Zamek Żupny w Wieliczce na Dni św. Kingi – zwiedzanie bezpłatne

gazetagdowianin.pl 1 miesiąc temu

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza w czasie Dni św. Kingi 27-28 lipca 2024 r. do Zamku Żupnego w Wieliczce – zwiedzanie bezpłatnie. To dawna siedziba zarządu solnego, królewskiego przedsiębiorstwa, obiekt wpisany na listę UNESCO.

Wśród atrakcji:

- nowo oddane skrzydło północne zamku z zachowanymi polichromiami – odkrycie polichromii było spektakularne i ważne dla Zamku Żupnego bo podkreśla jego rangę i istotną funkcję jaką pełnił – siedziby królewskiego przedsiębiorstwa. Na podstawie badań ustalono, iż najstarsze malowidła pochodzą z połowy XVI w. Budynek jest po remoncie i po raz pierwszy w swej historii został przeznaczony na wystawy.

- zachwycające solniczki na wystawie „Solniczki – małe arcydzieła sztuki” – są wśród nich takie naczynia przyprawowe, które gościły na królewskich stołach. Ta kolekcja pięknych obiektów zaliczana jest do najcenniejszych na świecie. W średniowieczu solniczka stała tylko przed najważniejsza osobą na uczcie. Stąd powiedzenie „siedzieć za solą”, czyli być istotną osobą.

- wystawy czasowe:

· „Tajemnice kościoła św. Klemensa w Wieliczce” – spektakularne dzieła złotnictwa gotyckiego i barokowego, obrazy, rzeźby, szaty liturgiczne, historyczny księgozbiór i relikwiarze. Warto pamiętać, iż parafia wielicka była w przeszłości związana z przedsiębiorstwem królewskim a jej proboszczami byli też profesorowie Akademii Krakowskiej. Miało to wpływ na wyposażenie skarbca.

· „Świat górników. Praca górników na dawnych fotografiach” – prezentuje 30 kopalń w 18 krajach na trzech kontynentach: głównie w Europie, ale także Ameryce Północnej i Australii. Kody Qr prowadzą do rozszerzonych galerii zdjęć. Najstarsza fotografia ma około 160 lat i pokazuje górników przed wejściem do sztolni kopalni kobaltu w Amot w Norwegii. Ponadto wystawie towarzyszą dawne narzędzia górnicze, podobnych do nich można szukać na zdjęciach.

· „Powroźnictwo w grafice” – jaką rolę pełniły sznurki i liny w życiu człowieka? Dużą. Dzięki nim można było zrobić pierwsze narzędzia, pułapki, szałasy, „udomowić” zwierzęta, z czasem wznosić wielkie konstrukcje megalityczne, starożytne budowle i pomniki, budować okręty i znacznie usprawnić transport soli w kopalni. Wyrobem lin zajmowali się powroźnicy.

Zamek Żupny czynny od wtorku do niedzieli w godzinach 9.00-19.30 (ostatnie wejście).

Idź do oryginalnego materiału