Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

1 tydzień temu

14.12, g. 11:00

Świat w barwnym reliefie [PJM]. Integracyjne warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 6–12 lat towarzyszące wystawie „Wielka czwórka i inni. Ceramiczna rzeźba kameralna w PRL-u”, z tłumaczeniem na polski język migowy. Prowadzenie: Grzegorz Wojturski, tłumaczenie PJM: Elżbieta Resler

Czy pełnoplastyczne figurki ludzi i zwierząt to jedyna droga do ozdobienia wnętrz mieszkalnych? Uczestnicy warsztatów przekonają się, iż nie tylko. Po wizycie na wystawie „Wielka czwórka i inni…” wykonają płaskorzeźbione wizerunki wybranych zwierząt, w tym egzotycznych, z masy solnej, którą na końcu pomalują. W ten sposób w zimowym czasie świat nabierze kolorów.

Bilety w cenie 10 zł, Głusi 3 zł

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

15.12, g. 11:00

Sztuka gotycka. Architektura i rzeźba. Wykład Agaty Stasińskiej w ramach cyklu „Kurs historii sztuki”

Grube i przysadziste mury, a może strzeliste wieże i wielkie witrażowe okna… ale czy tylko? W trakcie wykładu słuchacze będą mieli możliwość przyjrzeć się różnym obliczom średniowiecznej architektury, poznać jej najważniejsze cechy oraz pokrótce prześledzić towarzyszące rozwojowi zmiany. Omawiane budowle staną się również tłem dla historii rzeźby – zaprezentowane zostaną bowiem wybitne przykłady średniowiecznej rzeźby kamiennej integralnie związane z architekturą, jak też dzieła snycerskie stanowiące jej nierzadko niezwykle bogate wyposażenie.

Bilety w cenie 15 zł

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116

15.12, g. 13:00

„Plagiat wszech czasów. Historyzm w meblarstwie” – oprowadzanie kuratorskie. Prowadzenie: Małgorzata Korżel-Kraśna

Dlaczego epokę historyzmu w drugiej połowie XIX wieku możemy dziś nazwać „plagiatem wszech czasów”? Przecież inspiracje dawnymi stylami oraz przenikanie różnych stylów w jednym dziele istniało w sztuce od dawna. Na to i inne intrygujące pytania spróbuje odpowiedzieć w trakcie oprowadzania kuratorka wystawy „Plagiat wszech czasów. Historyzm w meblarstwie”.

Wstęp z biletem na wystawę czasową

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

15.12, g. 15:00

Od Bułhaka do neoawangardy. Skarby Działu Fotografii Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Wykład Adama Pacholaka w ramach cyklu „Piękne i użyteczne”

Dział Fotografii i Intermediów Muzeum Narodowego we Wrocławiu to jedna z największych kolekcji fotograficznych w Europie Środkowej. W trakcie spotkania cofniemy się do lat 60. XX w., gdy we wrocławskim muzeum założono Gabinet Fotografiki, i prześledzimy rozwój polskiej fotografii. Od piktorializmu Jana Bułhaka, przez eksperymenty międzywojnia Henryka Mikolascha oraz Witolda Romera, po awangardowe działania „antyfotografii” Zdzisława Beksińskiego i Jerzego Lewczyńskiego czy konceptualne grupy Permafo. Kolekcja obrazuje polską fotografię jako dynamiczne medium, wciąż redefiniujące swoje granice i poszukujące nowego języka wizualnego.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116

Idź do oryginalnego materiału