Wypchany wilk nie straszy, a edukuje

1 rok temu
Zdjęcie: 07.11.2023. Nadleśnictwo Stąporków. Wilk / Fot. Magdalena Galas-Klusek - Radio Kielce


Niemal półtorametrowy wilk zasilił kolekcję eksponatów edukacyjnych w Nadleśnictwie Stąporków. Martwe zwierzę leśnicy znaleźli przy trasie 42 latem, a następnie zlecili preparację.

Jak informuje Jacek Oleś zastępca nadleśniczego w Stąporkowie, wilka najprawdopodobniej potrącił samochód na ruchliwej trasie krajowej latem.

– Wilk został znaleziony na poboczu drogi ze Stąporkowa do Skarżyska, tuż za Odrowążem. Leśniczy patrolując teren o poranku dostrzegł zwierzę przy drodze – wyjaśnia.

07.11.2023. Nadleśnictwo Stąporków. Wilk / Fot. Magdalena Galas-Klusek – Radio Kielce

Ze względu na imponującą wielkość, ale i dobry stan zwierzęcia leśnicy wystąpili z prośbą o preparację do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Zgodę uzyskali i wysłali zwierzę do pracowni w Bytomiu, gdzie preparowane są zwierzęta z całego świata.

Wilk miał trzy lata i był wyjątkowo duży, jak mówi leśnik razem z ogonem ma długość około półtora metra, oraz wysokość metra w kłębie.

– Tuż po znalezieniu został zważony i miał 50 kilogramów. Pracownicy pracowni, która zajmuje się preparacją zwierząt poinformowali nas, iż taki okaz zdarza się bardzo rzadko – tłumaczy.

W leśnej kolekcji do nauki o lesie znajduje się też m.in. samica wilka czyli wadera, a także borsuk, bóbr, zając i jenot.

07.11.2023. Nadleśnictwo Stąporków. Inne spreparowane zwierzęta z kolekcji w Stąporkowie / Fot. Magdalena Galas-Klusek – Radio Kielce

Dzięki spreparowanym eksponatom dzieci i młodzież szkolna mają szansę zobaczyć dzikie zwierzęta z bliska a choćby je dotknąć czy pogłaskać.

Z prawdziwego wilka zostało jedynie futro, oczy i zęby są rzeźbiarską pracą specjalisty.


Idź do oryginalnego materiału