W sezonie jesienno-ziomwym wielu z nas lubi stworzyć sobie przyjemny, przytulny klimat w mieszkaniu, czy to przez świecące lampki, liczne ozdoby czy właśnie domki i świeczki zapachowe. Czy te ostatnie są bezpieczne dla nas i naszych zwierząt? I jak zwierzęta mogą na nie zareagować?
Fot. Pixabay
Jaki zapach odstrasza koty i może negatywnie wpływać na jego zdrowie? Futrzaki, zwłaszcza koty, są zwierzętami o bardzo czułym węchu, według niektórych danych mają od nas lepszy węch choćby 40krotnie! Zwierzęta, mają też znacznie bardziej rozwinięty obszar mózgu odpowiedzialny za zapachy, ponieważ się przez nie komunikują, dlatego są na nie znacznie bardziej wrażliwe.
Mogłoby się wydawać, iż jeżeli olejek jest eteryczny a nie zapachowy, to będzie zdrowszy – niestety, jest wręcz przeciwnie.
Jakie problemy zdrowotne mogą wywołać świeczki i inne produkty zapachowe?
Areozole mogą osadzać się na sierści, a iż zwierzaczki myją się poprzez jej lizanie, może dojść do zatrucia. Również wdychanie substancji może podrażnić drogi oddechowe. Długotrwałe narażenie na te substancje może prowadzić do zatrucia i uszkodzenia narządów wewnętrznych u ludzi i zwierząt, a choćby od powstawania astmy czy nowotworów. Inną kwestią są poparzenia od ognia ze świeczek, czy to tych wolnostojących czy tealightów umieszczanych w domkach zapachowych czy ozdobnych. Niebezpieczne są też związki chemiczne wytwarzane przy spalaniu mogą powodować alergie skórne oraz łzawienie oczu. Ozdobne wykończenia mogą mieć drobne elementy, które zwierzę może połknąć, co grozi zadławieniem. choćby jeżeli coś nie wydaje się kuszące dla kota czy psa, może zaciekawić futrzaczka i tym samym zachęcić zwierzę do sprawdzenia co to jest, a jak wiemy zwierzątka używając to tego łapek i pyszczków. Inną kwestią jest zakupienie feromonów w dyfuzorze w celu uspokojenia zwierzęcia np. podczas udamawiania kolejnego członka stada, a inną kwestią są obce i intensywne zapachy, które mogą dezorientować i niepokoić zwierzę.
Niektóre związkowe chemiczne używane w świecach zapachowych mogą wpływać na układ nerwowy zwierząt. Mogą one powodować zaburzenia neurologiczne, takie jak trudności w poruszaniu się, dezorientację czy choćby drgawki. Innymi objawami zatrucia może być ślinotok, wymioty, letarg oraz brak reakcji na bodźce.
Jakich zapachów szczególnie nie lubią koty?
Preferencje zapachowe mogą się różnić u zwierząt, jednak skupmy się na tych najbardziej toksycznych. Koty nie lubią zwłaszcza zapachu octu, cebuli, ruty, lawendy, cytrusów, naftaliny, papryki czy cynamonu.
Szczególnie toksyczne olejki eteryczne są z:
- drzewa herbacianego,
- eukaliptusa,
- lawendy,
- mięty pieprzowej,
- cytrusów, zwłaszcza cytryn i grejpfrutów,
- tymianku,
- cynamonu.
Można przyjąć, iż jeżeli dany olejek nie jest jasno oznaczony i przebadany jako bezpieczny dla kota, to jest dla niego szkodliwy.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze świec?
Większość świec na rynku jest parafinowa, te odradzamy stosować. Świece wykonane z wosku sojowego czy pszczelego, są uważane za bezpieczniejszą alternatywę dla zwierząt. Soja jest też biodegradowalna i nie ma w sobie toksycznych substancji chemicznych. Wybór takich produktów zminimalizuje ryzyko narażenia zwierząt na niebezpieczne składniki.
W świeczkach zapachowych stworzonych z parafiny (która jest pochodna ropy naftowej i wdychanie jej oparów może prowadzić do powstawania nowotworów oraz podrażnień układu oddechowego czy nerwowego), są zawarte takie szkodliwe substancje jak: formaldehyd, naftalina, ftalany, toluen, alkany, alkeny, benzen czy aceton, które mogą być toksyczne zarówno dla ludzi i zwierząt. Nie bez znaczenia są też barwniki czy substancje zapachowe używane w tego typu produktach.
Co możemy jeszcze zrobić aby zapewnić bezpieczeństwo?
Zachowując ostrożność i mając świadomość zagrożeń, możemy cieszyć się zapachowymi świecami w naszych domach, jednocześnie dbając o bezpieczeństwo i dobro naszych pupili. Wybierajmy świece wykonane z naturalnych wosków, raczej bez barwników i intensywnych zapachów, przez co zminimalizujemy ryzyko zatruć. Świece najlepiej umieszczać w miejscu, które jest niedostępne dla zwierząt, aby uniknąć przypadkowych urazów lub poparzeń. Ważne jest też palenie świec w odpowiednio wentylowanych pomieszczeniach i obserwowanie reakcji zwierząt na zapachy, abyśmy mogli w porę zareagować i udać się do weterynarza. Warto też możliwie krótko i rzadko palić świece.
Żródła: Infowet.pl