Wilki również wokół Chełma

5 godzin temu

W rejonie Strupina Dużego i Rożdżałowa-Kolonii widziano wilki. Wiesław Kociuba, wójt gminy Chełm, wydał komunikat, apelując do mieszkańców o ostrożność i zgłaszanie wszelkich niebezpiecznych sytuacji.

W „Nowym Tygodniu” na bieżąco informujemy o atakach wilków, do których dochodziło w ostatnich tygodniach. Najpierw pisaliśmy o ataku na stado owiec w Łukówku (gm. Sawin). Drapieżniki wdarły się do tamtejszej zagrody i zabiły siedem owiec, ale zjadły tylko jedną. 2 września wilki zabiły cztery owce z Gospodarstwa Doświadczalnego w Uhrusku prowadzonego przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. Do obu zdarzeń doszło w biały dzień. Wcześniej dwa drapieżniki próbowały się dobrać do cieląt pasących się na łąkach w okolicach Sajczyc (gm. Sawin). To, iż wilki występują na tych terenach nie jest nowością, ale teraz ludzie zaczęli się obawiać o bezpieczeństwo swoje, a zwłaszcza dzieci. Tymczasem obecność wilków stwierdzono ostatnio także w rejonie Strupina Dużego i Rożdżałowa-Kolonii. Wiesław Kociuba, wójt gminy Chełm, wydał w tej sprawie specjalny komunikat, w którym prosi mieszkańców o wzmożoną czujność i ostrożność.

– W związku z pojawiającymi się zgłoszeniami dotyczących przebywania wilków na terenie gminy Chełm w miejscowościach Strupin Duży i Rożdżałów-Kolonia, przypominamy o konieczności zachowania szczególnej ostrożności – apeluje wójt Kociuba. – Populacja wilka na terenie naszego kraju systematycznie wzrasta, zwiększa się jego areał występowania i coraz częściej pojawia się on w sąsiedztwie gospodarstw ludzkich wchodząc w konflikty z mieszkańcami terenów przyległych do zwartych kompleksów. Szczególnie niebezpieczne sytuacje mają miejsce w przypadku spotkań ludzi z osobnikami niewykazującymi lęku przed człowiekiem albo wilczymi watahami. Na ataki wilków narażone są także zwierzęta gospodarskie oraz domowe jak psy i koty. Apelujemy do mieszkańców o zabezpieczenie pojemników i worków na odpady przed dostępem zwierząt w obszarach, w których bytują wilki. Pozostawione i niezabezpieczone resztki żywności na kompostownikach a w szczególności mięsa i kości poza ogrodzeniem posesji, mogą zwabiać drapieżniki.

W komunikacie wójt przypomina, iż w związku ze znanymi przypadkami okaleczeń i zagryzania swobodnie przemieszczających się psów i kotów poza gospodarstwami, należy zapewnić im bezpieczeństwo i zastosować się do następujących zaleceń: bezwzględna zasada trzymania psów ma smyczy podczas spacerów w lesie; trzymanie psów na terenie gospodarstw i uniemożliwienie im swobodnej penetracji pobliskich terenów, a w szczególności lasów; zabezpieczenie psiej i kociej karmy, aby uniemożliwić wilkom jej wyjadanie.

– Wszystkie niebezpieczne sytuacje wymagają wyjaśnienia, a przede wszystkim natychmiastowej reakcji, w takiej sytuacji prosimy o kontakt z Urzędem Gminy w Chełmie lub z Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego w Chełmie. (mo)

Tinta:

Urzędnicy gminy Chełm przypominają mieszkańcom zalecenia, jak zachować się na wypadek spotkania z wilkiem, wydane przez Lasy Państwowe: Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, iż twoja sylwetka będzie lepiej widoczna. Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, iż ma do czynienia z człowiekiem i iż nie jest mile widziany. jeżeli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi. Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, iż zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą. jeżeli masz taką możliwość, zrób zwierzęciu zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu RDOŚ adekwatne nadleśnictwo lub Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”.

Idź do oryginalnego materiału