Wyprawa na grzyby + przepis na grzyby w marynacie

gotowynawiecej.pl 4 lat temu

Grzyby, grzybobranie i grzyby w marynacie, to wszystko to znak, iż nadeszła jesień i mamy przed sobą ostatnie dni słoneczne dni. Co roku o tej porze wybieramy się do podwarszawskich lasów polować na borowiki, podgrzybki, kurki i maślaki. To dla nas nieodłączny element rytmu corocznego kalendarza. Wyprawa na grzyby jest świetnym sposobem, żeby spędzić czas z rodziną na świeżym powietrzu. Dodatkowo zebrane grzyby suszymy i przechowujemy do Świąt Bożego Narodzenia, nic tak dobrze nie smakuje jak wigilijne potrawy z własnoręcznie zebranymi grzybami.

Grzybobranie – poradnik i przepis

Mamy dziś dla Was kilka porad, które mogą się Wam przydać podczas grzybobrania oraz nasz rodzinny przepis na grzyby w marynacie. Dostałem tę recepturę od mojej mamy, a ta z kolei otrzymała go od mojej babci. Przepis krąży więc w naszej rodzinie od co najmniej 3 pokoleń, a mógłbym się założyć, iż jeszcze dłużej. Nic jednak dziwnego, jest prosty i pozwala gwałtownie przygotować pyszne przetwory, które wspaniale pasują jako dodatek do mięsa czy jeden ze składników tatara. Mamy nadzieję, iż przekonamy Was do wycieczki do lasu. To może być jeden z ostatnich grzybiarskich momentów w tym roku!

Wyprawa na grzyby – o czym pamiętać przy grzybobraniu

Poniżej kilka porad, które sprawią, iż wyprawa na grzyby będzie przyjemna i bezpieczna.

Sprawdź, czy są grzyby

W Internecie funkcjonuje kilka serwisów, na których grzybiarze zdają relację ze swoich wypadów. My korzystamy z grzyby.pl i nigdy nas nie zawiódł. Relacje użytkowników dają więc dobry ogląd na to czego możemy się spodziewać w lesie.

Pamiętaj o środku przeciwko kleszczom

Kleszcze to od lat plaga naszych lasów, roznoszą bardzo niebezpieczne choroby i trudno się przed nimi ustrzec. Pamiętaj, żeby przed każdą wizytą w lesie skorzystać ze środka przeciwko kleszczom i komarom, najlepiej takiego, który zawiera DEET. My zwyczajowo korzystamy z Mugga, sprawdziło się w Azji a i wołomińskich lasach też daje radę.

Zbieraj tylko te grzyby, do których jesteś absolutnie pewny/pewna

Nie powiemy nic odkrywczego przypominając, iż nie wszystkie grzyby są jadalne. Niestety coraz częściej zdarzają się zatrucia. Chcesz uniknąć problemów? Studiuj atlas grzybów i wybieraj tylko te co do których masz 100% pewność, iż są jadalne.

Śmieci

Niestety czystość naszych lasów często pozostawia wiele do życzenia. Nie będziemy przypominać o tym, iż nie wolno śmiecić, to powinno być dla wszystkich oczywiste. Zachęcamy Was jednak do tego żebyście wracając z grzybów zabrali ze sobą choć trochę leśnych śmieci. Jedna osoba świata nie zmieni, ale jeżeli każdy z nas zabierze po jednym śmieciu to nasze lasy będą dużo przyjemniejszym miejscem.

Ostrożnie z ogniem

Od kilku lat w Polsce panuje susza przerywana jedynie krótkimi epizodami deszczu. Szczególnie na tej sytuacji cierpią lasy, które regularnie płoną w całym kraju. Będąc na grzybach zachowaj więc szczególną ostrożność posługując się ogniem i rób to wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych.

Bez nerwów

Wyprawa na grzybobranie to świetny sposób by spędzić przyjemnie czas z rodziną na łonie natury, nie ma sensu się denerwować. Daj sobie czas dla siebie, odstaw telefon i troski życia codziennego, przeznacz te kilka godzin na miły spacer. Po co się denerwować, skoro o tam pod krzaczkiem rośnie piękny podgrzybek?

Dołącz do nas!

Zapisz się do newslettera: otrzymuj przepisy i poradniki prosto na maila!

Zapisz się!

Dzięki!

Fajnie, iż jesteś z nami! Wejdź na swojego maila i potwierdź swój adres by otrzymywać przepisy i poradniki

Każdy z tych punktów z pewnością wpłynie na Twój komfort podczas wyprawy na grzybobranie. Co jednak począć ze zbiorami? Polecamy naszą rodzinną recepturę, która zawsze wychodzi.

Rodzinny przepis na grzyby w marynacie – składniki

Żeby przygotować grzyby w marynacie potrzebujesz:

  • Świeże grzyby leśne
  • Niewielkie słoiki, w których będą przechowywane grzyby
  • Ocet spirytusowy 10%
  • 3 listki laurowe
  • 4-5 ziarenek ziela angielskiego
  • 1 łyżka ziarenek gorczycy
  • 4-5 ziarenek pieprzu
  • Sól
  • 1 łyżeczka cukru

Przepis na grzyby w marynacie – sposób przygotowania

Przygotowanie grzybów

Grzyby leśne dokładnie obierz i oczyść, upewnij się, iż wszystkie są jadalne i nierobaczywe. Obrane grzyby umyj pod bieżącą wodą przy użyciu sita. Umyte grzyby ugotuj w gorącej wodzie z dodatkiem łyżeczki soli. Grzyby gotujemy do czasu pojawienia się piany, następnie czekamy 2-3 minuty i odlewamy grzyby dzięki sitka. Pozwalamy im następnie odpocząć kilka minut.

Przygotuj niewielkie słoiki, w których będziesz przechowywać weki. Słoików powinno być na tyle dużo by pomieściły wszystkie ugotowane grzyby, pamiętaj jednak, iż każdy słoik może być zapełniony maksymalnie w 2/3. Każdy słoik dokładnie myjemy, wyparzamy dzięki wrzątku i suszymy. Przygotowane słoiki wypełniamy grzybami.

Przygotowanie zalewy octowej

W międzyczasie w dużym garnku przygotowujemy zalewę octową, powinno być jej tyle by wypełnić w 90% każdy ze słoiczków z grzybami. Zalewa octowa przygotowywana jest z octu 10% i wody w stosunku, 1 szklanka octu na 2 szklanki wody, do garnka dodajemy również liście laurowe, ziele angielskie, gorczycę, pieprz, sól i cukier. Następnie zagotowujemy cały wywar.

Gotową zalewą octową zalewamy słoiki z grzybami. Po zalaniu słoika dokładnie go zakręcamy i stawiamy w spokojnym miejscu do góry dnem do czasu ostygnięcia. Gdy już ostygną można postawić je w prawidłowy sposób gdzieś w spiżarni czy w szafce. Grzyby w marynacie z naszego rodzinnego przepisu są gotowe do spożycia już 48h po zalaniu, jednak czym dłużej postoją tym będą smaczniejsze, w naszym przypadku zdarza się jednak niezwykle rzadko by weki wytrwały dłużej niż kilka tygodni, są zbyt smaczne. Zapraszamy także do lektury naszych pozostałych przepisów.

Zapraszamy również do naszych zaprzyjaźnionych blogerów: niezywkle interesujący tekst na temat olejków eterycznych z lawendy oraz inspirujący przewodnik po Łazienkach Królewskich, w który mieliśmy drobny wkład.

Warto zajrzeć również na plantip.pl gdzie znajdziecie artykuły na temat pielęgnacji roślin i kwiatów doniczkowych.

Idź do oryginalnego materiału