Psy aktywne zużywają więcej energii, są również bardziej podatne na kontuzje. Właśnie dlatego, z myślą o nich, powstały wysokoenergetyczne karmy ze specjalnymi dodatkami dietetycznymi.
Jakie psy potrzebują wysokoenergetycznej karmy?
Wśród psów, które potrzebują karmy o zwiększonej zawartości energii wyróżnić można psy, wykonujące różne aktywności fizyczne. Wśród nich wyróżnić można:
- Psy pracujące
- Psy sportowe
Dla prawidłowego dopasowania karmy dla psa aktywnego ważniejsze wydaje się precyzyjne określenie intensywności, czasu i częstotliwości, podejmowanych aktywności. To właśnie na tej podstawie należy wyliczyć, ile energii zużywa pies i jaką karmę mu podać.
U psów sportowych, dostarczenie niezbędnej ilości energii oraz składników odżywczych będzie kluczowym czynnikiem, wpływającym na osiągane wyniki. Choć prawdą jest, iż u ras psów sportowych najważniejszy jest czynnik genetyczny, to prawidłowe żywienie umożliwia jego maksymalne wykorzystanie, dlatego warto korzystać z karm stworzonych z myślą o psach aktywnych np. JosiDog Agilo Sport.
Zarówno u psów sportowych, jak i pracujących regularny wysiłek prowadzi do takich zmian adaptacyjnych, jak:
- Przerost mięśni
- Wzrost objętości osocza
- Lepsza wydolność sercowo-naczyniowa
Z tego względu, poza wysokiej jakości składnikami, pokarm powinien być podawany w odpowiedniej ilości, z częstotliwością, dostosowaną do czasy pracy lub treningu.
Psy sportowe – jakie to rasy
Psy sportowe to rasy psów, które z uwagi na genetyczne uwarunkowania w szczególności nadają się do uprawiania sportów wysiłkowych. Wśród nich są, m.in.:
- Greyster
- Syberian Husky
- Wyżły
- Charty
- Border Collie
- Alaskan Malamute
Nie oznacza to jednak, iż inne rasy psów nie nadają się do uprawiania psich sportów. W zasadzie każdy pies, który lubi aktywnie spędzać czas i do tego ma smykałkę do rozwiązywania łamigłówek nada się do uprawiania jakiegoś sportu.
Psy pracujące – co to za rasy
Psy pracujące to zwierzęta, które z uwagi na pewne predyspozycje genetyczne nadają się do wykonywania prac, uzupełniając lub zastępując, czy też wspomagając człowieka. Wśród nich skazać można bardzo wiele ras psów, klasyfikowanych jako:
- Psy pasterskie
- Psy myśliwskie
- Psy ratownicze
- Psy policyjne
- Psy stróżujące
- Psy zaprzęgowe
Czy wszystkie psy mogą jeść karmę wysokoenergetyczną?
Karma dla psów aktywnych dostarcza zwykle choćby 25% więcej kalorii niż karma dla psów o umiarkowanej aktywności. Dodatkowo tłuszcz w takiej karmie zawiera 2 razy więcej kalorii niż w takiej samej ilości białka. W diecie psów pracujących korzystne jest zatem zwiększenie tłuszczu, który charakteryzuje się wysoką gęstością kaloryczną.
Podawanie karmy wysokoenergetycznej dla psów o umiarkowanej aktywności może w krótkim czasie doprowadzić do nadwagi, a następnie do otyłości. Otyłość z kolei sprzyja wielu chorobom:
- Nowotworom
- Chorobom naczyniowym
- Chorobom stawów
- Problemom z trzustką, a co za tym idzie zwiększonym ryzykiem cukrzycy etc.
Na co zwrócić uwagę wybierając karmę dla psów aktywnych?
Psy aktywne potrzebują pokarmu o wyższej zawartości białka, które pełni głównie funkcje budulcowe. W trakcie wysiłku zarówno mięśnie, jak i tkanki łączne ulegają uszkodzeniom, a białko służy do ich odbudowy. Odpowiednio wysoka zawartość białka, jak w karmie JosiDog Active wyrównuje straty oraz dostarcza zasobów do budowy nowych białek w organizmie psa.
Istotną kwestią w żywieniu psów sportowych jest ograniczenie ilości niestrawnych węglowodanów poniżej 5% włókna w suchej masie, ze względu na ryzyko wystąpienia biegunek.
Psy aktywne narażone są również na silniejsze obciążenia stawów oraz kontuzje aparatu ruchu. Z tego względu w karmach dla psów sportowych i pracujących powinny znaleźć się dodatki dietetyczne, np. glikozaminoglikany, które utrzymają stawy w dobrej kondycji. Składy karm JosiDog zostały wzbogacone o te właśnie składniki.
Dodatek tauryny wpłynie pozytywnie na pracę serca, które jest intensywniej obciążane u psów aktywnych.
Kiedy jeszcze podawać karmy dla psów aktywnych?
Karmy wysokoenergetyczne będą też odpowiednie dla psów żyjących na zewnątrz w okresie zimowym. Psy żyjące całorocznie na dworze wydatkują w okresie zimowym więcej energii na podtrzymanie temperatury swojego ciała. Warto zatem pamiętać i o nich, wybierając karmę dla pracującego psa.