Wyżeł niemiecki krótkowłosy

3 lat temu

Wyżeł niemiecki krótkowłosy to inteligentny pies myśliwski o zrównoważonym charakterze i harmonijnej, dystyngowanej sylwetce. Jest znakomitym tropicielem, który nadaje się do pracy zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Co warto wiedzieć o tej niezwykłej rasie psów? Czym powinien charakteryzować się opiekun wyżła niemieckiego krótkowłosego? Tego wszystkiego dowiecie się z poniższego artykułu.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy – podstawowe informacje

FCI grupa VII (wyżły), sekcja 1 (wyżły kontynentalne), nr wzorca 277
Długość życia 1214 lat
Charakter radosny, chętny do współpracy, inteligentny, odważny, aktywny, szczekliwy, zrównoważony
Rozmiar duży (samce i samice):

masa ciała: 25–32 kg

wysokość w kłębie: suki 58–63 cm, psy 62–66 cm

Sierść gęsty i krótki włos okrywowy, mocno przylegający do ciała, twardy w dotyku (cieńszy na głowie i uszach); umaszczenie ciemnobrązowe z białym, brązowe, wątrobiane, czarno-białe, brązowo-białe, liver roan (czekoladowe z przesianiem); dopuszczalne żółte znaczenia i strzałka
Kraj pochodzenia Niemcy

Wyżeł niemiecki krótkowłosy – szczypta historii

Jakie są korzenie wyżła niemieckiego krótkowłosego? Przypuszcza się, iż jego przodkiem był stary wyżeł hiszpański, który został sprowadzony do Niemiec przez Flandryjczyków w XVII wieku i skrzyżowany z pointerem. Na dworach książęcych psy te były wykorzystywane podczas polowań na ptactwo. W 1897 roku książę Albrecht de Solms-Braunfels wydał Księgę hodowli wyżła niemieckiego krótkowłosego, która odegrała istotną rolę w kształtowaniu się rasy. Zgodnie z pierwszym wzorcem dopuszczalne było tylko umaszczenie brązowe z odmianami. Z biegiem lat dopuszczono inne umaszczenia.

Międzynarodowa Organizacja Kynologiczna (FCI) oficjalnie uznała rasę wyżła niemieckiego krótkowłosego w 1954 roku.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy – wygląd

Wyżeł niemiecki krótkowłosy to duży pies o atletycznej budowie i harmonijnej sylwetce, która wskazuje na siłę, wytrzymałość i szybkość. Porusza się dumnie i z gracją. Według oficjalnego wzorca przedstawiciel rasy powinien być dobrze umięśniony, mieć prosty grzbiet, głęboką klatkę piersiową i wysklepione żebra. Optymalna wysokość w kłębie dla samca wynosi 62–66 cm, a dla suki 58–63 cm.

Głowa: sucha i kształtna, lekko wysklepiona, ze słabo zaznaczoną kością potyliczną, proporcjonalna do wielkości i płci psa; kufa gruba, mocna, szeroka i długa; stop średnio zaznaczony.

Oczy: średniej wielkości, pożądane ciemnobrązowe, niezbyt głęboko osadzone, niewypukłe.

Uszy: średniej długości, szeroko i wysoko osadzone, opadające płasko.

Ogon: gruby u nasady, zwężający się ku końcowi, wysoko osadzony.

Szata: gęsty, gruby, krótki i przylegający włos okrywowy.

Maść: umaszczenie ciemnobrązowe z białym, brązowe, wątrobiane, czarno-białe, brązowo-białe, liver roan.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy – charakter

Wyżeł niemiecki krótkowłosy to energiczny pies o silnym instynkcie łowieckim. Na co dzień jest spokojny i wyważony, w terenie staje się nieustępliwy, szybki i zawzięty. Bywa nieposłuszny i wykazuje skłonność do ucieczek, dlatego podczas spacerów po niezabezpieczonym terenie powinien być zawsze na smyczy (podobnie jak w każdym miejscu publicznym). Przedstawiciel tej rasy słynie z przyjaznego charakteru i łagodności. Pod nadzorem dorosłych może być dobrym towarzyszem zabaw starszych dzieci. Wyżeł przywiązuje się nie tylko do opiekuna, ale także do wszystkich członków rodziny. To bardzo lojalny i oddany pies, który gwałtownie się uczy, czego oczekuje od niego człowiek. Łatwo poddaje się szkoleniu i jest chętny do nauki. Wyżeł niemiecki krótkowłosy nie jest ani agresywny, ani lękliwy. Przyzwyczajany od szczenięctwa do pozostawania samemu w domu może dobrze znieść okresową samotność (kilka godzin).

Wyżeł niemiecki krótkowłosy – dla kogo?

Opiekun wyżła niemieckiego krótkowłosego powinien mieć osobowość lidera, wykazywać się stanowczością i jednocześnie łagodnością (przy zbyt szorstkim traktowaniu wyżeł może odmówić współpracy). Ze względu na to, iż jest to pies pracujący, potrzebuje odpowiedniego podejścia, dużo ćwiczeń i ruchu, nie nadaje się na pupila dla niedoświadczonych osób (bardzo ważna jest nauka podstawowego posłuszeństwa i socjalizacja od szczenięctwa) ani dla nieaktywnych seniorów. Niepohamowana energia sprawia, iż czworonóg powinien trafić pod opiekę aktywnych rodzin lub singli, którzy również kochają ruch. Wyżeł niemiecki krótkowłosy doskonale sprawdzi się w psich aktywnościach typu: dogtrekking, agility, obedience, bikejoring, sporty zaprzęgowe. Optymalnym miejscem do życia jest dla niego dom z ogrodem na wsi. Wyżeł bardzo dobrze odnajdzie się w roli stróża posesji. Przyzwyczajany od szczenięctwa do obecności małych zwierząt domowych bez problemu się z nimi porozumie.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy – cena

Ile kosztuje młody wyżeł niemiecki krótkowłosy? Cena szczenięcia waha się od 2500 do 4500 złotych. Jest to standardowa kwota, jaką wyznaczają profesjonalne hodowle. Dlaczego trzeba zainwestować kilka tysięcy złotych, aby cieszyć się obecnością pupila tej rasy w domu? Certyfikowane miejsca rozrodu zarejestrowane przez Związek Kynologiczny w Polsce dbają o szczenięta i sukę z najwyższą starannością. Nabywając szczenię z takiej hodowli, możemy także prześledzić historię zdrowotną przodków. Taka kwota jest wypadkową:

  • profesjonalnej opieki weterynaryjnej nad suką w czasie ciąży i przez całe życie,
  • opieką nad młodymi wyżłami,
  • zapewnieniem szczeniętom i suce zbilansowanej diety,
  • czasu i energii, jaką hodowcy poświęcają na opiekę nad czworonogami i ich staranną socjalizację.

Oczywiście jeżeli nie mamy zamiaru uczestniczyć w konkursach i wystawach psów, możemy zaadoptować psa w typie rasy wyżła niemieckiego krótkowłosego z lokalnego schroniska. W tego typu miejscach znajdziemy różne czworonogi, które potrzebują ciepłego domu i kochającego opiekuna.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy – pielęgnacja

Wielu potencjalnych opiekunów zastanawia się, jak wygląda pielęgnacja wyżła niemieckiego krótkowłosego. Krótka sierść czworonoga wymaga jedynie systematycznego szczotkowania, nie jest to czasochłonne zajęcie. Należy też pamiętać o codziennym myciu zębów, regularnej kontroli stanu oczu i uszu wyżła.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy – żywienie

Jak wygląda prawidłowe żywienie wyżła niemieckiego krótkowłosego? Podstawą diety tego czworonoga powinna być zbilansowana i kompletna karma gotowa, która zawiera wszystkie potrzebne składniki odżywcze w odpowiednich dla psa proporcjach. Ze względu na ryzyko wystąpienia rozszerzenia i skrętu żołądka dorosły czworonóg powinien otrzymywać 2 lub 3 porcje karmy dziennie o stałej porze (np. rano i po południu, rano i wieczorem). Zarówno przed, jak i po posiłku zwierzę musi odpocząć minimum 30 minut. Może dostawać przekąski w formie specjalnych smakołyków dla zwierząt, ale nie powinny one pokrywać więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania na kalorie. Wyżeł niemiecki krótkowłosy jak każdy pies musi mieć nieograniczony dostęp do czystej i świeżej wody pitnej.

Pamiętajmy, aby wybierać dla pupila wysokogatunkową karmę, dostosowaną do jego wieku, masy ciała, zdrowia i poziomu aktywności fizycznej. Szczenię powinno dostawać pokarm gotowy z oznaczeniem „junior”, dorosłego wyżła należy karmić tym z linii „adult”, natomiast psy w starszym wieku będą w dobrej kondycji, jeżeli zapewnimy im jedzenie gotowe z symbolem „senior”.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy – zdrowie

Czy wyżły niemieckie krótkowłose to chorowite psy? Nie, wykazują dużą odporność i są niezwykle wytrzymałe (dobrze znoszą zmienne warunki pogodowe). U niektórych przedstawicieli tej rasy mogą rozwinąć się jednak schorzenia o podłożu genetycznym. Potencjalne choroby, na jakie zapadają wyżły, to:

  • dysplazja stawów biodrowych i łokciowych,
  • epilepsja,
  • choroba von Willebranda,
  • choroby skóry.

Jak długo żyje przeciętny wyżeł niemiecki krótkowłosy? Standardowa długość życia tego inteligentnego i czujnego psa wynosi 1214 lat.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy – ciekawostki

  1. W 1924 roku w niemieckich księgach hodowlanych został zarejestrowany pierwszy czarny wyżeł krótkowłosy.
  2. Wyżeł niemiecki krótkowłosy był bardzo popularny w Polsce w okresie międzywojennym.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy – przykładowe imiona

Przykładowe imiona dla psa wyżła niemieckiego krótkowłosego: Wektor, Nero, Strzała, Rex, Haker.

Przykładowe imiona dla suki wyżła niemieckiego krótkowłosego: Dina, Tara, Nuta, Kajra, Astra.

Idź do oryginalnego materiału