Wasze pytania o hydroponikę część 2

4 lat temu

Pierwszy post z najczęściej zadawanymi pytaniami o uprawę hydroponiczną i lechuzę cieszył się sporą popularnością. Czas na drugą część! Dzisiejsze pytania pochodzą z

oraz z grup o tematyce roślinnej. Oto Wasze najczęstsze problemy z hydroponiką:

Czy rośliny w hydroponice chorują i są atakowane przez szkodniki?

Tak. Wielokrotnie powtarzałam, iż niektóre szkodniki atakują rośliny rosnące w hydroponice rzadziej. I przez cały czas to podtrzymuję. Brak gleby i wyższa wilgotność powietrza wokół rośliny, sprawiają, iż szanse na pojawienie się szkodników są mniejsze. Jednak pasożyty wciąż mogą nam się przytrafić. Szczególne te, które cały cykl życia przeprowadzają na liściach.

Znacznie spada szansa na zjawienie się ziemiórek oraz zmniejsza się narażenie na przędziorka, który nie przepada za wyższą wilgotnością. Inne szkodniki, takie jak wciornastki czy mszyca przez cały czas mogą radośnie konsumować nasze rośliny.

Tak samo jest z chorobami. Rośliny mogą cierpieć na choroby grzybowe, łapią je równie często, jak te rosnące w tradycyjnym podłożu.

Lepsza jest doniczka Lechuza czy zwykła doniczka w osłonce?

Pomiędzy tymi rozwiązaniami są niewielkie różnice. Doniczki Lechuzy to również hydroponika pasywna, tylko woda doprowadzana jest przez knot. Efekty uprawy są jednak bardzo podobne, bo podstawą jest stały dostęp do pożywki.

Doniczki Lechuzy mają swoje zalety. Zbiornik jest dużo większy, więc świetnie się sprawdzi dla osób zapracowanych lub często wyjeżdżających. Roślinę spokojnie można zostawić na dwa tygodnie bez dolewania wody. Poza tym różnice są niewielkie, moim zdaniem jedynym plusem jest wygoda.

Czy Lechuza zapewnia lepsze pH, czy je stabilizuje?

Tak, Lechuza lepiej utrzymuje odpowiednie pH niż keramzyt hydroponiczny. To wszystko zasługa zeolitu. Nie oznacza to jednak, iż skoków pH nie będzie.

Na wzrost pH ma wpływ wiele różnych czynników, na przykład jakość wody lub nawóz, którego używamy. Lechuza pomaga w ustabilizowaniu pH, ale nie jest to duża różnica.

Czy wyrównuję pH pożywki po kilku dniach?

Nie, nie wyrównuję pH pożywki, jednak wzrosty pH u mnie nie są bardzo drastyczne. Startowo reguluję pH mniej więcej do poziomu 5,5. W następnych dniach pH wzrasta maksymalnie do 7, choć zwykle zostaje w okolicy 6,5. To dobra sytuacja, ponieważ roślina w tym czasie może pobrać wszystkie potrzebne jej składniki.

Jeśli jednak u Was pH wzrasta szybko, choćby w ciągu kilku godzin i zmienia się na bardzo zasadowe, musicie pomyśleć o zmianach.

Jeżeli używacie dobrego nawozu do hydroponiki i regulatora pH, a zmiany przez cały czas postępują, problemem może być jakość wody. Możecie próbować mieszać wodę kranową z destylowaną lub zainwestować w filtr osmotyczny. Pomocne może być również filtrowanie wody przez dzbanek z filtrem żywicznym.

Czy można używać zwykłego nawozu do hydroponiki?

Nie, używamy wyłącznie nawozów stworzonych do hydroponiki. Zwykłe nawozy doglebowe mogą być bardzo niestabilne w roztworze, a pH przygotowanej pożywki potrafi drastycznie wzrosnąć w ciągu kilku godzin.

W tej sytuacji roślina nie będzie w stanie pozyskać wszystkich potrzebnych jej do funkcjonowania składników odżywczych. W takim niesprzyjającym środowisku niektóre składniki będą pobierane w nadmiarze, a inne w niewystarczających ilościach.

Które rośliny lepiej rosną w lechuzie, a które w keramzycie?

Poniżej wypisałam kilka roślin, które wolę uprawiać w keramzycie. Nie oznacza to, iż nie powinny rosnąć w Lechuzie. Oczywiście mogą i to równie skuteczne. Poniższa krótka lista, to wyłącznie moje preferencje. Łatwiej mi z nimi idzie, gdy trzymam je w keramzycie, nie musi być tak jednak u Was.

Rośliny, które U MNIE czują się lepiej w keramzycie niż lechuzie:
Wszystkie Syngonium i Alokazje. Begonia maculata, philodendron verrucosum.

W Lechuzie za to trzymam większość philodendronów. Z powodzeniem uprawiałam w nim również pilee i peperomie.

Jakie największe rozmiarowo rośliny trzymasz w hydro?

Nie ma ograniczeń wielkości roślin trzymanych w hydroponice. choćby ogromne rośliny z powodzeniem można uprawiać w ten sposób. Warto jednak wziąć pod uwagę, iż zarówno keramzyt, jak i Lechuza nie stabilizują rośliny w doniczce tak dobrze, jak tradycyjne podłoże. Zbyt płytko zakopana roślina może więc się przechylać.

Moją największą rośliną w hydroponice jest Alokazja zebrina, która ma ponad 100 cm wysokości, a jej liście mają niemal pół metra długości.

Co jest potrzebne do przeniesienia rośliny do hydroponiki?

Na samym początku niezbędnych jest sześć rzeczy:

  1. Doniczka. Może to być koszyczek hydroponiczny lub zwykła, produkcyjna doniczka z plastiku. Ja najbardziej lubię przezroczyste doniczki do storczyków.
  2. Osłonka, która będzie naszym zbiornikiem na wodę. Musi być wykonana z materiału, który nie przepuszcza wody, na przykład szkliwiona ceramika.
  3. Wybrane medium do uprawy. Keramzyt, Lechuza lub Seramis.
  4. Płyn lub miernik do mierzenia pH. Dobry miernik to spory wydatek. Na początku polecam zainwestować w płyn. Płyny do mierzenia pH nie są tak dokładne, jednak wystarczą na czas, kiedy dopiero sprawdzacie, czy hydroponika jest dla Was.
  5. Regulator pH. jeżeli korzystacie z wody z kranu w Polsce, prawdopodobnie będzie Wam potrzebny regulator pH minus.
  6. Nawóz NPK do hydroponiki.

Moja lechuza w doniczce robi się zielona, co robić?

W doniczce pod wpływem światła prawdopodobnie rozwinęły się glony. Istnieje tylko jeden trwały sposób, aby pozbyć się problemu – ograniczyć dostęp do światła przez wstawienie przezroczystego pojemnika do osłonki. Kiedy glony już się pojawiły, z łatwością je zlikwidujecie dzięki nadtlenku wodoru, ale jeżeli nie zasłonicie pojemnika, to gwałtownie powrócą.

Najczęstsze problemy z hydroponiką

To już wszystkie pytania na dziś. jeżeli temat uprawy hydroponicznej Cię interesuje, zobacz moje pozostałe posty na ten temat.

Idź do oryginalnego materiału