Wilki zaatakowały. Wójt ostrzega gminę: Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności

5 dni temu
Zdjęcie: Fot. Lukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl


Dzikie zwierzęta coraz częściej zaczynają pojawiać się w terenach miejskich. Spory problem z wilkami mają mieszkańcy gminy Stoczek Łukowski w województwie lubelskim. We wsiach dochodzi do ataków na bydło. Wójt wydał komunikat z ostrzeżeniem.
Ostatnie tygodnie nie były zbyt łaskawe dla hodowców w gminie Stoczek Łukowski. Na okolicznych terenach coraz częściej pojawiała się wataha wilków, bezkarnie przemierzających ulice. Dzikie zwierzęta nie tylko są postrachem dla lokalnej społeczności, ale przede wszystkim stanowią spore zagrożenie dla bydła i psów. W związku z zaistniałą sytuacją wójt postanowił wydać komunikat.


REKLAMA


Zobacz wideo Ekspertka: kilka osób pyta, jakie wilki tak naprawdę są


Wilki w województwie lubelskim. Wójt wydał komunikat: Doszło do ataku
Na terenie województwa lubelskiego, w gminie Stoczek Łukowski od dłuższego czasu mieszkają wilki. Drapieżniki w ostatnim czasie dopuściły się ataku na stado bydła we wsi Wola Kisielewska. Jak podają lokalne media, do zdarzenia miało dojść w niedzielę około godziny 10. W wyniku natarcia właściciel był zmuszony uśpić cielaka - obrażenia były na tyle poważne, iż nie udało się go uratować. Nie są to jedyne straty, jakie odniesiono w tamtejszej okolicy. W sierpniu znaleziono ciało zagryzionego psa na prywatnej posesji. Z uwagi na to, iż do gminy coraz częściej zaczynają napływać informacje o atakach, wójt Marek Czub wydał komunikat.


Szanowni Mieszkańcy Gminy Stoczek Łukowski, z przykrością informujemy, iż w ostatnim czasie na terenie naszej gminy doszło do ataku watahy wilków na stado bydła. Wilki były widziane w kilku rejonach naszej gminy, co zwiększa ryzyko kolejnych tego typu zdarzeń. W związku z powyższym, apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożność


- czytamy w mediach społecznościowych. Włodarz zalecił również mieszkańcom wzmocnienie ogrodzeń i niewypuszczanie zwierząt w nocy na pastwiska. Wskazał, aby w trosce o własne bezpieczeństwo nie wychodzić na spacery w okolice lasu, zwłaszcza w pojedynkę.


jeżeli spotkasz wilka, wycofaj się spokojnie: możesz przyspieszyć dopiero gdy masz pewność, iż zwierzę jest daleko i nie interesuje się Tobą


- dodano w komunikacie.


Kto płaci za szkody wyrządzone przez wilki? Włodarz miasta czuwa nad swoimi obywatelami
W związku z tym, iż wielu lokalnych gospodarzy doznało straty, a pozostali wciąż są na nią narażeni, władze gminy przypominają o możliwości składania wniosków o odszkodowanie.


Zgodnie z art. 126 Ustawy z dnia 16 kwietnia 2024 r. o ochronie przyrody, za szkody wyrządzone przez wilki w pogłowiu zwierząt gospodarskich odpowiada Skarb Państwa. Oględzin i szacowania szkód, a także ustalania wysokości odszkodowania i jego wypłaty dokonuje Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Lublinie


Dodatkowo wójt prosi o zgłaszanie do Urzędu Gminy wszelkich sytuacji z udziałem wilków.


Współpracujmy, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz naszym zwierzętom


- czytamy w poście z 11 września 2024 roku.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału