„Dom Pomiędzy”, czyli charakterystyczna biała willa wybudowana na wrocławskich Karłowicach, znalazła się na liście budynków nominowanych w ramach konkursu World Architecture Festival. Obiekt zaprojektowany przez Macieja Kowaluka – architekta z pracowni 3XA, ma szansę zostać najlepszym budynkiem na świecie.
Wyjątkowy projekt
Główną ideą projektu było wkomponowanie budynku w kontekst istniejącej zabudowy, ale w nowoczesny sposób. Biały kolor nawiązuje natomiast do kolorystyki powojennych kamienic, które uzupełniały pierwotną zabudowę osiedla.
– Na Karłowicach, w sercu historycznego osiedla-ogrodu, zaprojektowaliśmy dom, który nie miałby racji bytu gdziekolwiek indziej. Powstał dom „pomiędzy”: starą i nową zabudową, miejskim zgiełkiem a cichym ogrodem, dolnym salonem a wielofunkcyjnym poddaszem. Biała, prosta bryła dopasowana skalą i formą do sąsiednich budynków, wypełnia przestrzeń działki w sposób przemyślany i pełen szacunku dla miejsca. Duże przeszklenia i zielone tarasy nawiązują do idei życia blisko natury – myśli przewodniej XX-wiecznych miast-ogrodów – wyjaśnia pracownia 3XA.
Willa to autorski projekt Macieja Kowaluka, współzałożyciela pracowni 3XA. Zaprojektowano ją jako przestrzeń życia rodzinnego ze strefą dzienną i kuchnią na parterze, trzema sypialniami i dwoma łazienkami na pierwszym piętrze oraz wielofunkcyjną przestrzenią z dwoma tarasami na drugim piętrze. Dzięki zwartej bryle na zewnątrz udało się wygospodarować stosunkowo duży ogród.
Powierzchnia domu wynosi 204 m² części użytkowej + 36 m² garażu dwustanowiskowego, natomiast powierzchnia działki to 729m². Budowę zakończono w 2025 roku.



Szansa na tytuł „Najlepszego budynku na świecie”
World Architecture Festival to międzynarodowa impreza organizowana od 2008 roku. Poprzednie edycje odbywały się m.in. w Barcelonie, Berlinie, Amsterdamie i Sigapurze. Finał tegorocznej edycji konkursu zaplanowano w listopadzie w Miami.
Wydarzenie często nazywane jest „Oscarami architektury”, a projekty trafiające na wstępną listę finalistów często uzyskują globalny rozgłos i uznanie.
Konkurs podzielony jest na kilka kategorii, a do każdej z nich może dostać się maksymalnie dziesięć projektów. Sam festiwal trwa trzy dni, podczas których realizowane są prezentacje, a projekty są oceniane przez jury. W efekcie wybierani są zwycięzcy oraz wyróżnieni.
Warto podkreślić, iż jury doceniło już jeden polski projekt – w 2016 roku główną nagrodę i tytuł najlepszego budynku na świecie zdobyło Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. Tym razem taką szansę ma wrocławski „Dom Pomiędzy”.
Foto: mat. Pracownia 3XA