Ugryzienie meszki – jak je rozpoznać i leczyć?

4 miesięcy temu
Zdjęcie: ugryzienie-meszki


Ostatnio dużym problemem zdrowotnym w Polsce stały się masowe inwazje meszek, czyli mniejszych od komarów, zwykle ciemno ubarwionych, owadów. Ich roje przeszkadzają podczas spacerów i zabaw dzieci. I chociaż ukąszenie meszki zwykle nie jest niebezpieczne, to jednak może być uciążliwe. Jak wyglądają ślady ugryzienia meszki i jak je leczyć?

Jak rozpoznać ugryzienie meszki?

Podobnie jak w przypadku komarów, samce meszek żywią się nektarem kwiatów lub pyłkiem, a dla ludzi niebezpieczne są samice meszek. To one żywią się krwią zwierząt stałocieplnych, w tym ludzi. Meszki kąsają zwykle tam, gdzie ludzkie tkanki są najdelikatniejsze, a zatem w okolice warg, oczu, uszu, okolic intymnych, a także w delikatne fragmenty rąk czy nóg. Atakują chmarami i wciskają się wszędzie – do gardła, uszu, nosa i pod powieki.

Jak wygląda ugryzienie meszki?

Samice meszek po znalezieniu żywiciela przekłuwają skórę ofiary żuwaczkami, a następnie poszerzają ranę obrotowymi ruchami szczęk. Rozszarpują dzięki temu ranę i rozrywają naczynia krwionośne ofiary i z tak powstałej ranki wysysają sączącą się krew. Jad meszek zawiera w sobie między innymi histaminę, która może wywoływać w niektórych przypadkach reakcję alergiczną o różnym nasileniu.

Ugryzienie meszki – objawy

Ukąszenie meszki jest bardziej bolesne niż ugryzienie komara. Pozostawia ono wyraźny krwawiący ślad, mogą także wystąpić wybroczyny w miejscu ugryzienia i bolesne obrzęki (czasami wielkości jaja kurzego), które mogą utrzymywać się u ludzi choćby do tygodnia. Ugryzieniu meszki mogą towarzyszyć także zaburzenia o charakterze neurologicznym, zawroty głowy, utrata przytomności oraz osłabienie, złe samopoczucie, podwyższenie temperatury ciała, bóle głowy, a także nudności.

Jak przebiega leczenie po ugryzieniu meszki?

Zazwyczaj po ugryzieniu meszek nie jest potrzebna pomoc medyczna. Można zastosować środki, które pozwolą na zmniejszenie objawów po ich ugryzieniu:

  • zdezynfekuj miejsce ugryzienia – ze względu na to, iż meszki rozszarpują skórę ofiary, tworzą się małe ranki, w które mogą wdać się zakażenia;
  • unikaj słońca lub zabierz osobę użądloną do cienia lub do zacienionego pomieszczenia;
  • połóż się – osoba ukąszona nie powinna chodzić, ponieważ objawem ugryzienia meszki mogą być zawroty głowy i osłabienie;
  • zdejmij biżuterię, która znajduje się w okolicy ugryzienia.

Jeżeli do ugryzienia doszło w ustach lub gardle należy natychmiast udać się do szpitala, ponieważ drogi oddechowe mogą zostać zablokowane.

Co można stosować na jad meszek?

Z powodu zawartych w jadzie meszki enzymów rozkładających białko i histaminy, u ofiary mogą wystąpić reakcje toksyczne czy też reakcje z nadwrażliwości.

W takich przypadkach zasadne jest zastosowanie leków przeciwhistaminowych doustnie, które są zalecane osobom mającym skłonności alergiczne, lub działających przeciwzapalnie glikokortykosteroidów miejscowych.

Zdj. 1. Meszki do poszukiwania ofiar wykorzystują receptory słuchowe, wzrok i węch. Wykrywają także CO₂.

Leku jako takiego na ugryzienie meszki nie ma. Jednak można posłużyć się wszelkimi maściami, żelami czy okładami, które będą działały przeciwzapalnie, a także będą łagodziły świąd, obrzęk i działały obkurczająco na naczynia krwionośne. Niektóre z leków na ugryzienia meszek dostępnych w aptece zawierają mentol, który da uczucie chłodu, co może przynieść ulgę.

Należy pamiętać, iż niektóre leki mogą być nadwrażliwe na światło, dlatego po posmarowaniu nimi pogryzionych miejsc należy osłaniać je przed słońcem.

Dodatkowo można zażyć środek przeciwbólowy, podać aspirynę (ma działanie przeciwzapalne) lub wapno (wykazuje działanie odczulające).

Czy ugryzienia meszek mogą być niebezpieczne?

Zazwyczaj ugryzieniem meszki nie trzeba się szczególnie przejmować, ponieważ zwykle nie jest ono niebezpieczne. Warto jednak obserwować osobę ukąszoną, ponieważ reakcja alergiczna jest prawdopodobna i może wystąpić natychmiast po ugryzieniu lub dopiero po upływie minut czy choćby godzin. Obserwację należy przeprowadzać przez około dobę, ponieważ choćby po takim czasie można rozpoznać reakcję alergiczną.

Kiedy udać się do lekarza?

Bezwzględnie należy udać się do szpitala, gdy po ugryzieniu meszki zostaną zaobserwowane wymioty czy też objawy charakterystyczne dla 3. i 4. stopnia nasilenia reakcji alergicznych, czyli:

  • trudności z oddychaniem,
  • uczucie duszenia się,
  • swędzenie,
  • zaczerwienienie i pokrzywka (obrzęki) całego ciała,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • kołatanie serca,
  • krótkotrwała utrata przytomności,
  • wstrząs anafilaktyczny (któremu mogą towarzyszyć zawroty głowy, nadmierne pocenie się i zimne dreszcze).

Oprócz tego przy silnej reakcji alergicznej może pojawiać się też hiperwentylacja, która jest skutkiem lęku po ukąszeniu przez owada. Może to doprowadzić do utraty przytomności. W tych przypadkach należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe.

Warto zauważyć, iż osoby ugryzione już wcześniej mają aż 60% szans na to, iż kolejne ukąszenie doprowadzi do cięższego lub podobnego stanu.

Należy także szczególnie uważać, gdy zostaniemy ugryzieni przez wiele meszek, ponieważ to zwiększa ryzyko reakcji alergicznej.

Zagrożenia wynikające z ugryzienia meszki

Te małe owady i ich ugryzienia mogą być niebezpieczne nie tylko ze względu na reakcje alergiczne, ale także dlatego, iż mogą one przenosić różne choroby pasożytnicze (należy jednak pamiętać, iż w Polsce meszki raczej nie przenoszą chorób).

Dlatego gdy planujemy wycieczkę do innego państwa, szczególnie leżącego w innej strefie klimatycznej, należy wziąć pod uwagę, iż możemy zostać zakażeni chorobami przenoszonymi przez meszki. Owady z rodzaju Simulium mogą przenosić nicienie, w tym mikrofilarie amerykańskie, które można spotkać od Jukatanu do Brazylii, a także na Karaibach (głównie Haiti).

Zdj. 2. Meszka. © Źródło: Wikimedia Commons. Autor: AJC1. Licencja: CC BY-SA 2.0.

Oprócz chorób pasożytniczych meszki mogą przenosić też trąd, dżumę, zapalenie opon mózgowych, krętki.

Jeśli więc po podróży za granicę mamy objawy ciężkich ataków astmy lub mamy podwyższone wyniki eozynofilii czy też inne niepokojące objawy, należy udać się do lekarza.

Podczas wizyty lekarskiej należy zwrócić uwagę specjalisty na fakty, iż odbyliśmy podróż zagraniczną.

Ugryzienie meszki w ciąży

Działanie w takiej sytuacji nie zmienia się. Należy przetrzeć rankę płynem dezynfekującym, np. wodą utlenioną. Następnie można posłużyć się domowymi sposobami na ugryzienia meszki, a także można wypić wapno.

Przyszła mama powinna skontaktować się z lekarzem wtedy, gdy poczuje i zaobserwuje niepokojące ją objawy.

Domowe sposoby leczenia ugryzienia meszki

Najlepszym sposobem leczenia jest zapobieganie pogryzieniu. Należy więc unikać okolic wszelkich zbiorników wodnych (jeziora, stawy, wodospady, rzeki itd.) i środowisk wilgotnych, w których przez większość dnia meszki bytują na krzewach, drzewach i w trawach.

Samice meszek rozlatują się w poszukiwaniu ofiary przede wszystkim wieczorem.

Profilaktyka indywidualna obejmuje także osłanianie ciała szczelną odzieżą, najlepiej jasną, zakładanie w oknach moskitier czy stosowanie repelentów przeciwko owadom.

Naturalne sposoby na ślady ugryzienia meszki

Aby ulżyć w bólu można stosować babcine sposoby na ugryzienie meszki, takie jak:

  • zimne okłady, także z zimnej kwaśnej wody,
  • przetarcie miejsca ugryzienia octem,
  • przyłożenie plastra cebuli do rany (nada się także rabarbar lub korzeń pietruszki),
  • stosowanie okładów z aloesu,
  • nałożenie na ugryzienie papki z węgla aktywnego.

Podsumowanie

Zazwyczaj ugryzienie meszki nie jest niebezpieczne w naszej strefie klimatycznej, jednak zawsze należy obserwować swoje ciało po ugryzieniu, ponieważ meszki mogą powodować reakcje alergiczne. Aby uniknąć negatywnych skutków możesz skorzystać z rad, które zostały zawarte w tym artykule.

Źródła

  1. J. Boczek, G. Pruszyński, Owady niebezpieczne dla zdrowia oraz życia człowieka i zwierząt domowych, [w:] „Zagadnienia Doradztwa Rolniczego”, 2015, nr 2, s. 107-120.
  2. T. Kłapeć, G. Kania, Zwierzęta trujące i jadowite. Wybrane przykłady należące do bezkręgowców, [w:] „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu”, 2014, t. 20, s. 102-106.
  3. P. Rapiejko, A.Lipiec, Meszki, [w:] „Alergoprofil”, 2007, nr 2, s.19-23.
  4. Użądlenia, ukąszenia i ukłucia owadów, Pacjent.gov.pl, 03.08.2021, https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/uzadlenia-ukaszenia-i-uklucia-owadow

Grafika na górze dla ilustracji. © Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Katja Schulz. Licencja: CC BY 2.0.

Idź do oryginalnego materiału