Uprawiasz w domu tę roślinę? Sprawdź, jakie warunki jej zapewnić

top.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Ta roślina ma niezwykle dekoracyjny wygląd. Wprowadza do mieszkania tropikalny klimat, a nie trzeba poświęcać jej wiele uwagi, dlatego Polacy coraz częściej uprawiają ją jako roślinę doniczkową. Mowa oczywiście o aloesie. Znajomy ogrodnik zdradził nam, jakie podstawowe warunki trzeba mu zapewnić, by zachwycał pięknem przez długie lata.

Aloes to sukulent o afrykańskim pochodzeniu i... niewielkich wymaganiach. Jest wytrzymały i praktycznie bezobsługowy. W przeciwieństwie do wielu innych gatunków nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji, co czyni go idealnym wyborem dla początkujących, zapracowanych i leniwych.

Nie oznacza to jednak, iż jako roślina doniczkowa nie ma absolutnie żadnych potrzeb. Musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach uprawy aloesu, dzięki którym przez lata będzie zachwycać cię dobrą kondycją, zdrowiem i świetnym wyglądem.

Aloes - pochodzenie, wygląd, najpiękniejsze odmiany

Aloes pochodzi z północnej Afryki, ale w tej chwili w warunkach naturalnych można go spotkać w wielu krajach basenu Morza Śródziemnego, Azji czy Ameryki Południowej. Jego cechą charakterystyczną są zgrubiałe liście, zabezpieczone kutykulą, w której roślina przechowuje wodę.

Do aloesów zaliczanych jest ponad 300 gatunków, jednak w Polsce popularne są szczególnie dwa:

  • Aloes zwyczajny - wzrasta do 80 cm i tworzy liczne odnogi. Ma szarozielone liście w mieczowatym kształcie, o ząbkowanych brzegach. Rosnąc, tworzą one otwartą rozetę. Jako rośliny doniczkowe rzadko kwitną, ale w warunkach naturalnych mają piękne żółte kwiaty.
  • Aloes drzewiasty - osiąga 1,5-2 metry wysokości. Ma mocniejszą budowę i zdrewniałe pędy, zwieńczone rozetami podwianych liści. W warunkach naturalnych witnie na wysokich pędach. Zobaczyć można wówczas rurkowate kwiaty o pomarańczowym odcieniu.

Do najpiękniejszych mniej znanych odmian aloesu zaliczyć trzeba także: aloes niski, aloes ościsty czy aloes 'Pink Blush'. Ten ostatni wygląda chyba najciekawiej, z uwagi na urocze różowawe plamki na liściach.

Może cię zainteresować: Wyciśnij kilka kropel do doniczki ze skrzydłokwiatem. gwałtownie wyrosną mu nowe liście

Jak uprawiać aloes w doniczce? Takie warunki musisz mu zapewnić

Uprawa aloesu w doniczce to nic skomplikowanego. Pamiętaj jednak o tym, iż jego stanowisko powinno być jasne. Aby mógł zdrowo rosnąć i rozwijać się, potrzebuje dużej ilości światła słonecznego w ciągu dnia, (w przeciwnym razie liście będą małe i słabo wyciągnięte). Ważne jest także zachowanie optymalnej temperatury w pomieszczeniu. Powinna ona oscylować między (ok. 8-10 st C - zimą i 20-25 st C - latem).

Latem można wyciągnąć go na taras lub balkon, aby miał dostęp do promieni słonecznych. A jaką ziemię wybrać do uprawy aloesu w doniczce? Najlepiej sprawdzi się typowe podłoże dla sukulentów, w którym zmieszane są: ziemia, piasek i żwir w proporcji 2:1:1.

Czytaj również: Kup w aptece za kilka złotych i podlewaj róże. Ogród utonie w kwiatach

Pielęgnacja aloesu - podlewanie i nawożenie. Jak często trzeba to robić?

Najważniejszym zabiegiem w pielęgnacji aloesu jest oczywiście jego podlewanie. Powinno być ono rzadkie - latem raz na dwa tygodnie, a zimą raz na trzy, ale nie możesz o nim zapomnieć.

Nie zraszaj jednak liści (grozi to rozwojem choroby grzybowej. Pamiętaj, iż podłoże sukulenta nie może być przemoczone. Dostarczaj więc wody swojej roślinie doniczkowej dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi będzie sucha.

Nie zapomnij także o tym, by w cieplejsze miesiące od czasu do czasu nawozić aloes dzięki preparatu przeznaczonego dla sukulentów. W okresie zimowym stosowanie odżywek nie jest konieczne. Preparat wzmacniający dla tej rośliny nie powinien zawierać zbyt dużo azotu, bo wtedy aloes skupi się na nadmiernym rozwoju liści, a nie korzeni.

Zobacz też:

Nie przegap tego terminu cięcia drzew owocowych. Sprawdź, które pędy usunąć

Po koszeniu trawnik zżółkł? Znamy przyczynę i rozwiązanie

Cynie będą kwitły aż do późnej jesieni. Wystarczy, iż zadbasz o te dwie rzeczy

Idź do oryginalnego materiału