Whippet

3 lat temu

Whippet (chart angielski) to przyjaźnie nastawiony do ludzi pies o charakterystycznej, szczupłej, ale solidnie umięśnionej sylwetce. Jakie cechy charakteru powinien posiadać opiekun whippeta? Czy pielęgnacja przedstawicieli tej rasy jest czasochłonna i skomplikowana? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć w poniższym artykule.

Whippet – podstawowe informacje

FCI grupa X (chart), sekcja 3 (charty krótkowłose), nr wzorca 162
Długość życia 1215 lat
Charakter wytrzymały, inteligentny, wrażliwy, przyjazny, czujny, wierny, czuły, cichy, łagodny
Rozmiar średni (samce i samice):

masa ciała: 10–20 kg

wysokość w kłębie: samice – 44–47 cm, samce – 47–51 cm

Sierść krótka, delikatna, przylegająca; umaszczenie dowolne (poza merle)
Kraj pochodzenia Anglia

Whippet – szczypta historii

Ojczyzną whippeta jest Anglia. To właśnie w tym kraju w XIX w. rozpoczęto hodowlę psów tej rasy. Robotnicy, górnicy i drobni mieszczanie chcieli cieszyć się z niedrogiego w utrzymaniu psa wyścigowego (nie było ich stać na dużego greyhounda, uznawanego za “konia wyścigowego” psiego świata). Warto wspomnieć, iż zgodnie z inną teorią whippety były znane już w średniowieczu (o czym mogą świadczyć wizerunki psów przedstawione na obrazach słynnego niemieckiego malarza Albrechta Dürera, który żył i tworzył w XV/XVI w.). Pierwszy raz nazwy whippet użyto w XVII w. Duży udział w tworzeniu rasy miały małe greyhoundy, charciki włoskie i teriery wysokonożne.

Kennel Club oficjalnie uznał rasę w 1890 r. Whippety zaczęły pojawiać się na wystawach kynologicznych. Powstały również księgi hodowlane. Kilka lat później, bo w 1899 r., grupa miłośników zwierząt tej rasy założyła Klub Whippeta.

Whippet – wygląd

Jak wygląda whippet? To średniej wielkości pies o cienkiej skórze, muskularnej budowie i jednocześnie szczupłej, proporcjonalnej sylwetce. Wysokość w kłębie u samic to 4447 cm, a u samców 47–51 cm. Elegancko wygięta szyja i długa, sucha kufa to typowe cechy wyglądu przedstawiciela tej rasy. Whippet idealnie łączy siłę z gracją.

Głowa: czaszka sucha i długa, zwęża się w kierunku kufy; stop słabo zaznaczony; kolor nosa zależy od umaszczenia zwierzęcia.

Oczy: owalne, błyszczące, dość szeroko rozstawione, o żywym wyrazie.

Uszy: niewielkie, w formie płatka róży.

Ogon: długi, cienki, zwężający się ku końcowi, delikatnie zagięty ku górze (jednak nie powyżej linii grzbietu).

Szata: włos krótki, delikatny i przylegający.

Maść: dopuszczalne każde umaszczenie (poza merle, tj. marmurkowym).

Whippet – charakter

Co warto wiedzieć o charakterze charta angielskiego? Whippet to łagodny, niekonfliktowy i zrównoważony pies o przyjaznym usposobieniu. Jest cichym i bardzo czystym czworonogiem, który cechuje się chęcią do współpracy. Silnie przywiązuje się do opiekuna, ale nie jest natrętny. Wymaga dużo uwagi szczególnie w okresie szczenięctwa. Chętnie uczestniczy w zabawach i nie wykazuje agresywnych zachowań. Whippeta można szkolić w coursingu, wyścigach na torze, flyballu, agility czy frisbee. Warto podkreślić, iż chart angielski nie lubi przebywać sam, najlepiej czuje się w towarzystwie innego czworonoga (zwłaszcza tej samej rasy). Przy łagodnym, ale jednocześnie konsekwentnym traktowaniu gwałtownie i chętnie się uczy. Ze względu na brak silnego instynktu terytorialnego z pewnością nie sprawdzi się jako stróż.

Whippet – dla kogo?

Pies whippet to pupil o małych wymaganiach. Nadaje się i do mieszkania, i do domu z ogrodem. Wystarczy, iż zapewnimy mu kilka spacerów w ciągu dnia, aby mógł dać ujście energii. Nie jest to jednak pies polecany dla osób, które mają mało wolnego czasu i są zapracowane. Whippet uwielbia towarzystwo ludzi, bez problemu akceptuje inne zwierzęta w domu, dlatego nie powinien żyć w samotności. Doskonale sprawdzi się jako pies rodzinny lub sportowy. Whippet odnajdzie się w rodzinie z dziećmi i u singla, który chętnie uprawia sporty. To idealny kompan dla osób lubiących jogging, nordic walking lub jazdę na rowerze. Ze względu na przyjazne usposobienie i podatność na szkolenie jest więc dobrym kandydatem dla nowicjuszy, nadaje się jako pierwszy pies w domu.

Whippet – cena

Dla osób, które nigdy nie wychowywały rasowego psa, koszt zakupu szczenięcia rasy whippet może wydawać się dość wysoki. Hodowla, która zajmuje się rozrodem psów z rodowodem, oczekuje za młodego whippeta około 4000 złotych (im bardziej utytułowani rodzice i ceniona hodowla, tym wyższa kwota). Dlaczego tak jest? Cena jest składową kilku czynników, takich jak:

  • otoczenie suki rasy whippeta stałą opieką lekarza weterynarii,
  • całodobowa opieka nad psami,
  • dbanie o dietę czworonogów,
  • socjalizacja szczeniąt przez hodowcę (to złożony i czasochłonny proces).

Korzystając z usług profesjonalnej hodowli, możemy spodziewać się po psie konkretnego zachowania i cech charakteru. mamy także wgląd w historię zdrowotną przodków szczenięcia. Jeśli czystość rasy nie ma dla nas znaczenia, warto rozważyć adopcję czworonoga w typie rasy whippet lub innego wspaniałego czworonoga z pobliskiego schroniska dla zwierząt.

Whippet – pielęgnacja

Wiele osób, które nie mają doświadczenia w pielęgnacji rasowych czworonogów, nie wie, jak dbać o whippeta. Wystarczy raz w tygodniu wyczesywać pupila, aby zapobiec wbijaniu się jego krótkiej, ale twardej sierści w tapicerkę meblową. Whippety często nie ścierają sobie same pazurów, dlatego musimy pamiętać o ich regularnym przycinaniu. Ważna jest też kontrola uszu i codzienne mycie zębów. Kąpiele należy przeprowadzać okazjonalnie.

Whippet – żywienie

W trosce o prawidłowy rozwój i zdrowie whippeta powinniśmy dostarczać psu pełnoporcjową karmę gotową (suchą lub suchą i mokrą w proporcjach 50/50 pod względem masy produktów). Takie pokarmy są kompletne i zbilansowane, a pupil może skorzystać z zalet obu rodzajów pożywienia. Whippeta należy karmić 2–3 razy dziennie zawsze o stałych porach pożywieniem dostosowanym do jego wieku, zdrowia i aktywności fizycznej. Miskę wystawiamy na około 20–30 minut, po czym ją zabieramy. Pies musi mieć zapewniony swobodny dostęp do czystej i świeżej wody przez całą dobę. Mimo iż whippet nie ma skłonności do tycia, smaczki należy podawać mu z umiarem (psie smakołyki mogą stanowić maksymalnie 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego).

Whippet – zdrowie

Ze względu na cienką skórę i małą ilość tkanki tłuszczowej psy rasy whippet nie są odporne na niskie temperatury i wilgoć. Aby uchronić pupila przed przeziębieniem, warto zakładać mu specjalne ubranko w zimne dni. Ogólnie jednak psy tej rasy rzadko chorują i mimo nieco delikatnego wyglądu są bardzo wytrzymałe. Z jakimi problemami zdrowotnymi chartów angielskich zwracają się o pomoc do lekarza weterynarii ich opiekunowie? W starszym wieku psy mogą zmagać się z problemami kardiologicznymi. U części pupilów odkłada się też kamień nazębny, który należy regularnie usuwać u lekarza weterynarii, a przede wszystkim dbać o profilaktykę i codziennie myć psu zęby. Choroby, jakie mogą występować u whippetów dziedzicznie, to np.:

  • dysplazja stawów biodrowych,
  • dysplazja stawów łokciowych,
  • wnętrostwo,
  • łysienie,
  • zaćma,
  • niedoczynność tarczycy,
  • zwichnięcie rzepki,
  • głuchota.

Wiele osób, którym podobają się charty angielskie, zastanawia się, ile żyje whippet. Standardowa długość życia psa tej rasy to 1215 lat.

Whippet – ciekawostki

  1. Pierwszy przedstawiciel rasy whippet został sprowadzony do Polski w 1965 r. z terenów dawnej Czechosłowacji.
  2. Whippet ma bardzo delikatną skórę podatną na skaleczenia.
  3. Zgodnie z przepisami prawa łowieckiego w Polsce opiekunowie chartów muszą uzyskać pozwolenie na ich posiadanie.
  4. Whippet to bardzo szybki pies, osiąga prędkość do 65 km/h.

Whippet – przykładowe imiona

Przykładowe imiona dla psa rasy whippet: Neo, Fuks, Reks, Miko, Piorun, Pongo.

Przykładowe imiona dla suki rasy whippet: Figa, Nora, Misia, Łapa, Strzała.

Idź do oryginalnego materiału