Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) udaremnili nielegalny przewóz futra wykonanego ze skóry kotka bengalskiego - gatunku chronionego na mocy Konwencji Waszyngtońskiej. W tym roku na polsko-ukraińskich przejściach granicznych podkarpacka KAS wykryła kilkadziesiąt przypadków nielegalnego przewozu gatunków CITES.
Kontrola samochodu w Korczowej
Futro zostało wykryte podczas kontroli samochodu osobowego, który wjeżdżał do Polski z Ukrainy przez przejście graniczne w Korczowej. Jak ustalili funkcjonariusze, odzież została wykonana ze skóry kotka bengalskiego. W naturalnym środowisku żyje w południowo-wschodniej Azji i jest objęty ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej CITES.
Kierujący pojazdem mężczyzna, nie posiadał zezwolenia, które wymagane jest na przewóz przez granicę gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich wyrobów. W związku z naruszeniem przez kierowcę przepisów ustawy o ochronie przyrody, funkcjonariusze zabezpieczyli futro do dalszego postępowania, które prowadzi Podkarpacki Urząd Celno- Skarbowy w Przemyślu.
Chronione gatunki wykryte przez podkarpacką KAS
W tym roku na podkarpackich przejściach granicznych, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej w kilkudziesięciu przypadkach wykryli ponad 5700 chronionych gatunków roślin i zwierząt. Była wśród nich odzież i galanteria wykonana ze skór chronionych zwierząt, koralowce, wyroby z morsa, balsamy i leki zawierające wyciąg z pijawek i pławikonika, spreparowane ptaki oraz żywe okazy - wśród nich między innymi serwal sawannowy oraz egzotyczne papugi.
Przewóz przez granicę okazów CITES
Przywóz z państw trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy tylko na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń i świadectw. Dokumenty takie wydawane są przez adekwatne organy administracyjne państw, z których okazy są wywożone lub przywożone.
KAS przypomina, iż ograniczenia w przewozie roślin i zwierząt objętych ochroną, pomagają chronić je przed całkowitym wyginięciem.
Nielegalny przewóz przez granicę UE gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem, zagrożonym karą więzienia od 3 miesięcy do 5 lat.
źródło: KAS