Podczas wakacji wiele osób zrasza i myje swoje rośliny, by przynieść im ulgę w upały. Może wydawać nam się to korzystne, ale nie zawsze jest dobrym pomysłem. Niektóre gatunki źle znoszą kontakt z wodą, co może prowadzić do chorób i osłabienia roślin. Wobec tego, zanim sięgniemy po spryskiwacz lub zafundujemy kwiatom prysznic, sprawdźmy, które okazy to tolerują, a które nie.
Zraszanie i mycie roślin - czy zawsze jest dobrym pomysłem? Na to musisz uważać
Często zraszamy rośliny, zwłaszcza latem, aby podnieść poziom wilgotności wokół nich. Nie jest to jednak dobrym rozwiązaniem dla wszystkich gatunku. To samo dotyczy mycia okazów np. pod prysznicem.
Okazuje się bowiem, iż w słabo wentylowanych pomieszczeniach, woda może zalegać na liściach, w szczególności wieczorem, kiedy to spada temperatura. W rezultacie może to doprowadzić do rozwoju chorób bakteryjnych oraz grzybowych.
Co więcej, zraszanie lub mycie roślin chłodną wodą, może wywoływać u nich stres, który osłabia okazy i zmniejsza ich odporność na choroby oraz szkodniki. W dodatku moczenie ich twardą wodą z kranu często pozostawia na liściach nieestetyczne osady.
Czytaj również: Zbliża się istotny moment dla pomidorów. Ten zabieg jest na wagę złota
Te rośliny nie lubią zraszania i mycia. Jakie gatunki źle zareagują na taki zabieg?
Wobec tego zraszanie czy mycie roślin nie zawsze jest dobrym pomysłem. Przede wszystkim nie należy tego robić w przypadku okazów chorych, osłabionych i zainfekowanych. Oprócz tego do kwiatów, których nie należy moczyć, zaliczamy:
- Rośliny o aksamitnych liściach - te gatunki nie lubią zraszania i moczenia. Mowa o okazach, które mają aksamitne, "welurowe" liście. Zalegająca na nich woda może powodować nieestetyczne plamy oraz wybarwienia.
- Rośliny pokryte kutnerem - są to np. fiołki afrykańskie czy trzykrotki. Okazy te posiadają delikatne włoski na liściach. Wobec tego zraszanie ich może skutkować nagromadzeniem się wilgoci, które w rezultacie prowadzi do gnicia oraz rozwoju różnego rodzaju chorób.
- Rośliny podczas kwitnienia - nie należy zraszać ani moczyć kwiatów, ponieważ jest to najdelikatniejszy element rośliny. Wiąże się to z tym, iż wysoka wilgotność mogłaby doprowadzić do szybszego więdnięcia lub choćby gnicia kwiatostanów.
- Rośliny pokryte woskowym nalotem - są to np. grubosze oraz większość sukulentów. Zraszanie i moczenie ich może uszkodzić woskową powłokę ochronną, którą mają na swojej powierzchni. Skutkować to będzie nadmierną utratą wody i osłabieniem kondycji rośliny.
- Rośliny o wodnistych pędach i liściach - do tej grupy zaliczamy m.in. begonie, trzykrotki i zielistki. Zalegająca na nich woda prowadzi do rozwoju chorób, a w szczególności do szarej pleśni.
Jeżeli jednak przez cały czas mamy wątpliwości, czy nasze rośliny możemy zraszać lub myć, to warto wykonać łatwy test, który ułatwi nam zweryfikowanie tego. Wystarczy delikatnie spryskać roślinę i po upływie godziny sprawdzić, czy woda wyparowała. W przypadku, gdy nie zalega ona na liściu, oznacza to, iż w przypadku tego okazu ryzyko rozwoju chorób jest mniejsze.
Zobacz też:
Zrób to z truskawkami jeszcze w tym miesiącu. Za rok zbierzesz podwójne plony
Rozsyp to wokół roślin. Żaden ślimak nie odważy się ich ruszyć
Robisz to podczas sadzenia borówki amerykańskiej? Nie masz co liczyć na owoce