Muszyna i jej okolice cieszą się sporą popularnością wśród turystów. Malownicze widoki oraz moc atrakcji sprawiają, iż coraz więcej osób wybiera te tereny na cel swojej podróży. Już niedługo unikatowa atrakcja tuż obok Muszyny może stać się kolejnym turystycznym hitem Małopolski. Co wiadomo na temat największej mofety w Polsce?
Największa mofeta w Polsce — niezwykła atrakcja przyrodnicza obok Muszyny
Mofety to wulkaniczne, chłodne wyziewy o temperaturze poniżej 100 st. C. Wydobywający się z głębokiej ziemi gaz składa się w głównej mierze z dwutlenku węgla. Tak wyjątkowe zjawisko można obserwować na dnie koryta potoku Złockiego nieopodal Muszyny.
Mofeta leżąca na granicy wsi Jastrzębik i Złockie, nosi imię prof. Henryka Świdzińskiego, który to odkrył ją w 1938 roku. Ma powierzchnię ok. 25 m² i ogromną ilość wydobywającego się stamtąd gazu.
Największa mofeta w Polsce udostępnione jest do zwiedzenia, przez co każdy zainteresowany może na żywo ujrzeć to wyjątkowe zjawisko. Na towarzyszącą oprawę mofety wpływa bulgoczące rdzawożółte błoto, które ciekawie kontrastuje z intensywnie zieloną roślinnością. Całość to cud natury, który jest unikatem w skali Polski.
Zobacz także: Te górskie szlaki jesienią wyglądają najpiękniej. Wybierz się jeszcze w tym roku
Jak zmieni się teren wokół mofety w Złockim? Zapowiada się kolejny turystyczny hit
Największa mofeta w Polsce stanowi pomnik przyrody nieożywionej. Dzisiaj to wyjątkowa, choć nieco zapomniana atrakcja turystyczna. Towarzyszą jej między innymi tablice turystyczne oraz wysłużone schodki z pomostami. To się może jednak niedługo zmienić.
Uzdrowisko aplikuje bowiem o środki, które mają służyć zrewitalizowaniu otoczenia największej mofety w Polsce. Burmistrz Muszyny zdradza, iż przygotowana jest już koncepcja na to dość kosztowne przedsięwzięcie. Zostały podjęte już liczne działania, w tym uchwała dotycząca pielęgnacji terenu wokół mofety. Musi on zostać uporządkowany i oczyszczony.
Na otaczającym terenie mają powstać ścieżki edukacyjne. Obudowane i zabezpieczone będą również ujęcia mofety. To jednak nie wszystko. Powstaną platformy spacerowe, a także nowe pomosty, które wyglądem wpisywać będą się w otoczenie. Dzięki nim przybyli turyści będą mogli podziwiać ten cud natury z odpowiedniej odległości.
Metamorfoza obejmuje również dojście, a także tabliczki z informacjami i historią tej przyrodniczej atrakcji. Miejsce to zmieni się więc nie do poznania i będzie stanowić kolejny atrakcyjny punkt tej okolicy.
Może cię zainteresować: Te małopolskie uzdrowiska kochają seniorzy. Kameralne i spokojne
Zobacz też:
Planujesz jesienny wypad w okolicy Wrocławia? Te miejsca zachwycają
Najważniejsze wydarzenie jesieni coraz bliżej. W Pieniny przyjadą tłumy
Bez tłoku i zgiełku, a tężnie ładniejsze niż w Ciechocinku. Idealne miejsce na wrześniowy wyjazd dla seniorów