Wszechobecne, współczesne trendy zachęcają ludzi do zwrócenia uwagi nie tylko na zawartość talerza, ale także poziom aktywności fizycznej. Sporo osób chętnie podejmuje próbę zmiany swoich przyzwyczajeń, chociaż nie zawsze jest to łatwe. Wśród tej grupy są także opiekunowie kotów, którzy niestety bardzo często nie przekładają takiej troski o dobrostan również na swoje zwierzę. W efekcie oferują zbyt dużą ilość karmy, zapominają o zapewnieniu zabawy, co bardzo często prowadzi do pojawienia się nadprogramowych kilogramów, nierzadko trudnych do zgubienia.
W pewnym momencie waga kota może się stać zbyt wysoka i doprowadzić opiekuna do refleksji: jak odchudzić kota domowego? Niestety, w przypadku kotów należy uzbroić się w cierpliwość i dużą dawkę konsekwencji.
Przyczyny nadwagi i otyłości u kota
Opiekunowie często skarżą się, iż dodatkowe kilogramy wystąpiły u ich czworonożnego ulubieńca po wykonanym zabiegu sterylizacji lub kastracji. Często informują, iż koty tyją, a ich uczucie sytości adekwatnie nie istnieje. Bardzo ważne jest więc baczne zwrócenie uwagi na menu zwierzęcia i oferowanie mu adekwatnie dobranej diety, ograniczające ryzyko przybierania na wadze. Istotne jest także zapewnienie optymalnej częstotliwości posiłków oraz podawanej jednorazowo porcji.
Oczywiście oprócz kotów sterylizowanych predyspozycje do przybierania na wadze mają także czworonogi, które z racji wieku mają już spowolniony metabolizm. zwykle ten proces rozpoczyna się po około 7. roku życia zwierzęcia. Często nadwaga towarzyszy zwierzętom, które mają już zdiagnozowane inne schorzenia, np. zaburzenia hormonalne, choroby serce, chorobę trzustki, niedoczynność tarczycy czy stłuszczenia wątroby. Przyjmowane w ramach terapii leki mogą stać na przeszkodzie w skutecznym odchudzaniu kota.
Problem nadwagi u kotów nie dotyczy jednak wyłącznie zwierząt starszych lub borykających się z konkretnymi schorzeniami. Cierpią także zwierzęta, którym na co dzień brakuje odpowiedniej dawki ruchu i zabawy. Monotonny tryb życia, brak dodatkowej stymulacji może sprawić, iż pupil przestanie być chętny do nawiązywania interakcji z opiekunem, stając się osowiały. Otyły pupil może być apatyczny i trudno zachęcić kota o dużej masie ciała do podejmowania wysiłku.
Oczywiście, koty są różne i część z nich wręcz przepada za zabawą, inne zaś są zdecydowanie bardziej powściągliwe. jeżeli jednak do wcześniej wspomnianego stylu życia dołączy oferowanie niewłaściwie zbilansowanego pokarmu czy też jego niekontrolowana ilość – przepis na wystąpienie nadwagi jest w zasadzie gotowy. To niestety prosta droga do pojawienia się ryzyka innego rodzaju choroby.
Jak rozpoznać nadwagę u kota?
Obowiązkiem każdego opiekuna zwierzęcia jest zapewnienie mu dobrostanu. Wielce przydatna zawsze pozostaje codzienna obserwacja zwierzęcia. Dzięki temu możemy zauważyć, iż jest np. mniej chętny do skakania, ma mniejszy apetyt lub częściej odwiedza kuwetę. Ponadto wspólny relaks i pieszczoty są także doskonałą okazją do sprawdzenia kondycji kota.
Można zacząć od ogólnej oceny wizualnej, określając w jaki sposób zarys zwierzęcia prezentuje się przy spoglądaniu na nie z góry oraz z boku. Podczas głaskania warto sprawdzić, czy można z łatwością wyczuć kręgi i żebra zwierzęcia, czy są one słabo zaznaczone i znalezienie ich pod skórą nastręcza trudności? Istotne jest także obejrzenie brzucha kota, czy można go uchwycić, czy jest duży?
Wszystkie swoje obserwacje można następnie sprawdzić wraz z ogólnodostępną, 5- stopniową skalą, która pozwoli stwierdzić, czy pupil może mieć problem z nadprogramowymi kilogramami. Wszelkie sygnały, które mogą świadczyć o tym, iż zwierzęciu potrzebne jest wsparcie należy skonsultować z lekarzem weterynarii. Pomoże on rozpisać plan i poinformuje o tym, jakie nawyki powinny ulec zmianie, jaką należy zaproponować dietę oraz jaki postęp redukcji jest pożądany. Warto zawczasu uzbroić się w dziennik odchudzania kota, który pomoże w zauważaniu ewentualnych postępów lub trudności.
Co może grozić kotu z otyłością?
Widząc swojego ulubieńca niemal codziennie, można łatwo przeoczyć niebezpieczny próg, w którym nadwaga zaczyna przeradzać się w niebezpieczną otyłość, która staje się przyczynkiem do wystąpienia poważnych chorób. Dbałość o optymalną masę ciała zwierzęcia jest istotna, ponieważ wszelkie zaniedbania mogą prowadzić do niebezpiecznych schorzeń i problemów:
- Trudności w samodzielnej pielęgnacji, prowadzące do pogorszenia jakości sierści i chorób skórnych (gruby kot może mieć problem z autopielęgnacją),
- Problemy spowodowane niskim poziomem aktywności fizycznej, np. związane z układem moczowym i wydalniczym (zatwardzenia, rzadsze korzystanie z kuwety),
- Cukrzyca, choroba związana z zaburzeniami w regulacji glukozy we krwi,
- Nerwowość spowodowana ograniczonymi możliwościami ruchowymi (np. niemożność wskakiwania na wyższe półki, drapaki),
- Schorzenia układu kostno-stawowego spowodowane nadmiernym obciążeniem stawów, zmianami zwyrodnieniowymi i zapalnymi,
- Problemy z oddychaniem, pogorszenie się wydolności.
W jaki sposób bezpiecznie odchudzić kota?
Przeprowadzenie zalecanego procesu redukcji wagi nigdy nie będzie identyczny dla dwóch kotów. Każde zwierzę może wymagać zupełnie innych, zróżnicowanych działań. Niemniej, zawsze proces odchudzania powinien mieć swój początek u lekarza weterynarii, który po wykonaniu wszelkich niezbędnych badań, będzie w stanie zaproponować plan krok po kroku, wyznaczając także docelową wagę do osiągnięcia.
Przede wszystkim planowanie działań
Redukcja masy ciała kota powinna przebiegać w sposób kontrolowany i ściśle zaplanowany. Lekarz weterynarii jest w stanie powiedzieć, w jakim stopniu powinna postępować utrata zbędnych kilogramów. Ważne, aby spadek był systematyczny i niewielki, powoli kierujący do uzyskania upragnionej wagi. Aby uzyskać dobre efekty, należy proces zaangażować wszystkich domowników i odwiedzających. Wtedy opiekun będzie miał pewność, iż poza jego czujnym okiem nikt nie oferuje pupilowi nieodpowiednich produktów.
Wprowadzenie adekwatnej diety
Chcąc odchudzić kota, nie należy w sposób nagły obniżać jego dziennej dawki pokarmowej, dotychczas stosowanej karmy. Zamiast tego, warto przestawić kota na specjalnie dopasowaną karmę weterynaryjną, np. Brit Veterinary Diet Obesity, która jest pełnoporcjową, dietetyczną propozycją dla kotów, które są po zabiegu kastracji bądź wymagają wsparcia w zakresie redukcji masy ciała. Do wyboru jest sucha karma i mokra karma, które można stosować w zależności od potrzeb i preferencji konkretnego zwierzęcia.
Karma Brit Veterinary Diet Obesity zawiera istotne składniki i konkretne cechy, które pomagają w utracie nadmiernej lub utrzymaniu prawidłowej masy ciała:
- Wysoka zawartość łatwo przyswajalnego, dietetycznego białka – utrzymanie odpowiedniej masy mięśniowej i kondycji,
- Niskotłuszczowa, bezzbożowa receptura – zapobieganie przybieraniu na wadze i wspomaganie redukcji tkanki tłuszczowej dzięki niskiej wartości energetycznej,
- L-karnityna – optymalizacja metabolizmu tłuszczów i ochrona białek mięśniowych,
- Kwasy tłuszczowe omega-3 i przeciwutleniacze (wit. E, C oraz selen) – ochrona komórek przed reakcją zapalną i stresem oksydacyjnym w trakcie metabolizmu tłuszczów,
- Wysoka zawartość błonnika – wspomaganie poczucia sytości przy jednoczesnym ograniczeniu apetytu,
- Chondroprotektory – wspomaganie regeneracji chrząstki stawowej i poprawa mobilności kotów z nadwagą,
- Probiotyki i prebiotyki – poprawa zdrowia kota i dbałość o równowagę bakteryjną jelit, przeciwdziałając zaburzeniom ze strony układu immunologicznego.
Prewencja wystąpienia nadwagi i otyłości – aktywność fizyczna
Stopniowo warto zachęcać kota do podejmowania aktywności i uczestniczenia we wspólnych zabawach. Bardziej odważnym osobnikom można zaproponować szelki i zabrać je na spacer po okolicy. Czasem znalezienie odpowiedniego motywatora bywa trudne, dlatego zawczasu warto uzbroić się w arsenał pluszowych myszek, wędek i innych gadżetów, które będą kusiły kota swoim ruchem, materiałem i zapachem.
Należy także zaoferować zwierzęciu kryjówki, półki i przewyższenia, które zachęcą go do zabawy w chowanego. Akcesoria, w tym oczywiście drapak, muszą być jednak odpowiednio stabilne i bezpieczne, gdyż grube koty potrafią być naprawdę ciężkie.
Czy odchudzanie kota otyłego jest bardzo trudne?
Na pewno należy liczyć się z faktem, iż o wiele łatwiej jest kotu zdobyć nadprogramowe kilogramy niż je stracić. W związku z tym proces odchudzania kota nie jest szybki i wymaga sporej dawki kontroli, cierpliwości i konsekwencji. Stała obserwacja postępów, optymalna dieta i modyfikacje codziennych nawyków powinny przynieść efekty. Zamiast kolejnego smakołyka, który ma być symbolem naszych ciepłych uczuć, warto zwierzę obdarować pieszczotami, zabawą i poświęceniem mu czasu. Z pewnością wyjdzie to na zdrowie – i nam, i kotu.