisko 5-hektarowej działki spółce ECO Tarnobrzeg pod budowę odnawialnego źródła ciepła tj. instalacji solarnej zasilającej tarnobrzeski system ciepłowniczy. Teren inwestycji jest położony przy ul. Sikorskiego, na osiedlu Stare Miasto (zarząd osiedla zaopiniował negatywnie lokalizację inwestycji) oraz graniczy z osiedlem Dzików (zarząd wstrzymał się od wydania opinii). Powierzchnia samych kolektorów ma wynosić około 1,5 ha, koszt budowy farmy oszacowano na ponad 40 mln zł. Ze względu na lokalizację, zgodę na inwestycję musi wyrazić konserwator zabytków. Takiej zgody spółka nie otrzymała.

W związku z brakiem zgody Konserwatora Zabytków na realizację inwestycji dużej farmy solarnej na działce nr 625, obręb 12 w Tarnobrzegu, składam wniosek o podjęcie działań mających na celu opracowanie koncepcji zagospodarowania tej działki na cele edukacyjno-kulturalne – wyjaśnia w swojej interpelacji radny Damian Szwagierczak.

W dalszej części pisma, radny przedstawia koncepcję opracowaną cyt: „na podstawie swojego doświadczenia organizacyjnego w zakresie infrastruktury edukacyjno-kulturalnej, wraz z wstępnym kosztorysem propozycjami potencjalnych źródeł finansowania, które posłużyć do dalszych analiz i podjęcia działań projektowych” – koniec cytatu.

Na terenie tym radny proponuje utworzenie: Centrum Warsztatowo-Edukacyjnego, Otwartej Strefy Kultury i Edukacji, Ogrodu Społeczno-Edukacyjnego oraz Infrastruktury Pomocniczej.

W uzasadnieniu swojego wniosku radny pisze m.in. o zapewnieniu mieszkańcom i turystom możliwość aktywnego wypoczynku także w okresach, gdy warunki pogodowe uniemożliwiają spędzanie czasu nad Jeziorem Tarnobrzeskim i stworzeniu miejsca integrującego historię, sztukę, edukację i życie społeczne.

Szacunkowy koszt tej inwestycji zgodnie z wyliczeniami radnego, to ok. 5 mln 500 tys. zł.

Elementy Inwestycji

Szacunkowy koszt brutto (pln)

1. Budynek Centrum Edukacyjno — Kulturalnego ( ok . 350 rn2)

Sala warsztatowa multimedialna, zaplecze, galeria

3 500 ooo,oo

2. Ogród edukacyjny i społeczny ( rabaty, altana, ścieżki)

Mała architektura roślinności, tablice dydaktyczne

500 000, oo

3. Strefa działań plenerowych ( scena, polana, ławki)

Mobilna scena oświetlenie, infrastruktura eventowa

600 000, 00

4. Wiata Rowerowa i miejsce postojowe ( ekologiczna nawierzchnia)

200 ooo,oo

5. Mała architektura, oświetlenie, monitoring, infopunkt

300 ooo,oo

6. Dokumentacja techniczna, nadzór, uzgodnienia konserwatorskie

400 ooo,oo

Razem Szacunkowo

5 500 000, oo

Interpelacja radnego dostępna jest tutaj

Idź do oryginalnego materiału