Róże do obfitego i długiego kwitnienia potrzebują odpowiednich warunków. Najlepiej rosną w przepuszczalnej, napowietrzonej glebie o pH 6,4-7,5 i słonecznym stanowisku. Źle znoszą jednak cień, konkurencję korzeni i bliskość nagrzewających się ścian, więc warto oddzielić je np. pergolą. Co więcej, wymagają regularnego nawożenia, zarówno mineralnego (azot, fosfor, potas), jak i organicznego (kompost, obornik). W tym zadaniu świetnie sprawdzi się domowa odżywka z bananów.
REKLAMA
Zobacz wideo Monika Kociołek o wsparciu rodziców. "Mama jeździła ze mną na castingi do Mam talent"[materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]
Jaki jest najlepszy nawóz do róż? Zrób użytek ze skórek banana
Zamiast wydawać pieniądze na specjalistyczne preparaty do nawożenia, skorzystaj z tego, co i tak wylądowałoby w koszu na śmieci. Skórka banana to cenne źródło potasu, fosforu, wapnia, kwasu krzemowego i siarki, czyli wszystkiego, co róże pragną najbardziej. Takie zestawienie to nie tylko świetne wsparcie dla wzrostu rośliny, ale także płaszcz ochrony przed chorobami i szkodnikami.
Pamiętaj, aby przed wykorzystaniem tego kuchennego odpadku dokładnie go umyć (woda i soda oczyszczona), by pozbyć się wszelkich niepożądanych substancji takich jak środki ochrony, wykorzystywane podczas transportu.
róże Helin Loik-Tomson / Getty Images/iStockphoto
Jak zrobić domowy nawóz ze skórki banana? Nie tylko zakopywanie w ogrodzie
Najpopularniejszą opcją wykorzystania skórek banana w ogrodzie w formie nawozu jest zakopanie ich pod krzakami róży. Wcześniej trzeba je pociąć na mniejsze kawałki. Te stopniowo uwalniają do gleby składniki odżywcze, z których roślina może czerpać przez długi czas. Jeszcze jedną propozycją, ale bardziej czasochłonną jest przygotowanie kiszonki z bananów, która będzie jak znalazł do podlewania róż w ogrodzie. Jak ją zrobić krok po kroku? Trzymaj się poniższej instrukcji działania.
Przygotuj plastikowe wiaderko i wsyp do niego skórki od bananów, tak by zajmowały ok. 1/5 objętości.
Zalej je deszczówką lub odstaną wodą z kranu.
Przykryj pojemnik gazą i zabezpiecz gumką recepturką.
Odstaw w ciepłe, ale oddalone od domu miejsce. Miej na uwadze, iż fermentacja może wydzielać nieprzyjemny zapach.
Przez 14 dni codziennie mieszaj zawartość.
Po upływie tego czasu rozcieńcz miksturę wodą w proporcji 1:10.
Tak powstałym naturalnym nawozem podlewaj róże, a w mgnieniu oka odwdzięczą się obfitym kwitnieniem.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.