Zaburzenia trawienia u kota – Brit VD Gastrointestinal

zooart.com.pl 1 rok temu

Jedną z najczęstszych przyczyn, z powodu których opiekunowie zgłaszają się do lecznicy weterynaryjnej, są zaburzenia przewodu pokarmowego. W żadnym razie nie powinno się ich bagatelizować, ponieważ wpływają one na funkcjonowanie całego organizmu, co bezpośrednio przekłada się także na samopoczucie pupila. Problemy w zakresie układu pokarmowego mogą wystąpić z rozmaitych powodów, np.: zatruć pokarmowych, połknięcia ciała obcego, występowania zespołu jelita drażliwego lub nietolerancji pokarmowej. Często też mają związek z przekarmianiem czworonoga, sytuacjami stresowymi lub innymi chorobami układowymi.

Zaburzenia żołądkowo – jelitowe – objawy

Problemy trawienne i wszelkie nieprawidłowości związane z poprawnym funkcjonowaniem układu pokarmowego są zwykle stosunkowo łatwe do zauważenia. Należy oczywiście niezwłocznie zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii, gdyż zaniechanie ich leczenia może mieć poważne w skutkach następstwa. Problemom zwykle towarzyszą następujące objawy:

  • wymioty,
  • biegunka, zatwardzenie bądź zatrzymanie wypróżnień,
  • ból w okolicy jamy brzusznej,
  • występowanie krwi lub śluzu w odchodach,
  • spadek masy ciała,
  • zmniejszony bądź wybiórczy apetyt,

Do powyższych dolegliwości dołącza także obniżenie nastroju zwierzęcia, które sprawia, iż kot staje się apatyczny, niechętny do podejmowania interakcji z opiekunem. Często, gdy kot cierpi, stara się schować w zakamarkach mieszkania, załatwia się poza swoją kocią toaletą i nie zwraca uwagi na pożywienie.

Diagnostyka problemów z układem pokarmowym

Warto nadmienić, iż powyżej wymienione objawy wcale nie muszą występować jednocześnie. Ciało obce w przewodzie pokarmowym lub zauważenie, iż kot wymiotuje, wymaga niezwłocznej konsultacji z lekarzem weterynarii. Z pewnością przeprowadzi on szczegółowy wywiad skupiający się wokół zaistniałych problemów. Należy przygotować się na pytania dotyczące częstotliwości biegunki, ewentualnych wymiotów, a także oczywiście podawanego jedzenia.

Lekarz weterynarii wykona także badanie kliniczne pacjenta. Przy problemach żołądkowych dodatkowo może pojawić się konieczność wykonania USG jamy brzusznej, badania krwi lub kału. Bardziej zaawansowane przypadki mogą wymagać również wykonania zdjęć RTG, gastroskopii i innych badań dodatkowych.

Żywienie kota z problemami gastrycznymi

Niezależnie od wprowadzonej terapii farmakologicznej, lekarz weterynarii z pewnością zaleci specjalistyczną dietę, która będzie miała na celu wspomóc przewód pokarmowy kota. W tym celu często zalecana jest zmiana karmy na taką, która będzie odpowiadała zwierzętom z problemami trawiennymi – będzie wysokostrawna i łatwo przyswajalną dietę.

Kot należy do grona mięsożerców, więc jego dieta powinna być oparta przede wszystkim na białku pochodzenia zwierzęcego. Karma weterynaryjna Brit VD Gastrointestinal ma w swoim składzie aromatyczne mięso z dwóch gatunków ryb – śledzia i łososia. Receptura nie zawiera zbóż, dzięki czemu ograniczone jest ryzyko występowania alergii i nietolerancji pokarmowej. Odpowiednia zawartość błonnika (babka płesznik) wspiera adekwatną perystaltykę jelit oraz regularność wypróżnień. O florę bakteryjną dbają z kolei zawarte w karmie pre- i probiotyki.

Karma charakteryzuje się wysoką kalorycznością, dzięki czemu codzienna jej porcja nie jest duża. Niewielka objętość zapobiega nadmiernemu obciążeniu żołądka i całego układu pokarmowego kota. W dużej mierze koty cierpiące na problemy z trawieniem nie chcą spożywać oferowanych im posiłków. Karma Brit VD Gastrointestinal ma za zadanie zachęcić kota do jedzenia, dzięki atrakcyjnemu aromatowi i wysokiej smakowitości. Karma może być stosowana zarówno krótkoterminowo w stanach ostrych, jak i dożywotnio w chwili zdiagnozowania przewlekłych schorzeń.

Podrażnienie układu pokarmowego u kota – jak pomóc zwierzęciu?

Odpowiednia dieta

Najważniejszym elementem terapii jest wdrożenie odpowiedniej i ściśle kontrolowanej diety. Warto pamiętać o tym, iż do zaleceń nie można samodzielnie dodawać przekąsek czy posiłków, które nie pokrywają się z zaleceniami lekarza weterynarii. Niewłaściwe rozporządzanie dietą może zaostrzyć objawy, powodując np. zapalenie jelita grubego lub ostre zapalenie żołądka. Zwierzę może wymagać specjalistycznej diety do końca życia.

Zmiana nawyków żywieniowych

Odpowiednia karma to nie wszystko, trzeba także pamiętać o jej adekwatnym stosowaniu. Odpowiedzialne serwowanie pokarmu polega na oferowaniu do w mniejszych porcjach, ale o większej częstotliwości. Dzięki temu nie obciąży się kotu żołądka, likwidując tym samym możliwe przyczyny biegunki.

Zapobieganie odwodnieniu

Kot zawsze powinien mieć dostęp do czystej i świeżej wody. Zmniejszenie ilości przyjmowanych płynów może skutkować wystąpieniem zatwardzeń lub choćby odwodnieniem. Spożycie wody jest także istotne dla kotów, które cierpią na biegunkę i/lub wymioty. jeżeli Twój kot nie lubi pić z misek, zadbaj o zaoferowanie mu atrakcyjnej fontanny.

Aktywność fizyczna

Na poprawę perystaltyki jelit i trawienie niebagatelny wpływ ma także odpowiednio dobrana dawka codziennego ruchu. Być może starszy kot nie będzie już tak chętny do urządzania domowych gonitw, ale zachęcenie kota nową zabawką powinno przynieść efekt. Wspólna zabawa będzie miała wpływ na wzrost apetytu u kota, ograniczając ryzyko niedożywienia.

Problemy trawienne u kota – podsumowanie

Jeśli zależy Ci na tym, aby Twój kot cieszył się jak najdłuższym życiem w pełni zdrowia, reaguj na najmniejsze, niepokojące Cię objawy. Dzięki Twojej natychmiastowej reakcji można gwałtownie wykryć ewentualne nieprawidłowości ze strony układu pokarmowego. Pozwoli to na szybkie wdrożenie leczenia i odpowiedniej diety, przyspieszając tym samym powrót kota do zdrowia.

Idź do oryginalnego materiału