Fotopułapka zamontowana w lesie okocimskim uchwyciła pod koniec lipca 2024 r. wilczycę z czterema młodymi. Rozbrykane szczeniaki podążały za waderą. Nagranie zostało zrobione nad ranem o godzinie 5:30. Video otrzymaliśmy od jednego z czytelników.
Populacja wilków w Polsce liczy około 2 tysięcy osobników. Kilkanaście z nich żyje w Powiecie Brzeskim. Jak do tej pory nie było w naszym regionie przypadku, by wilk zaatakował człowieka. Ale trzeba być ostrożnym.
O tym, iż w regionie nie brakuje wilków i innych dosyć egzotycznych dzikich zwierząt pisaliśmy w wielu naszych materiałach.
Wilki
Niedźwiedzie
Od kilku lat myśliwi obserwują wzrastającą obecność dosyć egzotycznych do niedawna jenotów oraz wilków. Przykładem są tereny Gminy Żegocina w Powiecie Bocheńskim, gdzie w latach 2017 oraz 2020 zaobserwowano te drapieżniki. Wg informacji, jakie uzyskaliśmy od jednego z myśliwych – wilki są też obserwowane na terenie Powiatu Brzeskiego na terenie Gminy Brzesko – m.in. w lesie okocimskim i szczepanowskim, ale myśliwi nie informują o tym szerzej, aby nie wzbudzać niepotrzebnej paniki.
Co zrobić w sytuacji, gdy dojdzie do kontaktu człowieka z wilkiem?
Jeśli zwierzę nas nie zauważyło, należy powoli i ostrożnie oddalić się od niego. Możemy przyspieszyć kroku dopiero wtedy, gdy mamy pewność, iż zwierzę jest daleko i nas nie widzi.
Jeśli wilk nas zauważył, zbliża się do nas, warczy, należy spróbować go odstraszyć, unieść ręce do góry i energicznie nimi machać, dodatkowo wydając głośne okrzyki. Wilki z natury są zwierzętami płochliwymi i unikają kontaktu z ludźmi, w sytuacji, gdy zbliżają się jednak do siedzib ludzkich, to jest to przejaw ich naturalnego instynktu, którym kierują się w poszukiwaniu pokarmu lub zwykła ciekawość. Jednak wilki, podobnie jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się w sposób trudny do przewidzenia, jeżeli są prowokowane, chore lub zranione, a szczególnie wówczas, gdy zostaną oswojone – dokarmiane i przyzwyczajane do pobytu blisko siedzib ludzkich.
O czym należy pamiętać?
Nigdy nie dokarmiaj wilków, choćby jeżeli zwierzęta wyglądają na wychudzone i wymagające pomocy. Powiadom o ich obecności oraz pobliskie nadleśnictwo i Urząd Gminy.
Mieszkając w pobliżu lasu, przetrzymuj odpadki spożywcze w szczelnych pojemnikach z pokrywami. Resztki żywności pozostawione na kompoście poza ogrodzeniem posesji, w szczególności kawałki mięsa i wędlin, mogą zwabiać wilki. Zainstalowanie oświetlenia z czujnikami ruchu w pobliżu miejsc składowania odpadów kuchennych może odstraszać wilki od podchodzenia w ich pobliże.
Jeśli mieszkasz w obszarze zamieszkiwanym przez wilki, trzymaj w nocy swoje psy i koty w domu lub w dobrze zabezpieczonych kojcach.
Nie pozostawiaj psiej lub kociej karmy na zewnątrz, w miejscach, gdzie mogłaby być dostępna dla drapieżników. Może to zwabić wilki w pobliże domostwa. Wilki mogą się przyzwyczaić do stałego źródła pokarmu, a następnie zranić, a choćby zabić, broniącego swojego pożywienia psa lub kota.
Jeśli spacerujesz w lesie z psem, prowadź go zawsze na smyczy. Jest to zgodne z obowiązującym w Polsce prawem, a także zapobiega oddalaniu się psa od właściciela i nie naraża go na konfrontacje z wilkiem.
—
video: nadesłane
IB / wikipedia