Tuje i bukszpan są już passe. Piękny letni żywopłot stworzysz dzięki tej roślinie

1 tydzień temu
Prezentowana roślina to jeden z gatunków ciekawej trawy ozdobnej, która często gości w polskich ogrodach. To ze względu na swój interesujący wygląd i okazałe kwiatostany cieszy się tak dużą popularnością. Przekonaj się, co powinieneś wiedzieć o tej roślinie, nim zdecydujesz o jej uprawie.
Miskant olbrzymi: jak gwałtownie rośnie?
Zafascynował Cię miskant olbrzymi? Jak gwałtownie rośnie ta roślina? Trawa ozdobna, jaką jest ten gatunek miskanta, jest wyjątkowo wysoka, bo osiąga choćby do 3-4 metrów. Rośnie stosunkowo szybko, dlatego już w trzecim roku od posadzenia może osiągnąć swoje maksymalne rozmiary. To właśnie w okresie wegetacyjnym obserwuje się jej najszybszy wzrost.
REKLAMA


Miskant olbrzymi. Zdjęcie ilustracyjne Autorstwa Kreg8 - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9362394
Dużo jednak zależy od podłoża, na jakim posadzony zostanie miskant. jeżeli roślina będzie miał zbyt sucho lub przeciwnie – gleba okaże się podmokła, może rosnąć znacznie wolniej.


Miskant olbrzymi: kiedy sadzić roślinę?
Kiedy sadzić miskant olbrzymi? Najlepiej zrobić to wiosną. Idealnym okresem będzie więc przedział od końcówki marca do połowy maja – wówczas ziemia zdąży się już odpowiednio nagrzać, by zapewnić trawie odpowiednie warunki do wzrostu. Pamiętaj, by korzenie rośliny dokładnie zasypać ziemią i upewnij się, iż nie znajdują się wyżej niż na głębokości 15 centymetrów. W przypadku, gdy po zasadzeniu trawy nie zacznie padać, należy obficie podlać podłoże.


Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy


Miskant olbrzymi: kiedy ciąć ozdobą trawę?
Kiedy ciąć miskant olbrzymi i po co w ogóle to robić? Tak naprawdę ten zabieg przyda się po to, by zapewnić kępom rośliny zdrowy, efektowny wygląd. Cięcia należałoby dokonać wczesną wiosną. W takim wypadku ścina się zeszłoroczne uschnięte źdźbła około 10 centymetrów nad ziemią. W razie podejmowania się takiej pracy, pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu dłoni, ponieważ brzegi liści miskanta są bardzo ostre. Cięcie najlepiej wykonywać sekatorem, będąc w odzieży zasłaniającej ręce, a na dłoniach mając rękawiczki.


Miskant. Zdjęcie ilustracyjne Autorstwa Katrin Schneider, korina.info - CC-BY-SA-4.0, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=100058846
Miskant olbrzymi: kiedy kwitnie?
Kiedy kwitnie miskant olbrzymi? Zwykle zdarza się to rzadko, ale jeżeli do tego dochodzi, kwitnienie ma miejsce późnym latem. W naszych warunkach miskant tego rodzaju zakwita wyłącznie na obszarze, gdzie możliwa jest długa wegetacja, czyli na przykład na Dolnym Śląsku. Kwiatostany tej rośliny z początku mają różowawą barwę, potem natomiast zmieniają ją na srebrzysty kolor.


Miskant olbrzymi: jaka gleba? Poznaj wymagania tej rośliny
Jaka gleba dla miskanta olbrzymiego? Roślina nie jest pod tym względem wymagająca. Najgorzej jednak rozwija się na podłożu zbyt ciężkim lub zbyt lekkim. Najlepiej będzie jej natomiast zdecydowanie na podłożu próchnicznym. Miskant świetnie nada się do ogrodu osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z roślinami. Trawa ta uwielbia ciepło, dlatego też sprawdzi się na stanowiskach mocno nasłonecznionych, które są zaciszne, a co za tym idzie, osłoniętych przed zimnymi powiewami wiatru.
Miskant olbrzymi nie najlepiej znosi suszę, dlatego zwykle wymaga obfitego podlewania. Przede wszystkim powinieneś o tym pamiętać latem, w czasie upału. Warto też podtrzymywać wilgotność w glebie, wykorzystując do tego celu ściółkowanie korą, pokrzywą lub trawą. Sadząc miskant w ogrodzie, pamiętaj również o tym, iż zajmuje on gwałtownie bardzo dużo przestrzeni.


Zobacz też: Hortensja ogrodowa - kiedy przycinać lub sadzić? Dlaczego nie kwitnie, a jej liście żółkną? PORADNIK
Idź do oryginalnego materiału