Większość z nas przeraża obecność pająków w domu. Gdy tylko zauważymy nieproszonego gościa, od razu w ruch idą gazety, buty czy łapki na muchy. Ukraińcy jednak darzą stawonogi niemałą sympatią. Lubią je do tego stopnia, iż wieszają dekoracyjne pajączki jako bombki na choince. Wiąże się z tym pewna opowieść.
REKLAMA
Zobacz wideo Gruzja - to tutaj rodzą się bożonarodzeniowe choinki całej Europy. Nie jest to jednak nic uroczego
Tradycje świąteczne inne niż wszystkie. Ta legenda tłumaczy, skąd u Ukraińców miłość do pająków
Pewna ukraińska legenda związana z bożonarodzeniową tradycją opowiada o pająkach na świątecznym drzewku. Historia ma wiele różnych wariantów, ale zakończenie zawsze pozostaje to samo. Jedną z wersji pięknej opowieści jest ta o dwóch matkach - ludzkiej oraz pajęczej. W małej wiosce wraz ze swoimi dziećmi żyła uboga wdowa. Chcąc radośnie spędzić świąteczny czas, rodzina przyniosła do swojego domu choinkę, ale nie było ich stać na ozdobienie drzewka. Na pierwszy rzut oka było więc ono puste, ale gdy wdowa dokładniej mu się przyjrzała, zauważyła pomiędzy igliwiem pajęczycę z młodymi. Pozwoliła im tam pozostać. Dzieci nie były jednak zachwycone tym, iż drzewko świąteczne nie jest udekorowane. Kiedy rodzina pająków to usłyszała, postanowiła poprawić im humor. W nocy z 24 na 25 grudnia pająki ciężko pracowały, by ozdobić choinkę. Rano, gdy dzieci się obudziły, ujrzały przepięknie udekorowane drzewko, pokryte starannie wykonanymi pajęczynami. Gdy tylko padły nań promienie słoneczne, te zamieniły się w srebro i złoto. W ten sposób pająki podziękowały ubogiej wdowie za darowanie życia. Jak legenda ma się zaś do teraźniejszości?
Tradycje świąt Bożego Narodzenia w Ukrainie. Dekoracyjne pająki i ozdobne pajęczyny przynoszą szczęście
W Ukrainie pająki wraz z pajęczynami i złotymi lampkami stanowią piękną i oryginalną ozdobę choinkową. Mowa oczywiście o bombkach w kształcie stawonogów, nie, żywych stworzeniach. Dekoracje nazywane są pawuczkami. Najczęściej wykonywane są z papieru oraz drutu przez najmłodszych członków rodziny. Wiesza się również girlandy oraz lamety (nazywane także anielskimi włosami), które mają imitować pajęcze sieci. Choć w większości polskich domów pająki nie są mile widziane, to warto wspomnieć o pewnym rodzimym wierzeniu, jakoby również i u nas miały przynosić szczęście. "Szczęśliwy dom, gdzie pająki są" – mówi znane przysłowie ludowe. Nic dziwnego, iż nasi przodkowie pozostawiali sporo stawonogów przy życiu, wierząc, iż przyniosą im dobrobyt. Ponadto, zabicie pająka miało przynosić pecha oraz nieszczęście. Mówiono również o nagłych załamaniach pogody z tego powodu i nieprzyjemnych burzach oraz ulewach.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.