Uprawa współrzędna cebuli

8 miesięcy temu
Zdjęcie: Uprawa współrzędna cebuli


Cebula należy do warzyw, które kryją w sobie całe mnóstwo pozytywnych adekwatności, dlatego są niezwykle pożądanym sąsiadem dla bardzo wielu warzyw. Ale i sama cebula potrzebuje odpowiedniego towarzystwa, żeby ochronią ją przed atakami szkodników i patogenów chorobotwórczych. Dlatego warto wiedzieć na czym polega uprawa współrzędna cebuli czyli co obok niej sadzić i siać, żeby rosła zdrowa i dorodna.

Uprawa współrzędna cebuli

Uprawa współrzędna warzyw, w tym również cebuli polega a tym, żeby obok siebie, na jednej grządce zasadzić takie gatunki warzyw i owoców, które mają na siebie pozytywny wpływ, zjawisko to nazywa się allelopatia roślin. Czyli chronią siebie wzajemnie przed atakami szkodników, przed chorobami, te, które wolę lekki cień sadzone są obok tych, które cień im dają, albo odwrotnie, nie zasłaniają sobie wzajemnie światła. A przy tym np. pobierają składniki pokarmowe z innej głębokości, dzięki czemu nie konkurują między sobą nie tylko o światło ale również o wodę i pokarm.

Uprawa współrzędna cebuli, źródło: depositphotos.com

Co siać obok cebuli

Takim sztandarowym przykładem warzywa, które powinno się siać na jednej grządce z cebulą jest marchew. Marchew bowiem odstrasza śmietkę cebulankę, który jest groźnym szkodnikiem cebuli, a cebula chroni marchew przed jej wrogiem, czyli połyśnicą marchwianką. Cebula narażona jest również na ataki nicieni, dlatego warto wkoło grządek, albo pojedynczo w międzyrzędziach sadzić np. aksamitki. Również mięta odstrasza różne szkodniki, w tym nicienie właśnie.

Również cząber i rumianek bardzo dobrze wpływają na cebulę, dlatego warto je siać w bliskiej odległości. W ich towarzystwie cebula po prostu lepiej rośnie i daje wyższe plony.

Ale to przede wszystkim cebula, jak i inne aromatyczne warzywa cebulowe chronią inne uprawy, dlatego warto między różnymi warzywami siać lub sadzić choćby jakiś niewielki rządek cebuli.

Uprawa współrzędna cebuli, źródło: depositphotos.com

Przed wysiewem nasion cebuli dobrze jest je wymieszać z nasionami kopru ogrodowego. Dzięki temu wzejdzie więcej nasion cebuli, wzajemnie będą poprawiały swój smak i aromat.

Wśród warzyw dobrym towarzystwem dla cebuli będzie towarzystwo pomidorów, które odstraszają różne chrząszcze, ale również nicienie. I pozostało jedna grupa warzyw, które dobrze wpływają na cebulę – to warzywa kapustne. Wzajemnie wspomagają swój wzrost.

Jeśli chodzi o zbawienne sąsiedztwo dla innych roślin, to cebula ma taki właśnie wpływ na truskawki i poziomki, chroniąc je przed szarą pleśnią.

Uprawa współrzędna cebuli, źródło: depositphotos.com

Dobre i złe sąsiedztwo cebuli

Sadząc dymkę czy też siejąc cebulę z nasion należy wziąć pod uwagę dobre sąsiedztwo warzyw oraz złe sąsiedztwo warzyw, bo tym jest właśnie uprawa współrzędna cebuli.

Dobre sąsiedztwo cebuli

  • aksamitka
  • bazylia
  • brokuł
  • cząber
  • jarmuż
  • kalafior
  • kalarepa
  • kapusta – wszystkie rodzaje
  • koper
  • marchew
  • ogórek
  • pietruszka
  • pomidor
  • poziomka
  • rumianek
  • truskawka

Złe sąsiedztwo cebuli

  • groch
  • fasola

Co sadzić po cebuli

Uprawiając warzywa dobrze jest stosować do zasad płodozmianu, czyli warzywa należące do tej samej grupy roślin, ale też akie, które są atakowane przez te same szkodniki czy choroby sadzić w tym samym miejscu w odstępach co najmniej czteroletnich. Płodozmian pozwala również maksymalnie wykorzystać składniki pokarmowe.

Płodozmian warzyw

Cebulę dobrze jest sadzić na grządce, na której w poprzednim roku rosły warzywa psiankowate, czyli ziemniaki, pomidory, bakłażany, czy papryka.

Po czym sadzić cebulę

Czy ściśle trzymamy się zasad płodozmianu czy też podchodzimy do nich luźno, to naprawdę warto nie sadzić i nie siać warzyw rok po roku w tym samym miejscu. Bo jeżeli w danym sezonie warzywa zostały zaatakowane przez choroby albo szkodniki, to one często mają możliwość przetrwania zimy w resztkach pożniwnych albo w podłożu. Dlatego też cebuli nie sadzi się w tym samym miejscu rok po roku.

Zaraz po zbiorze cebuli można wykorzystać puste miejsce siejąc warzywa poplonowe, które zdążą jeszcze wydać plony w tym samym sezonie. A są to: szpinak, pietruszka, mizuna, rzodkiewka, rukola, koper i różne sałaty.

W kolejnym roku cebula może rosnąć w miejscu, gdzie rosły wcześniej: warzywa dyniowate (dynia, ogórek, arbuz, melon, cukinia, kabaczek, patison) albo warzywa kapustowate (kapusty, kalafior, rzodkiewka, brukselka, brokuł, kalarepa, rukola, jarmuż)

Fot. główna: depositphotos.com

Idź do oryginalnego materiału