Smagliczka nadmorska to delikatna roślina, która wyróżnia się gwiazdkowatymi, kulistymi kwiatostanami oraz pięknym miodowym zapachem. Można ją posadzić w ogródku, na skalniaku albo w doniczkach na balkonie lub tarasie. Tworzy pokaźne kępy i przyciąga pszczoły oraz motyle. Najlepiej czuje się w słonecznym, ewentualnie półcienistym stanowisku.
REKLAMA
Zobacz wideo
Jak długo kwitnie smagliczka nadmorska? Zdobi ogród przez kilka miesięcy
Kwiat preferuje żyzne, przepuszczalne podłoże o lekko kwaśnym odczynie. Jego największą zaletą jest to, iż nie wymaga nawożenia. Na słabszych glebach można jednak zastosować odżywkę do roślin kwitnących. Warto regularnie przycinać starsze kwiatostany, aby pobudzić je do ponownego kwitnienia.
Smagliczka kwitnie naprawdę długo: od maja do października. Najczęściej wypuszcza białe, niekiedy różowe lub fioletowe kwiaty. To świetna alternatywa dla surfinii oraz pelargonii. Dobre sąsiedztwo dla tej rośliny to aksamitka, niezapominajka oraz werbena.
Jak wygląda smagliczka nadmorska? pexels.com/Nick Denisoff
Smagliczka w doniczce. Jak o nią dbać, żeby długo cieszyła oko?
Roślina występuje również w odmianie o formie zwisającej, która idealnie sprawdzi się na balkon. Charakterystyczne, przewieszone pędy można przycinać i formować według własnych upodobań. Smagliczkę należy podlewać umiarkowanie, żeby gleba była lekko wilgotna, a nie przesuszała się. Trzeba koniecznie usuwać z podstawki nadmiar wody. jeżeli nie będziesz tego robić, możesz doprowadzić do gnicia korzeni. Chcesz przyspieszyć wzrost kwiatka? Przytnij go nożycami po 6 tygodniach od zakwitnięcia. Wypuści wtedy więcej nowych pędów.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.