W sierpniu nie przegap tych prac w warzywniku. Ile jeszcze przed tobą?

top.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Sierpień w ogrodzie to pracowity miesiąc. Poza zbieraniem plonów musisz teraz również zadbać o rośliny, które zakończyły już owocowanie. Możesz także zabrać się za uprawę warzyw poplonowych na zbiór jesienny. Sprawdź, jakie prace ogrodnicze wykonać w tym miesiącu. Oto lista do odhaczenia w kalendarzu ogrodnika na sierpień.

Kalendarz ogrodnika na sierpień podpowiada, jakie prace w warzywniku trzeba koniecznie wykonać w tym miesiącu. Nie wymiguj się od obowiązków, bo tych jest sporo. Nie tylko przy zbiorach pomidorów czy ogórków, które zaczynają dojrzewać.

Twojej uwagi wymagają teraz zarówno te rośliny, które zakończyły owocowanie, jak i te które będą wydawać plony jesienią. Sprawdź, ile rzeczy do zrobienia pozostało przed tobą.

Jakie prace w ogrodzie wykonać w sierpniu? Pamiętaj o zbiorach plonów w warzywniku

Sierpień w warzywniku jest czasem zbiorów pomidorów, ogórków, papryk, bakłażanów, kabaczków, cukinii czy porów. Możesz również teraz delektować się pyszną fasolką szparagową, brokułem, kalafiorem, wczesnymi odmianami marchwi i kapusty.

Gdy pod koniec miesiąca zaczniesz zauważać żółknienie liści ziemniaków, może być to sygnał, iż i one są gotowe do zbioru. Ostrożnie wykop je więc i pozwól wyschnąć. To najlepszy moment na zasuszenie własnych ziół takimi jak tymianek czy szałwia.

Może cię zainteresować: Pomidory będą owocować aż do późnej jesieni. Musisz jednak pamiętać o tym zabiegu

Jakie warzywa można siać w sierpniu? Lista jest długa

W sierpniu możesz uprawiać warzywa poplonowe na zbiór jesienny. Jeśli jeszcze nie wysiałeś szpinaku, rzepy, sałaty masłowej i pekińskiej, rzodkwi czy kopru to wiedz, iż teraz jest na to ostatni moment. Posadź także rozsadę kalarepy i jarmużu, a nieco później możesz zabrać się również za uprawę roszponki oraz szczawiu.

Kalendarz ogrodnika na sierpień. W drugiej połowie miesiąca pamiętaj o ogławianiu

W drugiej połowie sierpnia prac w warzywniku na pewno ci nie zabraknie. Po 20-tym w suchy i bezdeszczowy dzień zajmij się ogłowieniem stożków wzrostu pędów pomidorów (odmiany wysokorosnące), dyni oraz papryki.

W przypadku pierwszego warzywa usuń także pędy boczne i dolne liście. Ogławianie ma na celu skierować uwagę rośliny na wytwarzanie owoców. Ten zabieg na pewno nie zaszkodzi również brukselce, ale w jej przypadku wykonaj go nieco później - pod koniec miesiąca.

Czytaj również: Ta roślina kwitnie całe lato i skutecznie odstrasza ślimaki. Sprawdź, gdzie ją posadzić

Walka ze szkodnikami w warzywniku. Podejmij kroki, by je zwalczyć

Na przełomie sierpnia i września w warzywniku możesz zauważyć uszkodzone korzenie marchwii, które mogą świadczyć o występowaniu połyśnicy marchwianki. Nie lekceważ ich, bo zrujnują twoje plony.

Ustal liczebność szkodnika (stosując lepowe tabliczki), a jeżeli jest ich sporo, zastosuj naturalny preparat na bazie czosnku. W tym miesiącu wciąż możesz mieć także problem z mszycami, gąsienicami motyli, mączlikami i śmietką kapuścianą.

Zobacz też:

Podcinasz tuje? Zamiast wyrzucać gałązki, ułóż je pod hortensją

Krety nie znoszą tej rośliny. Posadź ją obok warzywnika

Monstera nie chce rosnąć? Te drobne zmiany wystarczą, by wypuściła nowe liście

Idź do oryginalnego materiału