Park Nadodrzański w Opolu to popularne miejsce spacerów. Nie tylko dla społeczności Pasieki, ale i dla mieszkańców miasta, którzy specjalnie odwiedzają tę okolicę, by nieco odetchnąć od miejskiego zgiełku. Dlatego też każda wycinka roślinności w zabytkowym parku wzbudza spore emocje.
Ostatnio taka sytuacja miała miejsce w ostatni weekend. Na to, iż Park Nadodrzański w Opolu znów był miejscem wycinki, zwróciła uwagę pani Halina.
„Dzisiejszy spacer i smutek w sercu. Kolejne drzewa już pocięte. Coraz większa pustka w naszym parku” – napisała na Facebooku, publikując przy tym zdjęcia ściętych drzew.
Wpis wzbudził sporo negatywnych emocji. Komentujący argumentowali m.in., iż tak w praktyce wygląda ekologia w Opolu.
Park Naodrzański w Opolu. Ratusz: Będą nowe nasadzenia
Adam Leszczyński, rzecznik ratusza, odpowiada, iż prace w parku to owoc inwentaryzacji dendrologicznej drzewostanu.
– Wynikało z niej, iż ze względu na zły stan wyciąć trzeba cztery drzewa, a kolejnych 69 poddać pielęgnacji. Te prace obejmują cięcia sanitarne, korekcyjne, a także usuwanie suchych i połamanych gałęzi w koronach drzew. Te ostatnie stwarzają zagrożenie dla użytkowników oraz stanowiących potencjalne źródło dalszych infekcji szkodników i patogenów – opisuje.
Park Naodrzański w Opolu znajduje się pod opieką Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Rzecznik ratusza zaznacza, iż cięcia odbyły się zgodnie z jego wytycznymi i zaleceniami.
– W miejscu usuniętych drzew posadzimy nowe – zapowiada.
Adam Leszczyński wskazuje, iż na stan drzew w parku wpływają okresowe zalania jego terenu przy okazji wezbrania wód w Odrze.
– Te sprawiają, iż woda utrzymuje się w nim od kilku dni do choćby kilku tygodni, jak to miało miejsce w przypadku powodzi z 1997 i 2010, jak i we wrześniu tego roku. Taka sytuacja nie sprzyja kondycji drzew i może w ostateczności skutkować wycinkami – stwierdza.
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania