Wścieklizna powróciła. W obszarze zagrożenia znalazło się kilkanaście gmin

3 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl


Temat zarażenia się nieuleczalną wścieklizną znów stał się priorytetem. Choroba rozsiewa się wśród dzikich zwierząt, a w strefie zagrożenia jest już kilkanaście gmin w Zamojszczyźnie. Lepiej mieć się na baczności. Chorują nie tylko lisy, ale także jenoty.
Wścieklizna jest dla ludzi śmiertelnym zagrożeniem. To nieuleczalna, wirusowa choroba, którą można zarazić się od zwierząt. W związku z tym istnieje obowiązek szczepienia zwierząt domowych, a poszczególne władze robią wszystko, by środek dotarł również do stworzeń żyjących na wolności. W szczególności lisów, które stanowią największe zagrożenie ze względu na swoją liczebność. Niestety mimo wszelkich starań niemożliwe jest całkowite zwalczenie choroby.

REKLAMA







Zobacz wideo Tomasz Jakubiak opowiedział o chorobie



Mapa terenów zagrożonych wścieklizną. Podano konkretne gminy
Jak podaje serwis RMF24, w okolicach Tomaszowa Lubelskiego wykryto trzy przypadki wścieklizny - u lisów w miejscowości Łubcze w gminie Jarczów i w Dzierążni w gminie Krynice oraz u jednego jenota w Poturzynie w gminie Telatyn. W związku z tym lekarze weterynarii wystąpiły do wojewody z wnioskiem dotyczącym wyznaczenia obszaru zagrożonego wścieklizną. Ostatecznie ostrzeżeniem objęto kilkanaście gmin zlokalizowanych na Zamojszczyźnie. Na liście znalazły się:

Tomaszów Lubelski,
Bełżec,
Jarczów,
Krynice,
Lubycza Królewska,
Łaszczów,
Rachanie,
Tarnawatka,
Telatyn,
Tyszowce,
Ulhówek,
Komarów Osada,
Łabunie,
Dołhobyczów,
Mircze.

Co to oznacza dla mieszkańców? Muszą przywyknąć do pewnych ograniczeń oraz istotnych zakazów.


Wścieklizna objawy. Jak powinniśmy zachować się na terenie zagrożonym?
Na terenach zagrożonych obowiązuje zakaz wypuszczania domowych kotów na zewnątrz, a psy muszą znajdować się na ogrodzonej posesji. Co więcej, wszelkie zwierzęta gospodarskie nie mogą przebywać na pastwiskach i wybiegach bez odpowiedniego nadzoru. W zaleceniach wojewody znalazł się również zakaz organizowania konkursów, targów i pokazów z udziałem zwierząt podatnych na wściekliznę. Właściciele małych kotów mają natomiast kilka czasu, aby je zaszczepić. U weterynarza powinni pojawić się przed ukończeniem przez zwierzę trzeciego miesiąca życia. Zakazano również polowań. Wyjątkiem są jedynie odstrzały sanitarne dzików oraz polowania na dziki bez nagonki.
Warto pamiętać, iż w przypadku kontaktu z dzikim zwierzęciem należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza. Wścieklizną można zarazić się nie tylko poprzez ugryzienie, ale także kontakt ze śliną chorego stworzenia. Objawy zakażenia najczęściej pojawiają się dopiero po około dwóch miesiącach. W pierwszej kolejności naszą uwagę powinny zwrócić: mrowienie, kłucie lub pieczenie w obrębie rany. Później dochodzą do tego: gorączka, ból głowy, złe samopoczucie, mdłości, uczucie zmęczenia, a choćby halucynacje.




Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału