Wylej pod rabarbar. Urośnie taki, iż nie nadążysz go przerabiać

2 tygodni temu
fot. screen Youtube / @foxruneec

Rabarbar chętnie uprawiamy w swoich ogrodach, ponieważ ma zastosowanie w kuchni i to całkiem spore. Możemy cieszyć się nim wiosną i na początku lata. To znakomity dodatek do ciast, deserów czy kompotów. Idealnie przełamuje ich słodycz i nadaje potrawom kwaskowatego smaku. Aby doczekać się obfitych plonów, warto doładować roślinę samodzielnie przygotowanym nawozem. Jest zupełnie naturalny i darmowy, a do tego ekspresowy w przygotowaniu.

Rabarbar preferuje stanowisko z dużą ilością słońca, ale w półcieniu też sobie poradzi. Podłoże powinno być żyzne, lekko mokrawe i bogate w wapń. Gleba piaszczysta absolutnie się nie sprawdzi. Roślinę trzeba nawadniać w fazie kwitnienia, ponieważ deficyt wody źle na nią wpływa. Podlewaj go z samego rana albo na wieczór. Sukcesywnie usuwaj chwasty rosnące nieopodal rabarbaru. Będzie mógł szaleńczo się rozrastać i nie dopadną go szkodniki.

Wzmacniający nawóz do rabarbaru. Jak go skomponować?

Nawożenie rabarbaru zainauguruj wczesną wiosną. Kolejny raz zasil go w czerwcu. Doskonale sprawdzi się odżywka bogata w azot. Wcale nie trzeba szukać jej w sklepie. Wystarczy zaopatrzyć się w skrzyp polny i stworzyć z niego gnojówkę. Od czego zacząć?

Pół kilograma skrzypu przełóż do wiadra i zalej 5 litrami wody, a potem odłóż wszystko na minimum 24 h w zacienione miejsce. jeżeli nawóz postoi ok. 3 tygodnie nabierze mocy i będzie jeszcze skuteczniejszy. Po wyznaczonym czasie sfermentuje.

Uzyskany ziołowy specyfik zachęci rabarbar do rozwoju. Dodatkowo uczyni go silniejszym, w związku z czym będzie lepiej odpierać atak szkodników. Nawożenie skrzypem przeprowadzaj góra raz 14 dni.

Idź do oryginalnego materiału