Wrzos pospolity vel wrzos zwyczajny (Calluna vulgaris) |
|
Wysokość | ok. 40 cm |
Kwitnienie | VI, VII, VIII, IX, X, XI |
Stanowisko | słoneczne |
Wilgotność gleby | umiarkowanie wilgotna |
Ozdobność | cała roślin, kwiaty, liście |
Pokrój | krzaczasty, wzniesiony |
Wrzos pospolity vel wrzos zwyczajny (Calluna vulgaris) to wieloletnia, zimozielona, wdzięczna krzewinka, jedna z najpopularniejszych roślin łąkowo-leśnych, należących do rodziny wrzosowatych. Spotkać go można w całej niemal Europie, oraz przyległych obszarach Afryki oraz Azji. U nas jest to roślina pospolicie występująca choćby w lasach. Wrzos pospolity jest też bardzo cenioną, ozdobną rośliną ogrodową, ale również leczniczą oraz miododajną. Wyhodowano sporo uprawnych odmian różniących się od siebie pokrojem, kolorem kwiatuszków i liści, a także okresami kwitnienia.
Wrzos pospolity, wrzos zwyczajny, autor: Krzysztof Ziarnek, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org
Jak wygląda wrzos pospolity
Wrzos pospolity to niewysoka krzewinka dorastająca zwykle do 30-40 centymetrów wysokości i podobnej rozpiętości, tworzy charakterystyczne kobierce. Wyglądem przypomina wrzośca. Korzenie wrzosów mogą sięgać choćby 1 metra głębokości, jeżeli teren na którym rosną jest ubogo w wilgoć. jeżeli natomiast wody w podłożu nie brakuje, roślina korzeni się bardzo płytko.
Wrzos pospolity kwitnie od lipca do października, a niektóre jego odmiany choćby do pierwszych przymrozków. Jego drobne, beczułkowate kwiaty mogą być w kolorach różowo-liliowym, fioletowym, białym, a niekiedy czerwonym. Liście igiełkowate, najczęściej są jasno lub ciemnozielone, szare, ale zdarzają się okazy o liściach żółto*zielonych i pomarańczowych.
W sprzedaży pojawiają się odmiany wrzosów pączkowych, czyli takich, których pąki kwiatowe pozostają na zawsze pąkami. Jesienią zasychają w tej formie nie tracąc kolorów aż do wiosny.
Wrzos pospolity znajdzie zastosowanie w każdego typu ogrodzie. Pięknie wygląda na rabatach, skalniakach czy w kompozycjach z roślinami iglastymi. Najlepiej jednak wrzosy prezentują się sadzone w grupach, przypominając naturalne leśne wrzosowisko. Możemy go uprawiać również w pojemnikach na tarasach i balkonach.
Wrzos pospolity, wrzos zwyczajny, autor: PublicDomainPictures pixabay.com
Uprawa wrzosu pospolitego
Wrzosy kupujemy przeważnie pod koniec lata i jesienią. jeżeli zostawimy je w pomieszczeniu, w doniczce, w której kupiliśmy, nie przetrwają zbyt długo, chyba, iż jako suszki. Będą jednak niewątpliwą, jesienną ozdobą salonu. Możemy je jedna przesadzić choćby do większych doniczek lub wprost do ogrodu, czyniąc z nich ozdobę wieloletnią. Wrzos pospolity najlepiej czuje się na otwartych i nasłonecznionych stanowiskach. Gleba powinna być kwaśna(pH 4,0 do 5,5), próchnicza i dobrze przepuszczalna. Posadzony w miejscach, w których tworzą się zastoiny wodne, bardzo gwałtownie obumiera.
Najlepiej jest sadzić wrzosy w większych skupiskach, tworząc wrzosowiska. Wówczas pięknie się prezentuje tworząc np. na środku trawnika urokliwe, kolorowe plamy. Wrzosy sadzi się na tyle głęboko, żeby zewnętrzne pędy pokładały się na ziemi. Po zasadzeniu trzeba rośliny obficie podlać i całość wyściółkować.
Wrzosy rozmnaża się np. wegetatywnie, czyli poprzez sadzonki. Pozyskuje się je z roślin kilkuletnich od lipca do października, odrywając fragment rośliny z tzw. piętką. Po zanurzeniu w ukorzeniaczu sadzi się je do pojemników wypełnionych kwaśnym torfem. Do wiosny dobrze jest trzymać pojemniki w pomieszczeniu jasnym i chłodnym, ale takim, w którym temperatura nie spada poniżej zera. Wrzos pospolity do gruntu może być sadzony wiosną i jesienią.
Wrzosy można również rozmnażać poprzez odkłady. Sposób prosty i skuteczny (widoczny na ilustracji poniżej), jednak trzeba mieć cierpliwość, bo tak przysypane pędy ukorzeniają się dopiero po 10-12 miesiącach. Najlepiej jest rozmnażanie przez odkłady zastosować wiosną.
Rozmnażanie przez odkłady pojedyncze – Ogarnij Ogród
Wrzosy można również rozmnażać poprzez wysiew nasion. Najlepiej jest to zrobić jesienią wprost do gruntu, gdyż nasiona wymagają co najmniej czterech tygodni stratyfikacji (przechłodzenia).
Wrzos zwyczajny – pielęgnacja
Krzewinka nie wymaga zbyt dużych nakładów pracy przy jej pielęgnacji. Wrzos pospolity wymaga podlewania tylko wtedy, gdy panują duże upały i susza. Zbyt częste i obfite podlewanie może im tylko zaszkodzić. Roślinę zasilamy dopiero w drugim roku uprawy, nawozem do wrzosów i wrzośców, można go zastąpić nawozem do roślin kwasolubnych.
Wrzos pospolity wymaga wczesnowiosennego cięcia, w okresie od marca do kwietnia, przycinamy pędy tuż poniżej przekwitniętych kwiatów. Ważnym zabiegiem jest ściółkowanie podłoża wokół rośliny korą sosnową, ogranicza to rozwój chwastów i chroni młode krzewy przed przemarznięciem, a latem przed suszą. Dodatkowo kora sosnowa zakwasza podłoże, a rozkładając się zasila je w próchnicę.
Roślina odporna na niskie temperatury, choroby i zanieczyszczenia powietrza.
Wrzos pospolity, wrzos zwyczajny, autor: niepodaje/pixabay.com
Do najpopularniejszych odmian wrzosu pospolitego zaliczamy:
- ‘Boskoop’– odmiana o żółtych liściach i delikatnych liliowych kwiatach
- ‘Dark Star’– odmiana intensywnie rubinowo-czerwonych kwiatach, kwitnie we wrześniu
- ‘Long White’– odmiana o białych kwiatach i zielonych liściach
- ‘White Lawn’ odmiana najwolniej rosnąca, o białych kwiatach, dorasta do 10cm wysokości,
Fot. główna: Olga_Fil/pixabay.com