Wybór karmy dla psa nie zawsze jest prosty. Na rynku mamy mnóstwo produktów, które oferują nam producenci znanych marek. Nie da się ukryć, iż to, co je nasz pies ma duży wpływ na jego zdrowie. W związku z tym, karma odpowiednia dla naszego pupila powinna dostarczać mu wszelkich niezbędnych składników odżywczych, a dodatkowo być smaczna. Podpowiemy, czym się kierować w wyborze najlepszego smaku karmy i nie tylko. Z nami dowiesz się, jak wybrać odpowiednią karmę dla swojego psa. Serdecznie zachęcamy do przeczytania wpisu.
Karmy dla psa – ich rodzaje i przeznaczenie
Żywienie psa nie jest prostą kwestią. Wybór tej adekwatnej jest bardzo istotny w utrzymaniu psiaka w dobrym zdrowiu i kondycji. W dużej mierze uzależniony jest od nas samych. Również od preferencji samego psa i zaleceń ekspertów. Poniżej dowiesz się więcej na temat rodzajów i przeznaczenia poszczególnych karm.
Która karma będzie najlepsza dla Twojego psa?
Każdy troskliwy opiekun pragnie dostarczyć swojemu pupilowi karmy pełnowartościowej, czyli takiej, która dostarczy mu wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Dzięki temu każdy pies będzie cieszył się dobrym zdrowiem i kondycją. Dlatego bardzo istotny jest wybór możliwie najlepszej opcji. Najlepsza karma dla psa to taka, która będzie dostosowana do potrzeb konkretnego osobnika.
Zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze różni się od siebie na poszczególnych etapach życia. Pierwsze, co trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie karmy, to wiek psa. Może być:
- przeznaczona dla psów dorosłych;
- seniorów;
- szczeniąt.
Wybierając karmę, powinniśmy kierować się również wielkością psa. Dzięki temu możesz wybrać karmę dopasowaną do potrzeb małych i dużych żołądków. Dostępne są produkty dostosowane do potrzeb:
- psów miniaturowych
- psów ras małych
- średnich psów
- dużych psów
- psów olbrzymich
Ponadto, niektóre produkty uwzględniają potrzeby psów aktywnych
Czasem przy wyborze karmy dla naszego psa powinniśmy wziąć pod uwagę również zalecenia lekarza weterynarii. Niektóre z naszych czworonogów będą potrzebować specjalnej diety. W tym przypadku wybór odpowiedniej karmy weterynaryjnej jest uzależniony od stanu zdrowia psa i pomaga w poprawieniu komfortu jego życia. Są one idealne dla psów wrażliwych i takich, które są obciążonymi różnymi chorobami. Odnośnie przeznaczenia możemy podzielić je między innymi na:
- problemy z zębami;
- zaburzenia ze strony układu pokarmowego;
- wzmocnienie stawów;
- wspierające wątrobę, serce, nerki i wiele innych organów.
Przykładowo: W przypadku psa, który boryka się z alergią pokarmową, można podawać karmę bezzbożową, ponieważ zmniejsza ryzyko wystąpienia zaburzeń pokarmowych i zdarza się, iż ma w składzie tylko jedno źródło białka zwierzęcego.
Istnieją również karmy dedykowane rasowo. Ich formuła jest stworzona z myślą o potrzebach konkretnej rasy. Oznacza to, iż jeżeli posiadamy psa rasowego, który w Polsce cieszy się dużą popularnością, jest duża szansa, iż znajdziemy dla niego coś odpowiedniego. Karmy dla psów konkretnej rasy posiada w swojej ofercie nasz sklep zoologiczny ZooArt.
Sucha i mokra karma dla psa, czyli dostępne rodzaje karm
Właściciele chcą podawać swoim psom w pełni zdrowe, zbilansowane posiłki. Istotną kwestią jest to, na jaki rodzaj karmy się zdecydujemy, do dwóch najpopularniejszych zalicza się:
- sucha karma – jej użycie jest dużo bardziej ekonomiczne, ponieważ jest ona bardziej kaloryczna, więc nie trzeba jej podawać dużo. W związku z tym wolniej się zużywa, więc można sporo zaoszczędzić. Poza tym sucha karma dla psa jest łatwiejsza w przechowywaniu, nie psuje się szybko;
- karma mokra – zawiera w sobie więcej wody przez co, w przeciwieństwie do karmy suchej dla psów, charakteryzuje się większą smakowitością. Jest mniej kaloryczna, więc pies musi zjeść jej więcej. Granulki w mokrej karmie są miękkie, więc świetnie nadają się dla psów, które mają kłopoty z przeżuwaniem.
Czasem jednak jedzenie jednego rodzaju karmy przez dłuższy czas może się znudzić naszemu pieskowi. Wtedy zacznie szukać innych źródeł smaku, zjadając śmieci lub prosząc o resztki ze stołu, co może negatywnie odbić się na jego zdrowiu. Warto próbować zmian psiej karmy. Można mieszać mu dwa rodzaje różnych karm lub różne smaki z jednego rodzaju karmy. Trzeba jednak robić to z głową.
Jak mieszać karmę mokrą z suchą?
- nie warto mieszać obu rodzajów karmy jednocześnie, można podawać np. suchą rano, a mokrą wieczorem;
- ważne jest podawanie posiłków o stałych porach;
- dawkowanie również jest istotne, pamiętajmy, iż mokra karma jest mniej kaloryczna, dlatego trzeba podawać jej więcej (proporcjonalnie do karmy suchej);
- należy podawać jedynie pełnoporcjowe karmy, czyli takie, które odznaczają się najwyższą wartością odżywczą;
- trzeba wprowadzać wszelkie zmiany małymi krokami i w trakcie całego procesu obserwować konsystencję odchodów i częstotliwość wypróżnień psa.
Jak mieszać dwa różne smaki karm suchych?
- smaki można mieszać co kilka dni lub wprowadzać nową karmę po skończeniu pierwszego worka, wszystko zależy od tego, jak Twój pies toleruje te zmiany, dlatego ważna jest obserwacja;
- warto wybierać produkty jednej marki;
- karmy warto dawkować zgodnie z zaleceniami, które producent umieścił na opakowaniu produktu. Chyba, iż lekarz weterynarii powie inaczej.
Jaką karmę dla psa wybrać, by była zdrowa i smaczna?
Naturalnie szczęśliwy pies to szczęśliwy właściciel. Dlatego pragniemy, żeby karma dla naszego psiaka dostarczyła jego organizmowi potrzebnej energii i minerałów. By była chętnie jedzona, musi przede wszystkim być smaczna. Najczęściej produkty przeznaczone dla zwierząt nie nadają się do spożycia przez ludzi, więc ciężko zweryfikować nam smak. Najlepszą rekomendacją jest pusta miska i pełny brzuch naszego pupila.
Mimo wszystko możemy ocenić, czy karma, którą podajemy psu, jest dla niego dobra. Jak tego dokonać? Przede wszystkim trzeba sprawdzić jej skład i zweryfikować podane przez producenta dane. Generalnie przyjmuje się, iż powinna zwierać minimum 50% mięsa. Tu bardzo ważna jest kolejność produktów wymienionych na etykiecie opakowania. Poszczególne składniki odżywcze są umieszczane w składach karm. To znaczy, iż składnik, którego jest najwięcej to ten, który został wymieniony na pierwszym miejscu w składzie.
Warto również zwracać uwagę na zapis. Mięso w karmie może być zapisywane na kilka różnych sposobów, więc trzeba to sprawdzić. Oto kilka z nich:
- świeże mięso – kiedy na etykiecie na pierwszym miejscu zobaczymy napis „70% świeżego mięsa”, brzmi to zachęcająco. Nie oznacza jednak, iż w jej skład wchodzi tyle procent mięsa. To wartość podana przed wysuszeniem, faktycznie w karmie jest jej zdecydowanie mniej;
- mięso dehydratyzowane – pod tym hasłem kryje się mięso, które zostało już poddane wysuszeniu i wymieniona jest jego faktyczna ilość w karmie;
- produkty pochodzenia zwierzęcego lub „kurczak” – wlicza się tu wszystko, co pochodzi od danego rodzaju mięsa, czyli podroby, chrząstki, skóra.
Dobra karma to nie zawsze taka, która charakteryzuje się dużą zawartością mięsa. Oprócz mięsa mięśniowego w karmie mogą znajdować się również podroby, ponieważ stanowią źródło białka i innych substancji odżywczych. Tak naprawdę najistotniejsze jest to, by każdy element składu był oddzielnie wymieniony procentowo.
Dostępne smaki karm dla psów
Jak ustaliliśmy wcześniej, dla właścicieli psów istotną kwestią jest skład karm. Zwracamy uwagę na zawartość poszczególnych składników odżywczych oraz na to, czy dana karma pochodzi od lokalnych dostawców. Po pierwsze należy zaznaczyć, iż nie istnieje coś takiego, jak idealna uniwersalna karma dla psów. Dany produkt trzeba wybrać w taki sposób, by był dostosowany do potrzeb konkretnego, zarówno młodego, jak i dorosłego psa. Na początku warto zdecydować, która z karm będzie najlepiej pasowała do naszego pupila. Pod uwagę trzeba brać również jego gusta, to wręcz jeden z najważniejszych punktów. Możemy wybierać spośród różnych smaków, do najpopularniejszych zaliczamy:
- drób (kurczak, indyk, kaczka);
- wołowina;
- wieprzowina;
- jagnięcina;
- ryby (zawierają cenne kwasy tłuszczowe omega-3 oraz DHA i EPA).
Wśród mniej popularnych smaków można wyróżnić, np. dziczyznę i mięso kangurze.
Czasem w karmach zawarty jest więcej niż tylko jeden rodzaj białka. Przykładowo, w produkcie, który zawiera kurczaka, może znaleźć się też śledź. Oprócz mięsa, w diecie psa istotna jest również zawartość witamin i minerałów oraz innych składników odżywczych, jak, np. tłuszcze, czy węglowodany (warto unikać ciężkostrawnych węglowodanów, jak pszenica czy kukurydza). Ważne są również dodatki takie, jak glukozamina, która wzmacnia stawy. Jakościowa karma nie powinna zawierać dodatków w postaci sztucznych barwników i ulepszaczy. Dobrym wyborem może być przykładowo karma Acana Adult Dog lub Orijen Original Adult.
Wybór smaku karmy dla psa – podsumowanie
Wiadomo, iż psie podniebienia zasługują na wszystko to, co najlepsze. Jedzenie dla psów musi być pożywne i smaczne. Wybór tej jedynej karmy, która byłaby najlepsza dla naszego psa, nie zawsze jest prosty. Dlatego opisaliśmy, czym się kierować w wyborze najsmaczniejszej i najbardziej wartościowej. Wymieniliśmy także najpopularniejsze smaki, które z całą pewnością przypadną do gustu Twojemu pupilowi. Warto próbować różnych opcji, by przekonać się, która z nich jest najodpowiedniejsza dla psa. Mamy nadzieję, iż ten wpis pomoże w wyborze najodpowiedniejszej karmy.