Wpadnij do zoo pożegnać Manasa! Nosorożec jedzie do Hiszpanii

strefamiast.pl 1 tydzień temu

Manas, samiec nosorożca indyjskiego 17 maja wyjedzie z wrocławskiego zoo w długą podróż do hiszpańskiej Cordoby. Pozna tam swoją nowa partnerkę. W jego miejsce przyjedzie do nas nosorożec z Warszawy.

Manas to 14-letni samiec, który trafił do stolicy Dolnego Śląska z Lisieux we Francji w listopadzie 2012 roku. Zamieszkał w otwartym wtedy pawilonie Terai poświęconym faunie Azji i żyje tam do tej pory. Nasz kawaler we Wrocławiu poznał Maruškę, samicę z zoo w Pilźnie i doczekał się z nią potomstwa. w 2021 roku urodziła się Kiran, która niedługo także wyjedzie z naszego zoo.

– To, gdzie trafi dane zwierzę, w przypadku najrzadszych gatunków określa koordynator. Ma pełną wiedzę o wszystkich osobnikach w światowych zoo i decyduje, które przeznaczyć do transportu, np. gdzie wysłać osiągające niedługo dojrzałość płciową młode osobniki – wyjaśnia Weronika Skupin z zoo. – Najważniejszą misją ogrodów zoologicznych jest ochrona gatunkowa, dlatego podejmowane przez koordynatora decyzje są tak ważne. Skojarzone ze sobą w pary osobniki mają szansę na zdrowe potomstwo i przedłużenie swojego gatunku, jeżeli są dobrze dobrane m.in. pod względem genetycznym.

Manas to nosorożec indyjski

To koordynator wyznaczył kolejny cel podróży Manasa. Jest nim zoo w Cordobie w Hiszpanii. Nie ma tam na razie nosorożców indyjskich. Manas zajmie nowy, specjalnie powstały dla nich wybieg i da początek nowej rodzinie. Następnie dojedzie do niego samica.

Przewiezienie wielkiego nosorożca to skomplikowane logistycznie zadanie. Manas waży niemal 2 tony. – Skrzynia do transportu Manasa przyjechała do naszego zoo już tygodnie temu, by nosorożec zdążył się do niej przyzwyczaić. Została dostarczona przez firmę transportową zajmującą się przewozem egzotycznych zwierząt. Ustawiliśmy ją w przejściu między pawilonem a wybiegiem i otworzyliśmy z przodu i z tyłu. Manas wychodząc na dwór musi przez nią przejść. Dzięki temu się z nią oswaja i wchodzi do niej bezproblemowo. W dniu transportu, a ten zaplanowany jest na 17 maja, przód i tył skrzyni zostaną zamknięte, a całość zostanie załadowana na ciężarówkę – opowiada Weronika Skupin.

Pracownicy zoo w Cordobie odwiedzili Manasa, by go bliżej poznać i dowiedzieć się od opiekunów więcej na temat jego zachowań. Byli zaskoczeni jak doskonały ma apetyt i ile jest w stanie zjeść. Wymiana doświadczeń między ogrodami zoologicznymi jest bardzo ważnym elementem odpowiedzialnego prowadzenia hodowli.

Idź do oryginalnego materiału