Wyżeł węgierski (Hungarian Vizsla) to pies myśliwski średnich rozmiarów, który należy do sekcji wyżłów kontynentalnych. Ten lojalny i energiczny czworonóg będzie doskonałym kompanem zwolenników spędzania czasu w świeżym powietrzu. Jak wygląda pielęgnacja wyżła węgierskiego i z jakim wydatkiem należy się liczyć, chcąc zostać opiekunem szczenięcia z profesjonalnej hodowli?
Wyżeł węgierski – podstawowe informacje
FCI | grupa VII (psy wystawiające – wyżły), sekcja 1 (wyżły kontynentalne), nr wzorca 57 |
Długość życia | 12–17 lat |
Charakter | wytrzymały, inteligentny, energiczny, wrażliwy, przyjazny, czujny, wierny |
Rozmiar | średni (samce i samice):
masa ciała: suki – 20–29 kg, psy – 25–35 kg wysokość w kłębie: samice od 54 do 60 cm, samce od 58 do 64 cm |
Sierść | krótka, zwarta, twarda (brak podszerstka); umaszczenie kasztanowozłociste (dopuszczalne białe końce palców i biała, mała plamka na klatce piersiowej) |
Kraj pochodzenia | Węgry |
Wyżeł węgierski – szczypta historii
Historia wyżłów węgierskich rozpoczęła się na terenach dawnych Węgier. Czworonogi towarzyszyły Madziarom (europejski lud ugrofiński) już ponad 1000 lat, biorąc udział w polowaniach. Kynolodzy przypuszczają, iż kasztanowe umaszczenie charakterystyczne dla przedstawicieli tej rasy pochodzi od psów gończych z Azji Mniejszej, które trafiły na Węgry w XVI w. razem z najeźdźcami z Turcji. Hodowla współczesnych wyżłów węgierskich rozpoczęła się w XX w. (obecny wygląd chartów to efekt kojarzenia z wyżłami niemieckimi oraz angielskimi pointerami). Co ciekawe, w okresie I i II wojny światowej rasa była bliska wyginięcia, jednak dzięki wysiłkom hodowców udało się ją uratować.
Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI, Fédération Cynologique Internationale) uznała oficjalny wzorzec rasy w 1936 r.
Wyżeł węgierski – wygląd
Wyżeł węgierski to średniej wielkości pies o lekkim, pełnym gracji chodzie, mocnej budowie i szczupłej sylwetce. Wysokość w kłębie u suk to 54–60 cm, a u samców 58–64 cm (w przypadku wyżłów długość tułowia jest nieco większa od wysokości w kłębie). Charakterystyczną cechą wyglądu wyżła węgierskiego jest lśniąca, krótka sierść o kasztanowozłocistym umaszczeniu oraz długa, dobrze umięśniona szyja.
Głowa: koścista; kufa tępo zakończona; nos w odcieniach brązu; stop umiarkowanie zaznaczony.
Oczy: lekko owalne, średniej wielkości, w brązowym kolorze, o inteligentnym wyrazie.
Uszy: duże, zwisające wzdłuż głowy (poniżej linii żuchwy).
Ogon: długi, prosty lub szablasty, nisko osadzony.
Szata: krótka, twarda i gęsta sierść, brak podszerstka.
Maść: kasztanowozłocista (czysta); niepożądane umaszczenie czekoladowe i czerwone.
Wyżeł węgierski – charakter
Co warto wiedzieć o charakterze wyżła węgierskiego? Czworonóg cechuje się przyjaznym nastawieniem do członków rodziny oraz nieznanych mu osób. Najsilniejszą więź nawiązuje z opiekunem. Wyżeł węgierski to wytrwały, zdeterminowany, inteligentny i spragniony wrażeń pies. Ze względu na silny instynkt myśliwski potrzebuje sporej dawki ruchu. Aby zaspokoić potrzeby pupila, musimy zapewnić mu nie tylko zajęcia fizyczne, ale także umysłowe. Wyżeł chętnie będzie uczestniczył w zabawach i psich sportach wymagających refleksu (frisbee, obedience, agility). Psy tej rasy lubią szukać schowanych rzeczy, tropić i aportować. Ze względu na wysoką wrażliwość czworonóg powinien być delikatnie traktowany, najlepszą motywacją do pracy będą dla niego pochwały. Bez wczesnej socjalizacji może mieć problemy o podłożu lękowym, jednak odpowiednio prowadzony wyrośnie na zrównoważonego i radosnego psa.
Wyżeł węgierski – dla kogo?
Wyżeł potrzebuje cierpliwego, konsekwentnego i jednocześnie łagodnego opiekuna. jeżeli chcemy zaprosić pupila pod swój dach, musimy mieć dużo wolnego czasu. Nie jest to zwierzę, którym mogą się opiekować osoby zapracowane. Wyżeł węgierski nie powinien też trafić pod skrzydła seniorów (ze względu na dużą potrzebę aktywności). Świetnie sprawdzi się jako towarzysz rodziny z dziećmi, z chęcią będzie uczestniczył w zabawach ze starszymi maluchami (oczywiście pod nadzorem dorosłych), rodzinnych wycieczkach i spacerach. Wyżeł węgierski może zaadaptować się w miejskich warunkach i żyć w mieszkaniu, ale idealnym środowiskiem dla niego będzie wieś. Potencjalny opiekun musi nie tylko dysponować domem z ogrodem, ale także zabierać psa na dłuższe przechadzki, dzięki którym wyżeł będzie mógł wykorzystać swój potencjał. Mimo myśliwskiej przeszłości wbrew pozorom pies będzie dobrze dogadywał się z kotami (szczególnie jeżeli z nimi dorastał). Socjalizowany od szczenięctwa zaakceptuje także inne psy w domu.
Wyżeł węgierski – cena
Dla wielu osób, które nigdy wcześniej nie miały rasowego psa, cena wyżła węgierskiego może wydawać się nieco zaskakująca. Ile więc kosztuje wyżeł węgierski? Hodowla zarejestrowana w FCI oczekuje około 4000 złotych za przedstawiciela tej rasy. Dlaczego tak jest? Cena wynika m.in. z:
- otoczenia suki stałą opieką lekarza weterynarii,
- całodobowej opieki nad szczeniętami,
- dbania o dietę psów (są karmione wysokogatunkowym pokarmem),
- wysiłku, jaki każdy profesjonalny hodowca wkłada w socjalizację wyżłów.
Kupując psa z hodowli, która wydaje rodowody, możemy z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć, jaki wyżeł węgierski będzie miał charakter i w jaki sposób będzie się zachowywał. Dzięki temu, iż znamy historię zdrowotną przodków, zmniejsza się ryzyko przenoszenia chorób genetycznych. Natomiast jeżeli nie mamy zamiaru prezentować pupila na wystawach kynologicznych, możemy stworzyć ciepły dom psu w typie rasy wyżeł węgierski lub innemu wspaniałemu psu, przygarniętemu ze schroniska dla zwierząt.
Wyżeł węgierski – pielęgnacja
Jak dbać o wyżła węgierskiego? Na szczęście czworonóg tej rasy nie jest wymagający pod względem pielęgnacji. Musimy jedynie codziennie szczotkować pupila w okresie linienia (nie gubi jednak dużo sierści) i pamiętać o cotygodniowej kontroli stanu oczu, uszu zwierzęcia. Wskazane jest też codzienne mycie zębów pupila. Kąpiele wyżła węgierskiego należy przeprowadzać sporadycznie.
Wyżeł węgierski – żywienie
Wyżeł węgierski powinien otrzymywać karmę gotową (zarówno mokrą, jak i suchą w proporcjach 1:1 pod względem masy produktów). Ważne, aby jedzenie było odpowiednio zbilansowane. Należy karmić psa o stałych porach jedzeniem dostosowanym do jego wieku, stanu zdrowia i aktywności fizycznej. Jak często podawać wyżłowi pożywienie? Rekomendowane są 2–3 posiłki dziennie oferowane o stałych porach. Miskę wystawiamy na około 20-30 minut, a następnie ją zabieramy. Pamiętajmy o zapewnieniu pupilowi dostępu do świeżej i czystej wody. Dozwolone jest podawanie psu smakołyków dla zwierząt, ale z rozsądkiem (nie mogą stanowić więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania na energię).
Wyżeł węgierski – zdrowie
Na ogół psy tej rasy dość rzadko chorują i są odporne, jednak mogą być predysponowane do niektórych schorzeń. Z jakimi problemami zdrowotnymi najczęściej zmagają się wyżły węgierskie? Opiekunowie psów zwykle odwiedzają z pupilami gabinet lekarza weterynarii z powodu:
- dysplazji stawów biodrowych,
- dysplazji stawów łokciowych,
- zwichnięcia rzepki,
- alergii pokarmowych,
- zwyrodnienia siatkówki.
Wiele osób, które interesują się tematem psów, zastanawia się, ile standardowo żyje wyżeł węgierski. Przeciętna długość życia czworonoga tej rasy to 12–17 lat.
Wyżeł węgierski – ciekawostki
- Mimo wielu zalet charakteru i atrakcyjnej prezencji wyżły węgierskie nie są szczególnie popularne w Polsce. W 1995 r. w ZKwP zarejestrowanych było tylko 15 psów tej rasy.
- W latach 30. XX w. dzięki wysiłkom hodowców powstała nowa odmiana – wyżeł węgierski szorstkowłosy.
- FCI uznaje wyżła węgierskiego i wyżła węgierskiego szorstkowłosego za odrębne rasy, mimo iż różnią się tylko typem sierści.
Wyżeł węgierski – przykładowe imiona
Przykładowe imiona dla psa wyżła węgierskiego: Hades, Neon, Riko, Amon, Joker, Ogi.
Przykładowe imiona dla suki wyżła węgierskiego: Flora, Belka, Mina, Iskra, Roxa, Abra.