W ten sposób wyhodujesz i uformujesz przepiękną hortensję bukietową na pniu. Stanie się gwiazdą ogrodu

3 dni temu
Zdjęcie: Nadya So/istock


Hortensja bukietowa to przepiękny krzew ozdobny, który często wybierany jest przez ogrodników. Co więcej, dzięki odpowiedniemu uformowaniu na pniu możemy osiągnąć spektakularne efekty. Nasze otoczenie z pewnością zachwyci wszystkich gości. Zobacz, jak prawidłowo posadzić tę roślinę.
Hortensja bukietowa to lubiany w naszym kraju krzew ozdobny, który zachwyca pięknymi, wielobarwnymi kwiatami. Ponadto dzięki cięciu możemy nadać mu niesamowitą formę. Nie dość, iż cudownie to wygląda, to jeszcze ułatwi nam pielęgnację naszych okazów. Tak wyhodujesz swoją hortensję w prosty i bezproblemowy sposób.


REKLAMA


Zobacz wideo Czy rośliny lubią earl greya? Rosną po nim, jak na drożdżach!


Jak przygotować podłoże do hortensji bukietowej? Sadzenie rośliny krok po kroku
Hortensje bukietowe same w sobie są przepiękne i przyciągają wzrok wielobarwnymi kwiatami. Aby jednak nadać im jeszcze bardziej intrygujący wygląd, możemy posadzić je na pniu. Nie jest to wcale takie trudne, jak się wydaje. Chcąc uzyskać hortensję na pniu, musimy zdecydować się na szczepienie. To pewna forma rozmnażania wegetatywnego, które polega na tym, iż szlachetna odmiana szczepiona jest na innej, już ukorzenionej roślinie. Nazywana jest ona podkładką. Całość składa się więc z dwóch okazów, czyli wspomnianej podkładki oraz ozdobnej odmiany na górze. Krzewy najczęściej szczepi się na pniu na wysokości od 50 centymetrów, do choćby dwóch metrów. W ten sposób będziemy w stanie uzyskać formę miniaturowego drzewka po odpowiednim przycinaniu. Sadząc hortensję w ogrodzie, pamiętajmy również, iż lubią one stanowiska nasłonecznione na przepuszczalnej, lekko kwaśnej ziemi. Unikajmy także terenu, w którym może dochodzić do przeciągów. Teraz wystarczy już tylko uformować kwiaty po prawidłowym zasadzeniu.


Jak przycinać hortensję ogrodową: Formowanie na pniu. Tak zrobisz z niej piękne drzewko
jeżeli nasza hortensja dobrze się przyjęła, możemy zająć się jej formowaniem. Choć nie należy to do najbardziej skomplikowanych zadań, to wymaga od nas sporej dozy cierpliwości. Zanim osiągniemy bowiem wymarzony wygląd, może minąć choćby kilka dobrych lat. Kwiaty przycinamy zatem już wtedy, gdy są jeszcze młodymi krzewami. Aby zrobić to prawidłowo, najpierw musimy wybrać najsilniejszy pęd główny, który posłuży za centralny pień. W tym celu usuwamy wszystkie pozostałe. Musimy jednak podeprzeć go odpowiednią podpórką, by hortensja nie wykrzywiała się podczas wzrostu. Wystarczy stabilny palik i luźny sznurek. W kolejnych sezonach skupiamy się już tylko na tym, by usuwać rozrastające się pędy boczne. Koronę naszego "drzewka" pozostawiamy z kolei na wysokości metra. Gdy krzew będzie już naprawdę duży, możemy przyciąć delikatnie wierzchołki tak, by tworzyły pożądany przez nas kształt. Dzięki temu będziemy szczęśliwymi posiadaczami hortensji bukietowej, imitującej baśniowe drzewka.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału