Uprawa współrzędna sałaty

11 miesięcy temu

Sałata należy do tych najbardziej popularnych warzyw liściowych nie tylko uprawianych w warzywniku, ale również w skrzyneczkach na parapecie czy balkonie. Ma niewygórowane wymagania uprawowe, nie jest zbyt absorbująca czasowo, a jest bardzo smaczne i zdrowa. By plony były jeszcze wyższe, siejąc lub sadząc sałatę z rozsady warto co nieco wiedzieć na czym polega uprawa współrzędna sałaty, czyli obok czego sadzić sałatę, a obok czego sałaty nie sadzić. Warzywa bowiem wzajemnie na siebie oddziałują albo pozytywnie albo negatywnie (allelopatia roślin).

Sałata na przedplon i sałata na poplon

Ponieważ sałata charakteryzuje się krótkim okresem wegetacji, jest doskonałym warzywem na przedplon i poplon, ale uprawiana jest również jako plon główny.

Sałatę można zatem wysiewać przed wszystkimi warzywami, które sadzić będziemy dopiero po Zimnej Zośce i Trzech Ogrodnikach. Do tego czasu bowiem zdąży wyrosnąć i zbierzemy plony. Zwłaszcza, gdy do gruntu wsadzimy gotową rozsadę sałaty.

Uprawa współrzędna sałaty – co sadzić obok sałaty, źródło: depositphotos.com

Dokładnie tak samo jest po zbiorach warzyw. Gdy zostaje puste miejsce, warto zasiać nasiona sałaty, albo znów zasadzić przygotowaną wcześniej rozsadę.

Zmianowanie sałaty

Płodozmian warzyw jest niezwykle istotny w ich uprawie. To zasada nie sadzenia pewnych grup warzyw w tym samym roku przez kilka kolejnych lat, co najmniej przez 4. Pozwala to po pierwsze odpocząć glebie od wyciągania z niej składników pokarmowych z jednej głębokości, a po drugie chroni warzywa przed szkodnikami i chorobami, które przez tych kilka lat mają dużą szansę na zupełne wyginięcie.

Płodozmian warzyw

Po pełną informację jak stosować zasady płodozmianu odsyłamy Was do naszego e-booka, gdzie znajdziecie wszystkie informacje i wytyczne, napisane prostym językiem. Jest w nim mnóstwo przykładów, podane gotowe rozwiązania. Wystarczy kliknąć w powyższe zdjęcie.

Uprawa współrzędna sałaty

Obok czego sadzić sałatę

Tak jak już zostało wspomniane, warzywa wzajemnie na siebie oddziałują pozytywnie i negatywnie, dlatego warto zadbać o dobre sąsiedztwo warzyw, żeby plony były naprawdę obfite.

Sałata doskonale czuje się rosnąć obok grochu, a to dlatego, iż groch chroni ją przed drutowcami, które obgryzają korzenie sałaty.

Zwalczanie szkodników roślin – przepisy na wyciągi, wywary i napary
Jeśli cały wolny czas poświęca się ogrodowi, wkładając w uprawę warzyw, owoców i roślin ozdobny mnóstwo pracy i serca, to chciałoby się móc zebrać po takim wysiłku obfite plony. By mieć gwarancję, iż żaden szkodnik nie zniweczy naszych wysiłków, dobrze jest znać naturalne sposoby na zwalczanie szkodników roślin....
Czytaj więcej...

Sałata powinna rosnąć wśród ziół, bo te mają pozytywny na nią wpływ, choć nie wszystkie (pietruszka), te wspomagają jej wzrost, ale również chronią przed szkodnikami i chorobami.

Nie zawsze jest tak, iż jakieś warzywo jakoś szczególnie dobrze wpływa na sałatę, ale można je bez problemu zasadzić bo sobie nie przeszkadzają. Odpowiednimi sąsiadami dla sałaty będą więc: brokuły, wszystkie warzywa kapustne, buraki, kalafior, jarmuż, cebula, groch, czosnek. koper, pomidor, marchew, rabarbar, mięta, ogórek, por.

Obok czego nie sadzić sałaty

Nie ma wielu warzyw i ziół, których towarzystwo jakoś szczególnie przeszkadzałoby sałacie. Sałata np. przeszkadza rzodkiewce, bo posadzona zbyt blisko zasłania jej słońce.

Natomiast sałaty nie sadzi się obok pietruszki i to zarówno pietruszki naciowej jak i pietruszki korzeniowej, pasternaku oraz selera. Te zioła i warzywa hamują wzrost sałaty.

Fot. główna: depositphotos.com

Idź do oryginalnego materiału